Рішення від 20.06.2023 по справі 560/3859/23

Справа № 560/3859/23

РІШЕННЯ

іменем України

20 червня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області, про скасування постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті №338389 від 14.09.2022.

Позов мотивований тим, що наявна розбіжність між фактично виявленим порушенням в акті перевірки №336030 від 01.08.2022 та застосованою відповідальністю згідно постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області, про скасування постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті №338389 від 14.09.2022, винесеною на підставі акта перевірки №336030 від 01.08.2022, оскільки за фактично виявлене порушення передбачена відповідальність згідно ч. 1 абз. 15 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а позивача притягнуто до відповідальності згідно ч. 1 абз. 17 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Ухвалою суду від 16.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем 18.04.2023 подано відзив на позовну заяву у якому проти позову Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" заперечує. Зазначає, що посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області було виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням габаритних обмежень (без дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів - у разі неподільного вантажу), встановлених Правилами дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306. Просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

У пункті габаритно-вагового контролю на А/Д Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів 137 км., 01.08.2022 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN реєстраційний номер НОМЕР_1 , що використовувався перевізником Приватним підприємством "Транс-Авто-Д".

Посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області було виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням габаритних обмежень (без дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів - у разі неподільного вантажу), встановлених Правилами дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306.

Під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу на дорозі на А/Д Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів 137 км., MAN реєстраційний номер НОМЕР_1 , зафіксовано перевезення вантажу з перевищенням габаритних параметрів а саме: ширина 3,05 м., висота 4,31 м.

За результатами проведеної перевірки посадовими особами було складено:

- Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №336030 від 01.08.2022.

- Акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів №0001096 від 01.08.2022.

- Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0072378 від 01.08.2022.

14.09.2022 начальник Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті прийняв постанову №338389 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 51000,00 грн.

Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до абзацу четвертого статті 6 Закону України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Частиною першою статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконання ними ліцензійних умов, а також процедура здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Частиною четвертою статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують, зокрема для транспортного засобу, що перевірявся: зовнішніх габаритів - ширина: 2,6 м., висота: 4,0 м.

Відповідно до абзацу 17 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що за відсутності документів, зокрема, в цьому випадку дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, або документу про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Непред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

В ході перевірки та здійснення габаритно-вагового контролю відповідач встановив, що ширина вантажу 3,05 м. при допустимій 2,60 м., висота 4,31 м. при допустимій 4,00 м., що зафіксовано в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 01.08.2022 №336030, акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 01.08.2022 №0001096, а також довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.08.2022 №0072378.

Доказів наявності у Приватного підприємство "Транс-Авто-Д" дозволу на перевезення вантажу із шириною 3,05 м. та висотою 4,31 м., позивач суду не надав.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач мав застосувати відповідальність, передбачену абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а не визначену абзацом 17 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Суд відхиляє такі доводи позивача, оскільки абзацом 17 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлена відповідальність автомобільних перевізників за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм. В свою чергу, встановлена Правилами дорожнього руху габаритна норма ширини транспортного засобу становить 2,6 м. та висоти 4,0 м.

Підсумовуючи наведене, суд погоджується з висновками відповідача про порушення позивачем пункту 22.5 Правил дорожнього руху, тому постанова №338389 від 14.09.2022 є правомірною, а відповідно у задоволенні вимог про її скасування необхідно відмовити.

За таких обставин, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Приватного підприємство "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" (вул. Запорізька, 7, м.Волочиськ, Хмельницька область, 31200 , код ЄДРПОУ - 34412482)

Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя О.О. Михайлов