23 червня 2010 року Справа № 2а-1887/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до Обласного осередку партії захисників вітчизни в Кіровоградській області про припинення підприємницької діяльності юридичної особи, -
Державна податкова інспекція у м. Кіровограді звернулася до суду з позовом до Обласного осередку партії захисників вітчизни в Кіровоградській області про припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
Позов мотивований наявністю в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Посилаючись на ст.9 Закону України "Про систему оподаткування", ст.ст.2, 49, 54 ГПК України, п.17 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", рішення Конституційного Суду України від 09.07.02 №1-2/2002, ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", позивач просить припинити підприємницьку діяльність юридичної особи відповідача.
Ухвалою суду від 23.06.10 замінено позивача у справі - державну податкову інспекцію у м. Кіровограді - її правонаступником - Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю та надала суду пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялася повістка про виклик відповідача до суду за адресою, яка зазначена в позовній заяві, витягу з Єдиного державного реєстру, але конверти повернуті відділенням зв'язку КФ УДППЗ "Укрпошта" з відміткою - за закінченням терміну зберігання (а.с. 17).
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо відповідача, виданого державним реєстратором виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, станом на 21.05.10 до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (а.с. 6).
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Враховуючи, що судова повістка доставлялася за адресою відповідача, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як його місцезнаходження, суд вважає виконаним свій обов'язок щодо повідомлення відповідача про виклик у судове засідання та, за згодою представника позивача, вирішує справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Обласний осередок партії захисників вітчизни в Кіровоградській області (ідентифікаційний код 33962945, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 66, кв. 8) зареєстрований як юридична особа 27.03.03, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 6-8)
Відповідно до акту ДПІ у м. Кіровограді №10437/10/15-10 від 20.05.10 з 22.12.05 відповідач взятий на облік платників податків як неприбуткова установа. (а.с. 5).
Як вбачається з витягу з облікової справи відповідача, 14.03.08 до ДПІ у м. Кіровограді надійшла інформація з Єдиного державного реєстру про внесення до ЄДР 13.03.08 запису №14441430003002482 про відсутність юридичної особи - Обласного осередку партії захисників вітчизни в Кіровоградській області - за її місцезнаходженням. (а.с. 11).
Відповідно до ч.2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
При вирішенні вказаного спору суд згідно з ч.1 ст. 9 КАС України керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта повноважень виключно у випадках, встановлених законом.
Стаття 104 КАС України також надає право суб'єкту владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Наведені положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються із приписами п. 5 ч. 4 ст. 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", на яку послався позивач як на матеріально-правову підставу для звернення до суду з даним адміністративним позовом, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Частиною 2 статті 3 ГК України передбачено, що господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач - Обласний осередок партії захисників вітчизни в Кіровоградській області - за організаційно-правовою формою є політичною партією, основним видом її діяльності є діяльність політичних партій. (а.с. 7, 11)
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Відповідно до ч. 2 ст. 14 цього Закону та п.п. 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" політичні партії є неприбутковими організаціями.
Таким чином, оскільки діяльність відповідача не має метою одержання прибутку, тому він не є суб'єктом підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Частиною 2 ст.3 Закону визначено, що Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Відповідно до змісту ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Нормою ст.23 вказаного Закону регламентовано припинення діяльності політичної партії, а саме шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Крім того, ч. 1 ст. 18. Закону України "Про політичні партії в Україні" передбачено, що державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.
Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про скасування державної реєстрації (припинення підприємницької діяльності) юридичної особи політичної партії, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи на підставі положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
За вказаних обставин суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та про відмову у їх задоволенні.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її в повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено у повному обсязі 25.06.10.