Постанова від 25.06.2010 по справі 2а-1283/10/1170

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2010 року Справа № 2а-1283/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення (штрафних) фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Кіровограді (надалі - ДПІ у м. Кіровограді) звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2185, 15 грн.

Позов мотивовано тим, що працівниками державної податкової служби 02.12.09 проведено перевірку в торгівельному відділі, належному відповідачеві, за наслідками якої виявлено порушення Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". У зв'язку з цим стосовно відповідача винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006392320 від 21.12.09 на суму 472, 25 грн., №0006402320 від 21.12.09 на суму 12, 90 грн., №0006412320 від 21.12.09 на суму 1700 грн. Оскільки у встановлений строк вказані фінансові санкції відповідачем не сплачені, позивач просить суд стягнути заборгованість у сумі 2185, 15 грн. за рахунок майна відповідача на користь Державного бюджету України в особі ДПІ у м. Кіровограді.

Ухвалою суду від 17.06.10 замінено позивача у справі - ДПІ у м. Кіровограді - її правонаступником - Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією.

У судовому засіданні представник позивача, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи, уточнила позовні вимоги, прохаючи суд стягнути фінансові санкції в дохід державного бюджету.

Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов не визнав та пояснив, що він як суб'єкт підприємницької діяльності, не вчиняв порушень порядку ведення розрахунків у сфері торгівлі та порушень норм чинного законодавства щодо торгівлі алкогольними напоями, оскільки реалізацію слабоалкогольних напоїв та пива у належному йому торгівельному відділі самовільно здійснювала продавець. Також наполягав не незаконності прийнятих позивачем рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, посилаючись на те, що всупереч Конституції України вже поніс відповідальність за виявлені у ході перевірки порушення, оскільки постановами Кіровського районного суду м. Кіровограда від 22.01.10 на нього накладено штрафи, які ним сплачено.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 з 03.10.95 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець (а.с.10), займається підприємницькою діяльністю, здійснюючи роздрібну торгівлю продовольчими товарами (а.с.11), перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у м. Кіровограді на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

Посадовими особами ДПА у Кіровоградській області на підставі направлення №953 від 01.12.09 2 грудня 2009 року проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у господарській одиниці - торгівельному відділі магазину, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 та належить ФОП ОСОБА_1 Посадові особи податкового органу були допущені до перевірки продавцем ОСОБА_2, перевірка проводилася у її присутності.

За результатами перевірки складено акт №0601/11/28/23/НОМЕР_1 від 02.12.09, яким зафіксовано такі порушення:

- невикористання при здійсненні розрахункової операції реєстратора розрахункових операцій та не видача розрахункового документа встановленого зразка, що підтверджує факт купівлі товару; загальна сума розрахункових операцій з початку робочого дня складає 94,45 грн.; реєстратор розрахункових операцій на господарській одиниці відсутній;

- роздрібна торгівля без придбання відповідного торгового патенту;

- роздрібна торгівля алкогольними напоями без одержання відповідної ліцензії, а саме реалізація 1 пляшки слабоалкогольного напою "Джин Тонік", 0,33 л за ціною 5,50 грн. Крім того, у холодильнику - вітрині виявлено 34 пляшки слабоалкогольних напоїв типу "Джин Тонік", "Бренді Кола", з розміщеними на них цінниками.

Висновком акту констатовано порушення пунктів 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", п.1 ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (а.с. 4).

Вказаний акт підписано без заперечень продавцем ОСОБА_2, якій вручено його копію та запропоновано керівнику прибути до ДПІ у м. Кіровограді 10.12.09 для ознайомлення з матеріалами перевірки та надання пояснень (а.с. 5).

На підставі акту №0601/11/28/23/НОМЕР_1 від 02.12.09 за порушення пунктів 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" начальником ДПІ у м. Кіровограді прийнято рішення №0006392320 від 21.12.09, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі п.1 ст.17 вказаного Закону у розмірі 472, 25 грн. (а.с. 6)

Крім того, на підставі акту №0601/11/28/23/НОМЕР_1 від 02.12.09 за порушення п. 1 ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" начальником ДПІ у м. Кіровограді прийнято рішення №0006402320 від 21.12.09, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі абз. 4. ч.1 ст.8 вказаного Закону у розмірі 12, 90 грн. (а.с. 6).

Також на підставі акту №0601/11/28/23/НОМЕР_1 від 02.12.09 за порушення ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" начальником ДПІ у м. Кіровограді прийнято рішення №0006412320 від 21.12.09, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції згідно з абз.5 ч.2 ст.17 вказаного Закону у розмірі 1 700 грн. (а.с. 5).

Вищезазначені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій 21.12.09 направлені відповідачеві поштою та отримані ним 26.12.09, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 6 зв.).

У встановленому порядку зазначені рішення відповідачем не оскаржувалися, проте на даний час фінансові санкції до бюджету ним не перераховані.

Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, порядок проведення розрахунків визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі -Закон №265/95).

Статтею 1 Закону №265/95 передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Закону №265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Статтею 9 Закону №265/95 визначено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок.

Так, згідно з п. 6 ст. 9 Закону №265/95 реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого проводити державну регуляторну політику.

Враховуючи той факт, що відповідач, отримавши свідоцтво про сплату єдиного податку, займався реалізацією підакцизного товару (пива в пляшках, слабоалкогольних напоїв), тому він повинен був здійснювати розрахункові операції з застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок.

У судовому засіданні підтверджено факт невикористання на господарській одиниці відповідача реєстратора розрахункових операцій та розрахункової книжки при здійсненні розрахункової операції з продажу підакцизного товару. Вказану обставину відповідач визнав.

Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена розділом V Закону.

Так, відповідно до п.1 ст.17 Закону №265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки - застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби передбачений відповідною Інструкцією, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України №110 від 17.03.01, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.03.01 за №268/5459.

Згідно з п.п. 6.5 цієї Інструкції у разі порушення юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються в розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами. Штрафні санкції застосовуються органами державної податкової служби на підставі рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, складання та надсилання (вручення) яких здійснюється у порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.01 №253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.21 за №567/5758.

Відповідно до пунктів 7.1, 7.2 цього Порядку податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма "С"). Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається на розраховану суму штрафних (фінансових) санкцій.

Встановлено, що позивачем правильно розраховано фінансові санкції на підставі п.1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 472, 25 грн. (94,45 грн. х 5). (а.с. 37).

Статтею 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (надалі - Закон №98/96) об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг.

Згідно з ч. 2 ст.2 Закону №98/96 торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону.

Відповідно до частин 1, 4 ст. 3 Закону №98/96 патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Вартість торгового патенту на здійснення торговельної діяльності встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від місцезнаходження пункту продажу товарів та асортиментного переліку товарів. Термін дії торгового патенту на здійснення торговельної діяльності становить 12 календарних місяців.

У судовому засіданні встановлено, що відповідач здійснював торгівельну діяльність алкогольними напоями без отримання відповідного торгового патенту. Доказів наявності торгового патенту на момент перевірки відповідач суду не надав.

Відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вимог Закону №98/96 передбачена статтею цього Закону 8. Зокрема, відповідно до абз. 4. ч.1 ст. 8 Закону №98/96 суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

Встановлено, що позивачем розраховано фінансові санкції на підставі абз. 4. ч.1 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" у розмірі 12, 90 грн. (200 грн.: 31 х 2, де 200 грн. - вартість торгового патенту за один календарний місяць, 31 -кількість днів діяльності відповідача у місяці). (а.с. 37).

При винесенні та направленні оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006402320 від 21.12.09, позивачем дотримано вимоги Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України №110 від 17.03.01, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.03.01 за №268/5459, та вимоги Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.01 №253, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.07.21 за №567/5758.

Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон №481/95) встановлюється, зокрема, порядок здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Відповідно до частин 10, 14, 16 ст.15 Закону №481/95 (в редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.

Згідно зі ст. 1 Закону №481/95 ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до п. 27 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.96 №493, ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами має знаходитися на видному місці торгівлі і бути доступною для огляду.

Абзацами 7, 8 ст. 1 Закону №481/95 визначено, що алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08; слабоалкогольні напої - алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць та екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 см3, виготовлені на основі водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю.

Слабоалкогольні напої "Джин тонік", "Бренді кола" з вмістом спирту етилового 8% підпадають під визначення алкогольних напоїв, а тому їх реалізація може здійснюватися лише за наявності відповідної ліцензії, одержаної у встановленому порядку.

Між тим, відсутність у відповідача ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями при реалізації такого слабоалкогольного напою, підтверджується актом перевірки №0601/11/28/23/НОМЕР_1 від 02.12.09 (а.с. 4) та визнана відповідачем у судовому засіданні.

Таким чином, у судовому засіданні доведено факт реалізації 02.12.09 у належному відповідачеві торгівельному відділі алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії.

Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення норм чинного законодавства щодо виробництва і торгівлі алкогольними напоями передбачена, зокрема, частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Так, відповідно до абз. 5 ч.2 ст.17 цього Закону у разі роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Частинами 3 та 4 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.03 затверджено порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Порядок).

Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством. (п. 6 Порядку).

Згідно з п.9 Порядку рішення про застосування фінансових санкцій складається в трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - у 3-денний строк після його прийняття надсилається суб'єкту підприємницької діяльності або видається його уповноваженому представникові під розписку; третій - надсилається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності як платника податків для контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу.

У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (п.10 Порядку).

Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету (п.11 Порядку).

Оцінюючи надані відповідачем постанови суду про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.155-1 КУпАП (за порушення порядку проведення розрахунків -не проведення розрахункової операції через РРО та не видачу розрахункового документу встановленого зразка, що підтверджує факт купівлі товару), ч.1 ст.164 КУпАП (за порушення порядку провадження господарської діяльності, а саме роздрібну торгівлю без придбання відповідного торгового патенту) (а.с. 35, 36) суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, а також посадові особи уповноважених банків та суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками з операцій купівлі-продажу іноземної валюти, за порушення вимог цього Закону притягуються органами державної податкової служби України до адміністративної відповідальності згідно з законом.

Так, згідно з ч.1 ст. 155-1 КУпАП порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, норми цієї статті передбачають притягнення до відповідальності безпосередньо тих осіб, які конкретно допустили порушення (особа, що здійснює розрахункові операції; особа, що здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти; посадова особа).

Встановлено, що відповідач є фізичною - особою підприємцем, тому не є посадовою особою, оскільки для громадянина -підприємця як суб'єкта господарювання законом не передбачено зайняття визначеної посади. Крім того, оскільки відповідно до матеріалів перевірки безпосереднє порушення порядку проведення розрахунків допустила найманий працівник відповідача ОСОБА_2, тому відповідач не відноситься до кола суб'єктів адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 155-1 КУпАП, а має нести адміністративно-господарську відповідальність, передбачену ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" для суб'єктів підприємницької діяльності.

Стосовно доводів відповідача про незаконність застосування до нього штрафних санкцій за роздрібну торгівлю без придбання відповідного торгового патенту з посиланням на постанову судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 22.01.10, якою його притягнуто до відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП, суд зазначає, що диспозиція цієї норми не місить такого складу правопорушення, оскільки передбачає лише відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом. Таким чином відповідача правомірно притягнуто до адміністративно-господарської відповідності, передбаченої абз. 4. ч.1 ст. 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".

До адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.156 КУпАП (роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору), відповідач не притягувався.

За таких обставин, доводи відповідача про порушення ст.61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, суд визнає неспроможними.

При вирішенні спору суд виходить з того, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006392320 від 21.12.09, №0006402320 від 21.12.09, №0006412320 від 21.12.09 відповідачем у встановленому порядку не оскаржені, а визначені ними штрафи у загальній сумі 2 185, 15 грн. не сплачені, про що свідчать дані карток особового рахунку відповідача (а.с. 12).

Відповідно до п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.

Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 -163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (відділення ДКУ м. Кіровограда, банк: УДК у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329, рахунок №31114104700002) штрафні (фінансові) санкції у сумі 2 185, 15 грн. (дві тисячі сто вісімдесят п'ять гривень 15 копійок).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

Постанова складена в повному обсязі 30.06.10.