Справа № 560/3974/23
іменем України
19 червня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідачів в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30 січня 2023 року про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця (по інвалідності) відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу";
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 в стаж державної служби період роботи в органах державної податкової служби з 01 грудня 1992 року по 20 січня 2023 року (30 років 1 місяць 20 днів).
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 24 січня 2023 року пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 % від заробітку, зазначеного у довідках від 23 січня 2023 року № 81/Л/22-01-10-02-06 і № 82/Л/22-01-10-02-06, виданих Головним управлінням Державної податкової служби України у Хмельницькій області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 19.03.2018 року отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
24 січня 2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.01.2023 року № 968210194302 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" із врахуванням довідок про заробітну плату від 23 січня 2023 року № 81/Л/22-01-10-02-06 і № 82/Л/22-01-10-02-06, в зв'язку із відсутністю стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Позивач вважає, що пенсійний орган протиправно відмовив їй у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, тому звернулася в суд за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 20.03.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просить відмовити в задоволенні позову.
Обгрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача пояснила, що з 19.03 2018 року позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену їй відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
24.01.2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", з врахуванням довідок про заробітну плату від 2301.2023 року № 81/Л/22-01-10-02-06, № 82/Л/22-01-10-02-06, № 83/Л/22-01-10-02-06, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.01.2023 року № 968210194302 позивачу відмовлено у переведені на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, оскільки цим Законом не передбачено призначення пенсії по інвалідності, про що позивач повідомлена листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0304-8/15894 від 03.03.2023 року.
Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 12.04.1983 року позивачу 05.08.1994 року присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової служби 1 рангу" та в подальшому присвоювалися інші спеціальні звання.
Враховуючи наведене, відповідач вважає, що період роботи позивача з 01.12.1992 року по 20.01.2023 року на відповідних посадах в державній податковій службі коли позивачу були присвоєні спеціальні звання, не підлягає зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
За відсутності необхідного стажу державної служби, немає підстав для переведення позивача на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" із врахуванням довідок про заробітну плату.
Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що позивачу правомірно відмовлено в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позов заявила клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Вирішуючи зазначене клопотання суд враховує, що частиною 6 статті 262 КАС України передбачено право суду відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а саме: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Так як дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому суд вважає, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подала до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просить відмовити в задоволенні позову.
Обгрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача пояснила, що з 19.03.2018 року позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV.
24.01.2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", з врахуванням довідок про заробітну плату від 2301.2023 року № 81/Л/22-01-10-02-06, № 82/Л/22-01-10-02-06, № 83/Л/22-01-10-02-06, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.
За принципом екстериторіальності органом, що приймає рішення за заявою позивача, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
30.01.2023 року за результатами розгляду заяви прийнято рішення № 96810194302 про відмову в перерахунку (переведенні на пенсію за іншим Законом).
Вказане рішення є законним, оскільки позивач станом на 24.01.2023 року не досягла встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що за час роботи в органах Державної податкової інспекції України позивачу присвоювалися спеціальні звання, в зв'язку із чим період роботи з 01.12.1992 року по 01.05.2016 року не може бути зарахований до стажу державної служби.
Також Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII не передбачено такого виду і умов пенсійного забезпечення як пенсія по інвалідності.
Враховуючи зазначене, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Позивач подала відповіді на відзиви на позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в яких позиції відповідачів вважає необгрунтованими, тому позов просить задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
19.03.2018 року ОСОБА_1 , встановлено 2 групу інвалідності довічно, що підтверджується копією виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії, та з цієї дати на підставі заяви від 08.04.2018 року, протокольним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.04.2018 року № 1363 їй призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Наказом Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 17.01.2023 року № 32-о припинено державну службу та звільнено позивача 20.01.2023 року із займаної посади головного державного інспектора Кам'янець-Подільського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності.
24.01.2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення із пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
Для обчислення розміру пенсії по інвалідності державного службовця, позивач до заяви додала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 23.01.2023 року № 81/Л/22-01-10-02-06 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та № 82/Л/22-01-10-02-06 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видані Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.01.2023 року № 968210194302 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки статтею 25 Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-VII посади працівників державної податкової інспекції (які мають спеціальні звання) даною статтею не передбачені, тому право на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII ОСОБА_1 , не має, оскільки відсутній стаж роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, листом від 03.03.2023 року № 2200-0304-8/15894 повідомило позивача про те, що за її заявою від 24.01.2023 року, про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.01.2023 року відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, оскільки зазначеним Законом не передбачено призначення пенсії по інвалідності державним службовцям.
В листі також зазначено, що за документами пенсійної справи стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби станом на 01.05.2016 року, відсутній, до стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII не зараховано періоди роботи в податковій інспекції з 01.12.1992 року по 01.05.2016 року, оскільки позивачу присвоювалися спеціальні звання.
Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_2 від 12 квітня 1983 року, починаючи із 01.12.1992 року по дату звільнення-20.01.2023 року, позивач працювала на різних посадах в органах державної податкової служби.
Присяга державного службовця згідно Закону України "Про державну службу" прийнята 02.01.1995 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначені Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі-Закон № 889-VIII).
