Справа № 944/3623/23
Провадження №2-а/944/49/23
19.06.2023 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Поворозника Д.Б.,
за участю секретаря судового засідання Корабель С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду місті Яворові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
02 червня 2023 року ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Яворівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, поліцейського ВРПП Яворівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області Пісоцького А.В. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, у якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення серії БАБ №193051 від 20 травня 2023 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
В обґрунтування позову покликається на те, що постановою БАБ №193051 від 20 травня 2023 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. за те, що він 20 травня 2023 року о 01 год 50 хв в смт.Шкло, вул.Б.Хмельницького, 8 керував автомобілем, в якому не були увімкнені фари в режимі ближнього світла у темну пору доби, чим порушив п.п.19.1 ПДР України. З даною постановою він не погоджується, вважає її безпідставною, протиправною та помилковою, а також заперечує сам факт вчинення ним адмінправопорушення, оскільки працівник поліції при розгляді справи не розібрався із ситуацією, яка сталася, та належним чином не дослідив всіх обставин. Поліцейський не врахував той факт, що до його приїзду автомобіль тривалий час стояв припаркований із вимкненим двигуном та світловими приборами. Крім того постанова складена поліцейським без його участі, а запис в такій про те, що він відмовився від підпису та отримання копії не відповідає дійсності.
Ухвалою від 05 червня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду. Також даною ухвалою замінено первісного відповідача Яворівський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області та поліцейського ВРПП Яворівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області Пісоцького А.В. на належного відповідача Головне управління національної поліції у Львівській області.
Позивач на розгляд справи не прибув, однак подав письмові пояснення в яких зазначив, що повністю підтримує вимоги позовної заяви, в якій виклав всі процесуальні порушення вчинені працівниками поліції відносно нього. Додатково пояснив, що є командиром взводу і в його підпорядкуванні є 35 військовослужбовців різного віку та з різних регіонів України, які проходять навчання. Оскільки є факт, що військовослужбовці самовільно залишають військову частину, тому йому, як командиру взводу приходиться разом з іншими офіцерами їх шукати та повертати в частину. 20 травня 2023 року в нічний час він, разом з військовим офіцером, який відповідає за весь особовий склад ОСОБА_2 на автомобілі марки «Део-Ланос», номерний знак НОМЕР_1 , поїхали в смт.Шкло і на вул.Б.Хмельницького позаду вантажного автомобіля, який стояв на узбіччі, зупинилися. Тоді ОСОБА_2 , як водій вимкнув двигун та прибори освітлення та пішов перевіряти одну адресу, в які міг знаходитися їхній військовослужбовець, а він залишився в машині. Через тривалий час, він почув як хтось постукав у вікно автомобіля і ліхтариком світив в салон, та побачив поліцейських, які попросили надати документи на автомобіль та посвідчення водія. Під час спілкування поліцейський звинуватив його у вчиненні адмінправопорушення, а саме у керуванні автомобілем у темну пору доби без увімкнених фар ближнього світла, незважаючи на те, що автомобіль стояв та ніхто ним не керував. На його вимогу надати докази вчинення правопорушення, поліцейський таких доказів не надав. Коли повернувся ОСОБА_2 вони поїхали по своїх справах. 30 травня 2023 року, через програму дія він дізнався про складення відносно нього постанови та притягнення до адмінвідповідальності. В цей же день написав листа в Яворівський РВП ГУНП у Львівській області для отримання постави та отримавши її звернувся до Яворівського районного суду Львівської області про її скасування.
Представник відповідача Головного управління національної поліції у Львівській області в судове засідання не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином. Також про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не подав.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.
Як встановив суд, постановою в справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №193051 від 20 травня 2023 року ОСОБА_1 було визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510,00 грн.
Як вбачається із змісту цієї постанови, підставою накладення адміністративного стягнення було те, що 20 травня 2023 року о 01 год 00 хв в смт.Шкло по вул.Б.Хмельницького, 8, водій керував автомобілем, в якому не було увімкнені фари в режимі ближнього світла в темну пору доби, чим порушив п.19.1а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Суд вважає обґрунтованими та погоджується з твердженнями позивача про протиправність зазначеної постанови, зважаючи на таке.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.
До основних повноважень поліції входить, зокрема, регулювання дорожнього руху та здійснення контролю за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. У випадках, визначених законом, поліція здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Правила дорожнього руху затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі ПДР).
Відповідно до п. 1.9 ПДР особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частиною 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Відповідно до 19.1 (а) Правил дорожнього руху у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги, а також у тунелях на транспортному засобі, що рухається, повинні бути ввімкнені такі світлові пристрої: на всіх механічних транспортних засобах - фари ближнього (дальнього) світла.
Відповідно до положень ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності.
Згідно із 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно із ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, відповідно до змісту наведених вище норм Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова в справі про адміністративне правопорушення є законною лише у випадку її винесення уповноваженим законом органом (посадовою особою) на підставах і в порядку, встановлених законодавством, з умови підтвердження факту вчинення особою правопорушення належними, допустимими та достатніми доками.
Такий обов'язок органів (посадових осіб) Національної поліції, які уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, кореспондується з їх обов'язками як суб'єктів владних повноважень дотримуватись при прийнятті рішень критеріїв, визначених ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Також відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак всупереч вимогам наведених норм відповідач не надав жодних доказів, передбачених ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 спірного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП.
Також слід зазначити, що відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку про те, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б належним чином підтвердили факт порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху та, відповідно, вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наведене вище обставини та норми законодавства, суд дійшов висновку про те, що оскаржена постанова від БАБ №193051 від 20 травня 2023 року є необґрунтованою та протиправною, а тому її слід скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Також згідно з банківською квитанцією від 01 червня 2023 року ОСОБА_1 сплатив судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 536 гривень 80 копійок, тобто в розмірі, встановленому ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу,стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Отже, зважаючи, що суд ухвалив рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління національної поліції у Львівській області на його користь слід стягнути судовий збір в розмірі 536 гривень 80 копійок.
Керуючись, ст. ст. 122, 245, 247, 252, 268, 287-289 КУпАП, ст. ст. 5, 9, 10, 118-123, 246-248, 272, 286 КАС України суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 20 травня 2023 року серії БАБ № 193051, і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати із сплати судового збору в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Яворівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
відповідач - Головне управління національної поліції у Львівській області, адреса місцезнаходження: м. Львів, вул. Генерала Григоренка, 3.
Суддя Д.Б. Поворозник