15 липня 2010 року Справа № 2а-1936/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Дегтярьову Д.В, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії до дочірнього підприємства "Комунальник" приватного підприємства "Житло-Сервіс" про стягнення коштів, -
Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії (надалі - УПФУ в м. Олександрії) звернулося до суду з позовом до дочірнього підприємства "Комунальник" приватного підприємства "Житло-Сервіс" (надалі - ДП "Комунальник" ПП "Житло - Сервіс") про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій в сумі 308 721, 89 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідно до акту перевірки №115 від 09.07.09 відповідачеві донараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 132 931, 76 грн. Крім того, рішенням №540 від 28.07.09 за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 175 790, 13 грн. Оскільки відповідач у встановлений строк самостійно не перерахував вказані кошти, позивач просить суд стягнути їх на свою користь.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог (а.с. 23).
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а.с. 21, 29), повторно у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суд не повідомив, заперечення на позов не надав, тому справа вирішується без його участі, на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та прийшов до таких висновків.
ДП "Комунальник" ПП "Житло - Сервіс" зареєстровано 17.01.02 як юридична особа виконавчим комітетом Олександрійської міської ради (а. с. 6, 7) та з 07.02.02 перебуває на обліку в УПФУ у м. Олександрії як платник страхових внесків за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.8).
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон).
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України.
Платниками страхових внесків згідно зі ст. 15 Закону є страхувальники, якими, зокрема, відповідно до п.1 ст.14 Закону є роботодавці: підприємства, установи та організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які мають окремий баланс і самостійно проводять розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Страхувальники набувають статусу платників страхових внесків з дня їх взяття на облік територіальним органом Пенсійного фонду (ч.3 ст.15 Закону).
Обчислюються страхові внески виключно у грошовій формі та мають сплачуватися за відповідний базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду та підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. (ст. 20 Закону).
Плановою перевіркою відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.08.06 по 30.04.09, встановлено порушення ст.ст. 19, 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме не нарахування страхових внесків на загальну суму 132 931, 76 грн., про що складено акт перевірки №115 від 09.07.09 (а.с. 11-13). Вказаний акт вручено керівникові підприємства, яким він підписаний без зауважень.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Статтею 64 Закону, п.12.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ №21-1 від 19.12.03 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.04 за №64/8663 (надалі - Інструкція), передбачено право територіальних органів Пенсійного фонду України стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Відповідно до ч.3 ст. 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Як передбачено п 3.7. Порядку оформлення результатів перевірок платників з питань дотримання чинного законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління ПФУ №21-1 від 01.12.08, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.12.08 за №226/15917, за наявності в акті перевірки донарахованих сум страхових внесків платнику протягом п'яти робочих днів з дня завершення перевірки надається (надсилається) розпорядчий документ про усунення порушень. Розпорядчим документом є вимога, форма якої передбачена додатками 9 або 10 до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 12.7 Інструкції на виявлені під час перевірки суми коштів, на які платником не нараховувалися страхові внески, за актом перевірки страхові внески донараховуються виходячи з розміру, що діяв на день нарахування виплат (доходу), та застосовуються фінансові санкції, чинні на момент завершення перевірки, а винні посадові особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Встановлено, що з урахуванням вимог ст. 106 Закону позивачем відповідно до Інструкції, було сформовано вимогу про сплату боргу №Ю-234у від 09.07.09 на суму 132 931, 76 грн., яка отримана платником страхових внесків 09.07.09 (а.с. 15). Вказана вимога на виконання до органів ДВС позивачем не пред'являлась та відповідачем не оскаржувалася, однак у встановлені строки не сплачена.
Відповідно до п.4 ч.9 ст. 106 Закону за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення (ч.13 ст. 106 Закону).
Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків, стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. (ч.14 ст.106 Закону).
Пунктом 9.3.4 Інструкції також передбачено, що за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми. Для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми. Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 16 цієї Інструкції. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки, акт звірки та розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Встановлено, що рішенням начальника УПФУ в м. Олександрії №540 від 23.07.09 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум несвоєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, на підставі акту перевірки №115 від 09.07.09 до ДП "Комунальник" ПП "Житло - Сервіс" застосовано фінансову санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 175 790, 13 грн. (а.с. 14, 24-25). Вказане рішення відповідач отримав 23.07.10, у встановленому порядку не оскаржив. Вказане рішення на виконання державній виконавчій службі не передавалося.
Таким чином на час вирішення спору за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 308 721, 89 грн. (132 931,76 грн. + 175 790,13 грн. ).
Доказів погашення відповідачем цієї суми на час розгляду справи до суду не надано.
Відповідно до ст.23 Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Зважаючи на викладене, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог адміністративного позову та його задоволення.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 136, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з дочірнього підприємства "Комунальник" приватного підприємства "Житло-Сервіс" (ідентифікаційний код 31850941) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії (р/р 26009230436001 КБ Надра КРУ м. Олександрія, МФО 323624), заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій у сумі 308 721, 89 грн. (триста вісім тисяч сімсот двадцять одну гривню 89 копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено в повному обсязі 20.07.10.