Провадження № 2/537/322/2023
Справа № 537/18/23
13.06.2023 Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області у складі головуючого судді Дядечка І.І., за участю секретаря судового засідання Скічко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кременчука в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлової субсидії,
установив:
Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області звернулося до суду з позовом, відповідно до вимог якого просить суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені їй кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 54 891 грн 14 коп., житлової субсидії в розмірі 34 636 грн 78 коп. та кошти судового збору, сплаченого управлінням в розмірі 2 481 грн 00 коп.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (далі управління або УСЗН), як отримувач державних соціальних допомог, зокрема житлової субсидії, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям на дитину - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За заявою та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 07.07.2020 призначено житлову субсидію на період з липня 2020 р. по квітень 2021 р. За заявою та декларацією про доходи від 27.05.2021 призначено житлову субсидію на період з травня 2021 р. по квітень 2022 р. Відповідно до п. п. 7 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім?ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці. При опрацюванні результатів верифікації, наданої Міністерством фінансів України у квітні 2022 р., виявлено, що заявниця за даними Єдиного реєстру боржників має заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів. За інформацією Крюківського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) від 08.07.2022 № 34785 відомості про ОСОБА_1 , як боржника внесено у 2018 році. Рішенням управління від 02.05.2022 житлову субсидію відмінено з квітня 2022. Отже, поверненню до державного бюджету підлягають надміру виплачені кошти житлової субсидії у загальній сумі 34 636 грн 78 коп. за період з 01.07.2020 по 31.03.2022. У зв?язку з верифікацією, управління отримало інформацію, що ОСОБА_1 є боржником по аліментах. Після цього управлінням було встановлено, що згідно з рішенням Автозаводського районного суду від 15.05.2017 колишнього чоловіка заявниці ОСОБА_3 звільнено від обов'язку сплачувати аліменти на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінено місце проживання дитини, а саме: визначено його місце проживання з батьком. Також було встановлено, що рішенням Автозаводського районного суду від 25.01.2018 з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_4 . Факт непроживання старшого сина разом із заявницею вплинув на розмір допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. З жовтня 2019 відповідач отримувала в управлінні допомогу на дітей одиноким матерям, при цьому у декларації про доходи від 24.10.2019 нею до складу сім?ї не включено ОСОБА_5 . Також не включено сина ОСОБА_5 до складу сім?ї при зверненні від 07.07.2020. При подальших зверненнях у деклараціях про доходи заявниця у членах сім?ї ОСОБА_1 зазначає сина ОСОБА_5 , хоча, як потім з?ясувалось, в цей час він проживав з батьком. Відповідно до вищевказаних заяв їй призначено: допомогу на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.02.2021 по 31.07.2021; допомогу на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям на період з 01.08.2021 по 31.01.2022; допомогу дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.02.2022 по 31.07.2022. У заявах про призначення допомоги ОСОБА_1 вказала, що з порядком виплати допомоги ознайомлена, дала згоду повідомляти про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державних допомоги та була попереджена про повернення надміру виплачених коштів у разі надання неповних або недостовірних відомостей. Враховуючи викладене, рішеннями від 01.07.2022 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям та допомоги на дітей одиноким матерям було припинено з 01.07.2022. У зв?язку з наданням недостовірної інформації, яка вплинула на виплату допомог, управлінням було проведено перерахунок, згідно з яким відповідачу були надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям у розмірі 54 891 грн 14 коп. за період з 01.02.2021 по 30.06.2022. 04.07.2022 за вих. № 03/3262 відповідачу було направлено повідомлення стосовно погашення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 54 891 грн 14 коп. у добровільному порядку з попередженням, що у разі її відмови правління буде змушене звернутись до суду. 08.07.2022 за вих. № 03/3478 відповідачу було направлено повідомлення стосовно погашення надміру виплачених коштів житлової субсидії в розмірі 34 636 грн 78 коп. у добровільному порядку з попередженням, що у разі її відмови правління буде змушене звернутись до суду. ОСОБА_1 повернути надміру виплачених коштів відмовилась, у зв'язку з чим позивач змушений був звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 13.02.2023 відкрито провадження за позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлової субсидії, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
