Рішення від 20.06.2023 по справі 560/3357/23

Копія

Справа № 560/3357/23

РІШЕННЯ

іменем України

20 червня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації, щодо відмови видати ОСОБА_1 , 1977 р.н., інваліду 3 групи від загального захворювання, довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, передбачену п. 4 Порядку видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації, видати ОСОБА_1 , 1977 р.н., інваліду 3 групи від загального захворювання, довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, передбачену п. 4 Порядку видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, відповідно до поданої ним заяви від 08.02.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач під час розгляду заяви ОСОБА_1 про видачу йому Довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, невірно застосував вимоги Закону, якими регулюються спірні правовідносини, та неправомірно відмовив у видачі зазначеної довідки, чим порушив право позивача на отримання пільг, передбачених діючим законодавством.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає про те, що позивач не звертався до управління із заявою на призначення пенсії чи соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» не встановлено в передбаченому Законом та Порядком 946 чи має право позивача на отримання довідки для отримання пільг інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до Порядку 946, та відповідно не має законних підстав передбачених Порядком 946 для видачі такої довідки.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.

08 лютого 2023 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації, із заявою про видачу довідки, що є підставою для надання інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, пільг, встановлених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та іншими актами законодавства.

Разом із заявою позивачем надано копію паспорта, копію довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності, кольорову фотографію.

09.02.2023 відповідач на звернення позивача направив ОСОБА_1 лист №61 від 09.02.2023, яким останнього повідомлено про відмову у видачі довідки інваліду 3 групи загального захворювання у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення, як одержувач державної соціальної допомоги.

16.02.2023 ОСОБА_1 вдруге звернувся до відповідача із заявою, в якій повторно просив видати йому Довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, в зв'язку з наявною 3 групою інвалідності.

Відповідач розглянув заяву ОСОБА_1 та листом №21-402 від 21.02.2023 повідомив позивача про те, що довідка для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, видається на підставі Порядку видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 946 від 21.09.2015. В пункті 5 Порядку зазначеного структурний підрозділ соціального захисту населення, до якого надійшла заява про надання Довідки, перевіряє інформацію про перебування інваліда на обліку та отримання ним соціальної допомоги в органах соціального захисту населення. Так як ОСОБА_1 не звертався до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і не перебуваєте на обліку в управлінні, надати довідку немає законних підстав.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", особи з інвалідністю в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.

Частиною 4 ст. 4 зазначеного Закону передбачено, що особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", пільги надаються на підставі довідки, що безоплатно видається структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання, в якій зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, група та причина інвалідності, а також у відповідних випадках - основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату).

Порядок видачі такої довідки та її форма затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Механізм видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" визначається Порядком видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, який затверджено Наказом Міністерства соціальної політики України 21 вересня 2015 року №946 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2015 р. за №1198/27643 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку, довідка є документом, що надає право інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, користуватися пільгами, встановленими Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та іншими актами законодавства.

Довідка видається структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, або їх законним представникам.

Відповідно до п. 4 зазначеного Порядку, довідка видається безоплатно на підставі заяви інваліда або його законного представника за зразком, наведеним у додатку до цього Порядку.

До заяви додаються: копія паспорта інваліда (у разі якщо звертається його законний представник - копії паспорта законного представника та документа, що підтверджує його повноваження); копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, наведеною у первинній обліковій документації № 157-1/о «Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30 липня 2012 року № 577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 вересня 2012 року за № 1504/21816; одна кольорова фотокартка інваліда розміром 3,5 х 4,5 сантиметрів.

Аналізуючи зазначене, суд робить висновок, що Порядком видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу визначено вичерпний перелік документів, які подаються разом із заявою про видачу довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звертаючись до відповідача із заявою про видачу довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу подав до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації копію паспорта ОСОБА_1 , копію довідки до акта огляду МСЕК про встановлення ІІІ групи інвалідності, кольорову фотографію. Даний факт також не заперечується і відповідачем.

Згідно п. 5 Порядку, структурний підрозділ соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, орган місцевого самоврядування, до якого надійшла заява про надання Довідки, перевіряє інформацію про перебування на обліку та отримання пенсії чи соціальної допомоги в органах Пенсійного фонду або соціального захисту населення інваліда з урахуванням даних автоматизованої системи обробки документів з призначення та виплати пенсій, центрального сховища баз даних Міністерства соціальної політики України.

При цьому, під час судового розгляду справи судом встановлено, що матеріали справи не містять відомостей про те, що відповідачем здійснено перевірку інформації про перебування ОСОБА_1 на обліку та отримання пенсії чи соціальної допомоги в органах Пенсійного фонду або соціального захисту населення з урахуванням даних автоматизованої системи обробки документів з призначення та виплати пенсій, центрального сховища баз даних Міністерства соціальної політики України. Відповідачем також до суду не надано таких доказів.

Пункт 7 Порядку визначає, що підставами для відмови у видачі довідки є подання недостовірних даних, виникнення у особи права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" та призначення таких пенсії або соціальної допомоги.

Аналіз зазначених норм законодавства свідчить про те, що законодавцем чітко встановлено, перелік підстав для відмови у видачі довідки.

Разом з тим, відмова Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації у видачі ОСОБА_1 довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу не містить посилання на будь-яку із визначених Порядком підстав видачі довідки.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Частиною 4 ст. 245 КАС України, встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що відповідач, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.

За таких підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2023 про видачу довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації, які полягають у відмові ОСОБА_1 видати довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2023 про видачу довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Питання розподілу судових витрат вирішується відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації, які полягають у відмові ОСОБА_1 видати довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, передбаченої п. 4 Порядку видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 21 вересня 2015 року №946.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2023 про видачу довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, передбаченої п. 4 Порядку видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 21 вересня 2015 року №946, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації (вул. Тернопільська, 4, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 03198528)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький