Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
20 червня 2023 р. Справа №520/8601/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 стосовно ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення та додаткової винагороди у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за період з 01.04.2022 по 12.04.2022 та з 01.06.2022 по 27.07.2022;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення та додаткову винагороду у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за період з 01.04.2022 по 12.04.2022 та з 01.06.2022 по 27.07.2022.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
В обґрунтування позову вказано, що за період проходження військової служби позивачем за період з 01.04.2022 по 12.04.2022 та з 01.06.2022 по 27.07.2022 військова частина не здійснювала нарахування додаткової винагороди в розмірі 100000 грн, чим порушила вимоги Постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168.
Інші заяви по суті спору до суду не надходили, процесуальні документи надіслані судом на електронну адресу відповідача.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши доводи позову, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом від 06.04.2021 з 14.09.2021 по 26.07.2022 в складі ОШБ “Донбас” (ВЧ НОМЕР_2 в складі 54 ОМБ, ВЧ НОМЕР_3 ), що підтверджується записами у військовому квитку НОМЕР_4 .
Наданими до суду доказами (письмова згода ВЧ НОМЕР_5 від 31.03.2022 №123, витяг з наказу ВЧ НОМЕР_2 №100 від 11.04.2022, витяг з наказу ВЧ НОМЕР_5 №102 від 12.04.2022, Акт службового розслідування за фактом можливого самовільного залишення військової частини від 05.07.2022, витягу з наказу ВЧ НОМЕР_2 №200 від 05.07.2022) підтверджується факт перебування позивача у відрядженні у військовій частині НОМЕР_5 з 12.04.2022 по 26.07.2022.
Позивача звільнено в запас наказом № 210 від 26.07.2022, яким, серед іншого, передбачено виплатити позивачу винагороду за період з 25.05.2022 по 31.05.2022 з розрахунку 100 000 грн на місяць, у відповідності до вимог Указів Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69/2022 «Про загальну мобілізацію» , Постанови від 28.02.2022 р„ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова №168).
Утім, таку винагороду за період з 01.04.2022 по 12.04.2022 та з 01.06.2022 по 27.07.2022 позивачу не виплачено, а тому позивач оскаржує вищевказану бездіяльність відповідача як таку, що порушує його конституційні права.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми права.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1-4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
28 лютого 2022 року на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова №168).
У спірний період пункт 1 Постанови №168, який визначав осіб, яким виплачується додаткова винагорода, діяв в декількох редакціях постанов Кабінету Міністрів України: в редакції постанови №793 від 07 липня 2022 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» №156 від 19.07.2022; з 18 жовтня 2022 року - в редакції постанови №1146 від 8 жовтня 2022 року «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» №223 від 18.10.2022.
До 17 жовтня 2022 року пункт 1 Постанови №168 діяв в наступній редакції:
« 1. Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям […] Державної прикордонної служби […], які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.[…]
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників)».
Аналіз наведених положень Постанови № 168 свідчить про те, що винагорода в розмірі до 100000 гривень є додатковою виплатою, виплачується лише у період дії воєнного стану, тобто має тимчасовий характер, а її розмір не є сталим та визначається наказами командирів в сумі до 100000 гривень.
При цьому виплата винагороди залежить від певних умов та лише на період дії воєнного стану: безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а її розмір залежить від днів участі у таких діях та заходах.
Пунктом 2-1 Постанови №168 (редакція якого у спірний період не змінювалася) було встановлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 6 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України та який триває і на сьогодні.
До суду позивачем надано довідку ВЧ НОМЕР_2 від 26.07.2022 № 3220/114/1777, відповідно до якої позивач в період з 14 вересня 2021 року по 16 березня 2022 року, з 27 березня 2022 року по 08 червня 2022 року, з 19 липня 2022 року по 26 липня 2022 року безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів в Донецькій і Луганській областях, довідки ВЧ НОМЕР_5 від 30.05.2022 №805, від 31.05.2022 № 814, від 05.07.2022 № 1318 із зазначенням підстав для видання таких довідок.
Також позивачем надано до суду копії супровідних листів ВЧ НОМЕР_5 , якими надсилались списки прикомандированих військовослужбовців, які прибули для доукомплектування бойових військових частин для виплати додаткової винагороди за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях та забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 100 000, 00 грн пропорційно дням участі з 12 квітня по 30 квітня 2022 року, з 01 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по 30 червня 2022 року з відмітками штампів вхідної кореспонденції ВЧ НОМЕР_2 .
Суд зазначає, що такі списки, а також накази командира ВЧ НОМЕР_5 та бойові розпорядження до суду не надано, утім, надані докази свідчать про те, що у спірний період позивач приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
До суду не надано доказів того, що відповідачем (командиром ВЧ) приймались накази про виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, що безпосередньо передує виплаті винагороди.
Як зазначає позивач, з приводу недоотриманого грошового забезпечення та додаткової винагороди ним направлено звернення від 14.09.2022 до ОК “Схід”, на який отримано відповідь від 30.09.2022, в якій зазначено, що з приводу звернення призначено службове розслідування, про результати якого буде повідомлено додатково. Доказів надання інформації про результати такого службового розслідування позивачу та до суду не надано.
На повторний запит позивача від 27.02.2023 відповіді також не надано.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які відображають принципи адміністративної процедури.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У відповідності до ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 2 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Із урахуванням наданих позивачем доказів та за відсутності доказів від відповідача про нарахування та виплату спірної додаткової винагороди суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача, а також про вихід за межі позовних вимог та захист порушеного права позивача шляхом зобов'язання відповідача вирішити питання про видачу відповідних наказів про виплату такої винагороди із урахуванням наданих ВЧ НОМЕР_5 матеріалів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та подальшу виплату додаткової винагороди на підставі таких наказів за спірний період проходження служби у ВЧ НОМЕР_2 (до 26.07.2022).
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 стосовно ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за період з 01.04.2022 по 12.04.2022 та з 01.06.2022 по 26.07.2022.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 вирішити питання про видачу наказів про нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" на підставі, у тому числі, матеріалів ВЧ НОМЕР_5 щодо безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.04.2022 по 12.04.2022 та з 01.06.2022 по 26.07.2022 та виплатити нараховані суми.
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 20 червня 2023 року.
Суддя Олексій Котеньов