25.04.2023 відповідачем ОСОБА_1 подано до суду відзив, згідно якого остання просить відмовити Управлінню соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування відзиву відповідач зазначила, що вона не допустила будь-якої недобросовісної поведінки, не подавала до органів недостовірної інформації та не вчиняла жодних дій, які призвели або могли призвести до виникнення переплати їй житлової субсидії. Позивач не навів жодних доказів, за якими можна було б відстежити шлях та причину виникнення помилки при нарахуванні відповідачу соціальної допомоги та з?ясувати, що дана помилка є безпосередньо рахунковою помилкою, а не помилкою, пов'язаною з неналежним виконанням обов?язків службовими особами, відповідальними за обчислення та нарахування соціальної допомоги, а також здійснення контрольних та ревізійних функцій у відповідності до ст. 1215 ЦК України. Відповідач робить посилання на постанову Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 501/2500/15-ц (провадження № 61-4504св 18), де зазначено, що до лічильних (рахункових) помилок належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися не пов?язані з обчисленнями помилки в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, що має місце у цій справі. Це може бути, наприклад, отримання неправильного підсумку при складанні, невірне написання суми, помилки при введенні початкових даних у комп'ютерну програму, які не вимагають правової оцінки. Таким чином, рахункова помилка - це результат неправильного застосування правил арифметики, не більше того. Різновидом лічильної помилки може бути, наприклад, отримання неправильного результату при додаванні. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презимуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум. ОСОБА_1 звертає увагу, що нею не було зазначено жодних недостовірних даних при поданні пакету документів до УСЗН, а про те, що особам, які мають заборгованість зі сплати аліментів, не може призначатись житлова субсидії їй взагалі нічого не було відомо. Згідно з матеріалами справи недобросовісність її дій не доведено, а переплата виникла у зв?язку з неналежним виконанням обов?язків працівниками УСЗН, а саме неналежною перевіркою заявниці на предмет наявності виконавчих проваджень, які можуть стати перешкодою у нарахуванні та виплаті житлової субсидії. Враховуючи, що виплата житлової субсидії була проведена добровільно, при цьому фактів недобросовісності з боку заявниці або подання нею недостовірних даних не доведено, відсутні підтвердження того, що позивачем допущено рахункову помилку у нарахуванні відповідачу житлової субсидії, відсутні передбачені законом підстави для повернення безпідставно виплачених коштів житлової субсидії. Також, відповідач вказала, що допомога малозабезпеченим сім?ям є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки малозабезпечених сімей, для утримання та виховання дітей, у яких виховуються та проживають неповнолітні діти. Загальні підстави для виникнення зобов?язання у зв?язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України. Повернення безпідставно набутої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям здійснюється, відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов?язана повернути потерпілому це майно. Посилання позивача на те, що при поданні декларації про доходи відповідачем включено до складу сім?ї сина ОСОБА_5 , який фактично проживає зараз не з нею, не може жодним чином трактуватися судом, як недобросовісність заявниці або бажання приховати деякі факти. У затвердженій формі декларації про доходи, яка подається для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим, відсутня конкретизація обставин проживання членів сім?ї із заявником на момент звернення. Відповідач стверджує, що є матір'ю ОСОБА_4 , тому чесно та сумлінно внесла відомості про нього, як про члена сім'ї. Таким чином, враховуючи вищезазначене, відповідач прохає відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
12.05.2023 представником позивача було подано відповідь на відзив, відповідно до якого, остання просила позовну заяву задовольнити в повному обсязі. Зазначила, що нормативними актами не передбачений обов'язок управлінь перевіряти наявність у заявників заборгованості по аліментах понад три місяці. Таку перевірку здійснив центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику (Міністерство фінансів України) відповідно до Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат. У відзиві ОСОБА_1 не заперечує що є боржником по аліментах. Після отримання інформації, що відповідач є боржником по аліментах, було встановлено, що згідно з рішенням Автозаводського районного суду від 15.05.2017 колишнього чоловіка заявниці ОСОБА_3 звільнено від обов?язку сплачувати аліменти на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінено місце проживання дитини, а саме: визначено його місце проживання з батьком. Органом опіки та піклування виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області було з'ясовано, що ОСОБА_1 не заперечує проти проживання сина ОСОБА_5 разом з батьком, перебуває у складних життєвих обставинах, не має постійного місця проживання. Також було встановлено, що рішенням Автозаводського районного суду від 25.01.2018 з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_6 на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Представник позивача зауважив, що відповідачем у заявах про призначення допомог вказано, що з порядком виплати допомог вона ознайомлена, остання дала згоду повідомляти про зміну всіх обставин, які вплинуть на виплату державних допомог та була попереджена про повернення надміру виплачених коштів у разі надання неповних або недостовірних відомостей.
У судове засідання представник позивача не з'явилась, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлена, про причини неявки суд не повідомила, при цьому надала суду заяву згідно якої просить справу розглядати без її участі, позов підтримує повністю.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, судом не здійснювалось.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив такі обставини та дійшов таких висновків.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 15 ЦК України визначено право кожної особи та захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 07.07.2020, а в подальшому 27.05.2021 звернулася до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявами про призначення та надання житлової субсидії. Разом з заявами відповідач надала власноруч заповнену декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Відповідно до поданих відповідачем документів, необхідних для визначення права на призначення та надання житлової субсидії, позивачем призначено ОСОБА_1 за заявою та декларацією від 07.07.2020 житлову субсидію на період з липня 2020 року по квітень 2021 року, за заявою та декларацією від 27.05.2021 житлову субсидію на період з травня 2021 року по квітень 2022 року.
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 р. з наступними змінами та доповненнями затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі Положення №848) зазначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Відповідно до п. 13 та п. 119 Положення № 848, для призначення житлової субсидії в органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за встановленими формами. За рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Згідно п.п. 7 п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).
Відповідно до «Методики верифікації житлових субсидій» Міністерства фінансів України, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 27 жовтня 2020 року № 641 верифікація житлових субсидій відбувається за такими етапами: 1) перевірка дотримання вимог, визначених договорами про інформаційну взаємодію або технічними протоколами про обмін інформацією між органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, і суб'єктами надання інформації, (далі - валідація) щодо персональних даних реципієнта, який отримує житлову субсидію, та членів сім'ї або домогосподарства; 2) перевірка достовірності персональних даних реципієнта, який отримує житлову субсидію, та членів сім'ї або домогосподарства. 3) перевірка правомірності надання житлової субсидії (наявності заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці згідно з даними Єдиного реєстру боржників).
Для здійснення верифікації житлових субсидій використовується інформація з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є суб'єкти надання інформації, у тому числі інформація з обмеженим доступом, зокрема з Єдиного реєстру боржників, держателем якого є Міністерство юстиції України (щодо заборгованості за виконавчими провадженнями щодо стягнення аліментів).
Судом встановлено, що заочним рішенням Автозаводського суду м. Кременчук Полтавської області від 25.01.2018, яке набрало законної сили 27.02.2018, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання сина - ОСОБА_7 у розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 04.10.2017 і до досягнення ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повноліття.
Під час опрацювання результатів верифікації, наданої Міністерством фінансів України у квітні 2022 року, позивачем було виявлено, що ОСОБА_1 має заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів, що підтверджується листом Крюківського відділу виконавчої служби у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області від 08.07.2022 № 34785 за підписом начальника Дусмурадової Л. відповідно до якого у відділі на примусовому виконанні перебуває виконавче провадження №56441208 про стягнення з ОСОБА_1 аліментів. Станом на 01.07.2020 остання мала заборгованість зі сплати аліментів в сумі 61 367 грн 04 коп., що значно перевищує сукупний розмір аліментних платежів за 3 місяці. Боржника включено до Єдиного реєстру боржників з 15.08.2018.
Факт несплати ОСОБА_1 аліментів, також підтверджується пояснюючою запискою ОСОБА_3 від 20.06.2022 року, в якій зазначено, що ОСОБА_1 не приймає участі у вихованні сина, аліменти на корить дитини не сплачує.
Рішенням про призначення субсидії, житлову субсидію, призначену з 01.04.2022 по 30.04.2022, відмінено з квітня 2022 року за результатами варифікації.
На обґрунтування заперечень щодо позовних вимог відповідач ОСОБА_1 посилається на те, що вона не допустила недобросовісної поведінки та не подала до органів недостовірну інформацію та не вчиняла жодних дій, які призвели або могли призвести до виникнення переплати їй по житловій субсидії, оскільки їй не було відомо, що особи які мають заборгованість зі сплати аліментів, не може призначатися житлова субсидії.
Проте вказані твердження суд до уваги не приймає, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2.2 «Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги» затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.09.2006 № 345, то заявника в обов'язковому порядку попереджають, що особистим підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їхніх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання Управлінням інформації, яка вимагається законодавством для призначення певного виду соціальної допомоги.
Як вбачається із заяв від 07.07.2020 та 27.05.2021 про призначення та надання житлової субсидії ОСОБА_1 вказала, що з порядком виплати допомоги ознайомлена, зобов'язалась протягом місця повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення у разі виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку; зміна в переліку отримуваних житлово - комінальних послуг; придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень; заборгованість понад три місяці за виконавчими провадження про стягнення аліментів).
Окрім того, як вбачається зі змісту декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, поданої ОСОБА_1 27.05.2021, остання при її заповненні в 7-му розділі, вказала що в неї відсутня заборгованість понад три місяці за виконавчим провадженням про стягнення аліментів з 01.07.2020 до 31.12.2020.
Тобто відповідач була обізнана та попереджена у встановленому законом порядку, про необхідність повідомити про наявність в останньої заборгованості зі сплати аліментів, що підтверджується її особистим підписом.
Пунктами 125 та 127 Положення № 848 передбачено порядок повернення надміру виплачених коштів, а саме, те що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Згідно з розрахунками, наданими позивачем встановлено, що за період з 01.07.2020 по 30.04.2021 надмір перерахованої суми житлової субсидії за результатами верифікації становить 18804 грн 33 коп., а за період з травня 2021 по березень 2022 року становить 15832 грн 45 коп.
Так, 08.07.2023 року на адресу відповідача позивачем направлено лист №03/3478 щодо повернення надміру виплачених коштів житлової субсидії в сумі 34 636 грн 78 коп. за період з 01.07.2020 по 31.03.2022, але остання на нього не відреагувала, кошти не повернула.
Також судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, з заявами про призначення їй державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомоги на дітей одиноким матерям, та про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що підтверджується заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг № 154 від 25.10.2019, № 394 від 08.07.2020, № 253 від 01.03.2021, №1319 від 18.08.2021, № 2 від 08.02.2022.
Відповідачем також було надано заповнені декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 24.10.2019, від 07.07.2020, від 26.02.2021, від 17.08.2021, від 07.02.2022.
У заявах про призначення допомог ОСОБА_1 вказала, що з порядком виплати допомог ознайомлена, надала згоду повідомляти про зміну всіх обставин, які виплату державних допомог та була попереджена про повернення надміру виплачених коштів у разі надання неповних або недостовірних відомостей.
Позивачем на підставі поданих заяв та декларацій відповідачу ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям врегульовані Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №250.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до пункту 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 07.07.2020 відповідач зазначила в розділі про членів сім'ї себе та свого сина ОСОБА_2 .. В пояснювальній записці від 10.07.2020 року остання вказала, що її син ОСОБА_4 не проживає разом з нею та зобов'язалась надати до УСЗН рішення суду, щодо визначення місця проживання дитини.
Судом встановлено, що в інших декларація, а саме від 07.07.2020, 26.02.2021, 17.08.2021 та 07.02.2022 ОСОБА_1 зазначає ще одного сина - ОСОБА_4 , однак відомостей про його місце проживання чи реєстрацію відповідачем надано не було.
При цьому, як вбачається з заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг № 154 від 25.10.2019, № 394 від 08.07.2020, № 253 від 01.03.2021, №1319 від 18.08.2021, № 2 від 08.02.2022, в розділі «додаток до заяви» ОСОБА_1 пункті «проживання разом з неповнолітньою дитиною» зроблено відмітку «так», тобто остання власним підписом підтвердила, що діти проживають разом з нею.