Згідно із пунктом 1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, вказаний Закон набрав чинності з 1 травня 2016 року.
Статтею 90 Закону № 889-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII (далі-Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пунктів 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до пунктів 8, 11 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частинами 1, 9 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Відповідно до частин 3, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, (далі Закон № 1058-IV), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Порядок № 22-1).
Пунктами 1.1, 1.8 розділу I Порядку № 22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до пункту 2.8 Порядку № 22-1, поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Згідно із пунктами 4.1, 4.3, 4.7 Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, затверджено "Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб", (далі Порядок № 622).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 622, згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу":
-мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
-займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно із пунктом 4 Порядку № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На виконання постанови Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року "Про введення в дію Закону України "Про державну службу" (3724-12), Кабінет Міністрів України постановою від 3 травня 1994 року № 283 затвердив "Порядок обчислення стажу державної служби", (далі Порядок № 283).
Вказана постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016 року.
Відповідно до частини 5 постанови Кабінету Міністрів України № 283, обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.
Згідно із пунктами 2, 4 Порядку № 283, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
До стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів державної податкової служби.
Документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Дослідження змісту наведених правових норм, дає підстави суду зробити такі висновки:
1) пенсійне забезпечення державних службовців, починаючи із 1 травня 2016 року здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
2) з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII;
3) для призначення особі пенсії державного службовця за віком, переведення на пенсію державного службовця за віком після 1 травня 2016 року необхідні такі умови:
-на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01 травня 2016 року), державний службовець повинен мати не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України, при цьому право на отримання пенсії державного службовця не залежить від місця роботи на час досягнення встановленого пенсійного віку;
-на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01 травня 2016 року), державний службовець повинен займати посаду державної служби та мати не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України, при цьому на час досягнення встановленого пенсійного віку особа повинна працювати на посаді державного службовця;
4) для призначення особі пенсії по інвалідності державного службовця, переведення на пенсію по інвалідності державного службовця після 1 травня 2016 року необхідні такі умови:
-пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII призначається (переведення на пенсію по інвалідності здійснюється) за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, та які мають стаж державної служби не менше 10 років станом на 1 травня 2016 року;
-пенсія по інвалідності призначається (переведення на пенсію по інвалідності здійснюється) також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців станом на 1 травня 2016 року, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах;
-пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби;
-стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством;
-перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України;
5) для переведення з одного виду пенсії на інший, особі необхідно подати заяву та документи перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1;
6) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду;
7) до стажу державної служби зараховується робота на посадах керівних на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів державної податкової служби.
Аналізуючи встановлені у справі обставини та надаючи їм правову оцінку відповідно до вказаних правових норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 , підлягає задоволенню за таких підстав:
-2 група інвалідності довічно встановлена позивачу під час перебування її на державній службі;
-позивач має достатньо страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV, оскільки така пенсія їй була призначена з 19.03.2018 року;
-станом на 1 травня 2016 року позивач перебувала на державній службі, так як працювала на посадах спеціалістів в апараті державного податкового органу та мала стаж такої служби не менше 10 років, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці;
-державна служба позивача припинена 20.01.2023 року, заяву про переведення її з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" подала 24.01.2023 року;
-на дату звернення позивача із заявою про переведення на інший вид пенсії, стаж її державної служби становив більше 20 років;
-для одержання пенсії державного службовця по інвалідності у позивача відсутня необхідність досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 28 Закону № 1058-IV, оскільки в таких випадках необхідний тільки стаж для призначення пенсії по інвалідності.
Таким чином, за наявності достатнього розміру стажу державної служби, а також інших встановлених обставин суд вважає, що у позивача виникло право на переведення її на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до поданої нею заяви від 24.01.2023 року.
Оскільки позивач має право на переведення її з пенсії по інвалідності, призначену відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII з врахуванням статті 37 Закону № 3723-XII, необхідно визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.01.2023 року № 968210194302, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 24.01.2023 року пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Призначення та обчислення розміру пенсійних виплат за пенсією по інвалідності державного службовця необхідно здійснити із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 23.01.2023 року № 81/Л/22-01-10-02-06, та № 82/Л/22-0, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, так як призначення пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до Закону № 3723-XII здійснюється за інших обставин на відміну від призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV.
Переведення позивача на пенсію по інвалідності державного службовця з 24.01.2023 року відповідає змісту частини 3 статті 45 Закону №1058-IV, так як переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання відповідної заяви.
Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII звернулася до пенсійного органу 24.01.2023 року, нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись саме з дня звернення з відповідною заявою із врахуванням вже сплачених сум пенсійних виплат.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", позивач звільнена від сплати судового збору та не сплачувала його, тому судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.01.2023 року № 968210194302 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 в стаж державної служби період роботи в органах державної податкової служби з 01 грудня 1992 року по 20 січня 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 24.01.2023 року пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII в розмірі 60 % суми заробітної плати, з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 23.01.2023 року № 81/Л/22-01-10-02-06 та № 82/Л/22-01-10-02-06, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, з врахуванням виплачених сум.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна буд. 3,Слов'янськ,Донецька область,84122 , код ЄДРПОУ - 13486010)
Головуючий суддя В.К. Блонський