01 липня 2010 року Справа №2а-1602/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції до Приютівського сільського споживчого товариства про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція (надалі - Олександрійська ОДПІ) звернулася до суду з позовом до Приютівського сільського споживчого товариства про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 550 грн.
Позов мотивовано тим, що працівниками Олександрійської ОДПІ проведено перевірку в магазині Приютівського сільського споживчого товариства, у результаті якої було виявлено порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". У зв'язку з цим рішенням №0000982320 від 24.04.09 до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 2 550 грн. Оскільки у встановлений строк вказані фінансові санкції відповідачем не сплачені, позивач просить суд стягнути їх на користь Державного бюджету України.
У судове засідання представник позивача не з'явився та надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 30).
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а.с. 24, 29), у судове засідання повторно не прибув, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав. У зв'язку з цим справа вирішується за його відсутності, на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
Приютівське сільське споживче товариство з 19.08.96 зареєстровано як юридична особа Олександрійською районною державною адміністрацією (а.с.5) та перебуває на обліку платників податків в Олександрійській ОДПІ.
Посадовими особами Олександрійської ОДПІ на підставі направлень №432 та 433 від 14.04.09 (а.с. 6,7) проведено планову виїзну перевірку щодо контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у належному відповідачеві магазині, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Посадові особи Олександрійської ОДПІ були допущені до перевірки продавцем ОСОБА_1 та завідуючою ОСОБА_2, перевірка проводилась у їх присутності (а.с. 8).
За результатами перевірки складено акт №0049/11/26/23/01756639 від 15.04.09, яким зафіксовано наступні порушення:
- проведення розрахункової операції на повну суму придбаного товару 23 грн. без використання розрахункової книжки;
- невидача споживачеві розрахункового документа на повну суму придбаного товару;
- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у розрахункових квитанціях з початку робочого дня, на суму 465 грн.;
- реалізація 1 пляшки горілки "Хлібний дар" по ціні 20 грн. без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями;
- реалізація 1 пачки сигарет "Прилуки" вартістю 3 грн. без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (а.с. 10).
Висновком акту перевірки констатовано порушення пунктів 1, 2, 5, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (п.3 акту).
Вказаний акт підписано без заперечень продавцем ОСОБА_1 та завідувачем ОСОБА_2., яким вручено його копію, та запропоновано керівнику прибути до Олександрійської ОДПІ 24.04.09 для ознайомлення з матеріалами перевірки та надання пояснень (а.с. 11).
На підставі акту №0049/11/26/23/01756639 від 15.04.09 заступником начальника Олександрійської ОДПІ винесено рішення №0000982320 від 24.04.09 про застосування до Приютівського сільського споживчого товариства штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 550 грн. (а.с. 15), з яких:
- 340 грн. - згідно з п.3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення п.5 ст. 3 вказаного Закону,
- 2210 грн. - згідно зі ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення п.13 ст. 3 вказаного Закону.
Зазначене рішення отримано відповідачем 27.04.09 (а.с. 15), у встановленому порядку не оскаржувалось, однак визначені ним штрафні санкції до бюджету не сплачені.
Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, порядок проведення розрахунків визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон).
Статтею 1 Закону передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до п. 1, 2, 5, 13 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
- у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
У судовому засіданні актом перевірки №0049/11/26/23/01756639 від 15.04.09, актом перевірки правильності розрахунків за реалізовані товари (надані послуги) від 15.04.09 (а.с. 12), пояснювальною запискою ОСОБА_1 від 15.04.09 (а.с. 14) підтверджено факт невикористання у магазині при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки та книги обліку розрахункових операцій.
Про невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у розрахункових квитанціях з початку робочого дня, на суму 465 грн., також свідчить акт перевірки №0049/11/26/23/01756639 від 15.04.09, покупюрний опис (а.с. 13), пояснювальна записка ОСОБА_1 від 15.04.09 (а.с. 14).
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена розділом V Закону.
Так, відповідно до п.3 ст.17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну - застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 22 вказаного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби передбачений відповідною Інструкцією, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України №110 від 17.03.01, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.03.01 за №268/5459.
Згідно з п.п. 6.5 цієї Інструкції у разі порушення юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються в розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами. Штрафні санкції застосовуються органами державної податкової служби на підставі рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, складання та надсилання (вручення) яких здійснюється у порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.01 №253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.21 за №567/5758.
Відповідно до п.7.1, 7.2 цього Порядку податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма "С"). Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається на розраховану суму штрафних (фінансових) санкцій.
Встановлено, що позивачем правильно розраховано фінансові санкції на підставі п.3 ст. 17, ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 340 грн. (200 х 17 грн.) та 2210 грн. (5 х (465 - 23) грн.), а всього 2 550 грн. (а.с. 16)
Статтею 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до п.11 ст.11 Законом України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а він підлягає задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86. 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Стягнути з Приютівського сільського споживчого товариства (смт. Приютівка, Олександрійський район, 28000, ідентифікаційний код 01756639) в дохід Державного бюджету України (код платежу 3021080900) штрафні (фінансові) санкції у сумі 2 550 грн. (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанова складена в повному обсязі 06.07.10.