В судовому засіданні встановлено, що у зв'язку з верифікацією УСЗН отримало інформацію, що відповідач має сина ОСОБА_4 , який відповідно до заочного рішення Автозаводського районного суду міста Кременчука від 15.05.2017 року проживає з батьком ОСОБА_3 .. Дана обставина підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 , відповіно до якої останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 13.02.2020.
Відповідно до ст. 3, 5 ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Для громадян, які одержали статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, прожитковий мінімум збільшується на 20 відсотків. Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати прожитковий мінімум для сім'ї, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 16, 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. Якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Тобто, той факт, що відповідач зазначила сина ОСОБА_4 в деклараціях суттєво вплинув на визначення розміру допомоги для малозабезпеченої сім'ї, оскільки головним критерієм розрахунків є кількість члені сім'ї.
Відповідно до статті 1 зазначеного вище закону, то сім'я - це особи, які разом проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
В судовому засіданні знайшов підтвердження той факт, що ОСОБА_1 не проживає разом та не пов'язана спільний побутом з малолітнім ОСОБА_4 , а отже останній не являється членом сім'ї ОСОБА_1 у розумінні ст. 1 ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" .
Окрім того, дана допомога спрямована на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям і сприяння їх економічній самостійності. Метою допомоги для малозабезпеченої сім'ї є забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки малозабезпечених сімей, для утримання та виховання дітей, у яких виховуються та проживають неповнолітні діти, на що також зверталася увага суду відповідачем у відзиві на позовну заяву.
ОСОБА_1 з 01.02.2021 по 30.06.2022 рік отримувала допомогу, яка надавалась державою з метою належного утримання неповнолітніх дітей, але, як встановлено судом відповідач не приймає участі у вихованні та утриманні сина ОСОБА_4 , що підтверджується пояснювальною запискою ОСОБА_3 та фактом несплати останньою аліментів на його користь. Тому, отримані нею кошти допомоги, які були розраховані на допомогу для старшого сина, не відповідають зазначеним цілям, які визначені Законом та були використані не за призначенням.
Рішенням УСЗН від 01.07.2022 № справи 470687 було припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у відповідності з п. 16 Положення.
Приховування відповідачем відомостей окремого проживання сина ОСОБА_4 є такими, які вплинули на розмір отримання допомоги, у зв'язку з чим надлишок виплачених коштів підлягає поверненню.
Відповідно до довідки від 21.06.2022 був здійснений перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2021 по 30.06.2022 та встановлено, що сума надміру виплачених коштів становить 54 891 грн 14 коп.
04.07.2022 року на адресу відповідача позивачем направлено лист щодо добровільного повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2021 по 30.06.2022 в сумі 54 891 грн 14 коп., але остання на нього не відреагувала, кошти не повернула.
Згідно статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України слідує, що не підлягає поверненню безпідставно набуті:заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Враховуючи викладене, встановлені обставини справи, а також те, що внаслідок надання відповідачем недостовірної інформації, останній було надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 54 891 грн 14 коп. (п'ятдесят чотири тисячі вісімсот дев'яносто одна грн 14 коп.) та житлової субсидії в розмірі 34 636 грн 78 коп., які на даний час відповідачем не відшкодовані, суд приходить до висновку, що то суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов підлягає задоволенню, то з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений позивачем судовий збір.
Керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 15, 60, 79, 88, 209, 212-214, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 3, 15, 16, 1166, 1212, 1215 ЦК України, суд, -
ухвалив:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (код ЄДРПОУ 05385878, адреса місцезнаходження: Полтавська область, місто Кременчук, вулиця Івана Приходька, будинок 90) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 54 891 грн 14 коп. (п'ятдесят чотири тисячі вісімсот дев'яносто одна грн 14 коп.), житлової субсидії в розмірі 34 636 грн 78 коп. (тридцять чотири тисячі шістсот тридцять шість грн 78 коп.) та 2 481 грн 00 коп. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн 00 коп.) сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 19.06.2023.
Суддя І.І.Дядечко