Справа №155/688/18
Провадження №1-кп/155/19/23
19.06.2023 м.Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , представника ВП №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 , засудженого ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника ВП №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , раніше судимого: 31 жовтня 2018 року Горохівським районним судом Волинської області за ч.3 ст.185, 71 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі, ухвалою Маневицького районного суду Волинської області від 02 квітня 2021 року звільнений умовно-достроково від подальшого відбування покарання
Начальник ВП №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 звернувся до суду з поданням, в якому просить встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_5 на строк один рік та встановити наступні обмеження адміністративного нагляду: заборонити вихід з будинку по місцю проживання з 22 годин 00 хвилин до 06 годин 00 хвилин; заборонити виїзд з будь-яких питань без дозволу органів поліції за межі території обслуговування ВП №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області; заборонити відвідувати заклади громадського харчування (кафе, бари, ресторани), де реалізуються спиртні напої на розлив; зобов'язати ОСОБА_5 періодично з'являтися для реєстрації в ВП №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області.
Подання обґрунтовується тим, що 24 жовтня 2022 року ОСОБА_5 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.178, ч.1 ст.175-1 КУпАП. Крім того, 25 жовтня 2022 року його було попереджено, що відносно нього може бути встановлено адміністративний нагляд в разі повторних протиправних дій.
Зазначає, що не припиняючи протиправних дій ОСОБА_5 , 27 березня 2023 року вчинив адміністративне правопорушення за ч.2 ст.178 КУпАП, внаслідок чого 28 березня 2023 року йому було винесено повторне попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду.
Вказує, що не зважаючи на вжиття вищевказаних профілактичних заходів, 10 травня 2023 року ОСОБА_5 , втретє, протягом року вчинив адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок, а саме адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.178 КУпАП.
Також, вказує, що ОСОБА_5 не зважаючи на неодноразові попередження органів поліції та вжиті профілактичні заходи, не став на шлях виправлення після звільнення з місць позбавлення волі, за місцем проживання характеризується негативно, постійного місця роботи не має, продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і схильний до зловживання спиртними напоями.
Враховуючи наведене просить встановити ОСОБА_5 адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік.
Заслухавши думку представника ВП №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області та прокурора, які підтримали подане клопотання із наведених у ньому підстав, думку особи, щодо якої внесено подання, який не заперечував щодо встановлення відносно нього адміністративного нагляду, перевіривши надані матеріали подання та дослідивши додані докази, суддя дійшов наступного висновку.
Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки визначаються Законом України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» від 01 грудня 1994 року №264/94-ВР (далі - Закон №264/94-ВР).
Так, стаття 2 вказаного Закону передбачає, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з п. «в» ч.1 ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Таким чином, наведена норма передбачає чіткий перелік умов, за наявності яких закон допускає встановлення адміністративного нагляду, а саме: 1) особа повинна бути засудженою до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засудженою два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини; 2) після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення.
При вирішенні питання щодо встановлення адміністративного нагляду суд враховує роз'яснення, викладені у пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» про те, що відносно осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону, належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління.
З наданої інформації вбачається, що ОСОБА_5 неодноразово засуджений за вчинення корисливих злочинів проти власності.
Як вбачається з матеріалів подання, ОСОБА_5 відбував покарання у виді позбавлення волі за вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст.185 КК України, ухвалою Маневицького районного суду Волинської області від 02 квітня 2021 року звільнений умовно-достроково від відбування покарання, призначеного вироком Горохівського районного суду Волинської області від 31 жовтня 2018 року, на даний час судимість не погашена.
Як слідує із доданих до подання постанов по справах про адміністративні правопорушення, ОСОБА_5 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.178, ч.1 ст.175-1 КУпАП, був притягнутий до адміністративної відповідальності і на нього було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Відповідно до письмового попередження особи, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд від 25 жовтня 2022 року, ОСОБА_5 оголошено про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду в разі порушення громадського порядку та прав інших громадян. Водночас, 27 березня 2023 року ОСОБА_5 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.178 КУпАП, був притягнутий до адміністративної відповідальності і на нього було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, у зв'язку з чим 28 березня 2023 року повторно попереджений про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду в разі порушення громадського порядку та прав інших громадян.
Незважаючи на вищенаведені попередження, 10 травня 2023 року ОСОБА_5 знову вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.178 КУпАП, за що постановою Горохівського районного суду Волинської області від 23 травня 2023 року на останнього накладено адміністративне стягнення у вигляді 40 годин громадських робіт.
Із характеристики, виданої Горохівською міською радою Волинської області, встановлено, що ОСОБА_5 , 1978 року народження, мешканець села Марковичі, Луцького району, Волинської області, на даний час ніде не працює, неодружений. Зарекомендував себе з негативної сторони, має схильність до вчинення правопорушень, неодноразово засуджений, схильний до зловживання спиртними напоями.
Отже, ОСОБА_5 після звільнення з місць позбавлення волі не став на шлях виправлення, незважаючи на неодноразові попередження систематично вчиняв правопорушення, порушуючи громадський порядок і права інших громадян, згідно характеристики за місцем проживання схильний до зловживання спиртними напоями, ніде не працює.
Таким чином, з огляду на засудження ОСОБА_5 за тяжкий злочин, судимість за який не погашена, вчинення ним ряду адміністративних правопорушень, враховуючи суть вказаних правопорушень, суддя вважає доведеним факт систематичного порушення ОСОБА_5 громадського порядку та вбачає достатні та обґрунтовані підстави для встановлення відносно останнього адміністративного нагляду, що є необхідним з метою запобігання вчиненню ним нових кримінальних правопорушень та здійснення відносно нього профілактичних заходів та обрання певних обмежень, які з ним пов'язані.
Враховуючи вищевикладене, подання начальника відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_8 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_5 підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись статтями 3, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суддя, -
Подання начальника ВП №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_8 задовольнити повністю.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_5 на строк один рік із встановленням на цей період таких обмежень:
- заборонити вихід з будинку по місцю проживання з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин;
- заборонити виїзд з будь-яких питань без дозволу органів поліції за межі території обслуговування ВП №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області;
- заборонити відвідувати заклади громадського харчування (кафе, бари, ресторани) де реалізовують спиртні напої на розлив;
- зобов'язати два рази на місяць з'являтися для реєстрації в ВП №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Горохівський районний суд Волинської області.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області ОСОБА_1