03 червня 2010 року Справа № 2а-1176/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Кіровограді до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
Державна податкова інспекція у м. Кіровограді (надалі - ДПІ у м. Кіровограді) звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1000 грн.
Позов мотивовано тим, що посадовими особами органу державної податкової служби 23.09.09 проведено перевірку в магазині відповідачки, в результаті чого виявлено факт торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від мінімальних встановлених цін на горілку та лікеро-горілчані вироби. У зв'язку з цим рішенням №0005172320 від 06.10.09 до відповідачки застосовані фінансові санкції у виді штрафу в сумі 1000 грн. Оскільки у встановлений строк вказаний штраф відповідачкою не сплачено, позивач просить суд стягнути його за рахунок майна на користь Державного бюджету України в особі ДПІ у м. Кіровограді.
У судовому засіданні представник позивача, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи, уточнив позовні вимоги, прохаючи суд стягнути фінансові санкції в дохід Державного бюджету України.
Відповідачка повторно у судові засідання не з'явилася. Судом рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялися повістки про виклик до суду за адресою відповідачки, яка зазначена в позовній заяві, свідоцтві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, витязі з ЄДР, але конверти повернуті відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" з відміткою - за закінченням терміну зберігання (а.с 19, 31).
Враховуючи, що судові повістки відповідачці доставлялися за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як її місце проживання, суд вважає виконаним свій обов'язок щодо повідомлення відповідачки про виклик у судові засідання та вирішує справу без її участі на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 14.01.99 зареєстрована як фізична особа-підприємець (а.с. 11), перебуває на обліку в ДПІ у м. Кіровограді та здійснює підприємницьку діяльність в сфері роздрібної торгівлі. (а.с. 12). Зокрема, на підставі ліцензії №95/354 від 26.12.08 ФОП ОСОБА_1 надано право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у період з 26.12.08 по 26.12.09.
Посадовими особами ДПА у Кіровоградській області на підставі направлення №771 від 23.09.09 (а.с. 30) 23 вересня 2009 року проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - відділу магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого за адресою: АДРЕСА_1 належного ФОП ОСОБА_1 Посадові особи ДПА у Кіровоградській області були допущені до перевірки продавцем ОСОБА_2, перевірка проводилася у її присутності.
За результатами перевірки складено акт №0488/11/28/23/1833319146 від 23.09.09, яким зафіксовано факт реалізації 15.11.08 пляшки горілки "Добірна-люкс" місткістю 0,5 л, вміст спирту етилового 40% за ціною 13, 50 грн., яка є нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни (14 грн.), факт реалізації 17.11.08 пляшки горілки "Неміров особлива" місткістю 1 л, вміст спирту етилового 40% за ціною 27, 50 грн., яка є нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни (28 грн.), факт реалізації 19.11.08 пляшки горілки "Пшенична межа" місткістю 0,25 л, вміст спирту етилового 40% за ціною 6 грн., яка є нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни (7 грн.) Висновками акту перевірки констатовано порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.08 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" (а. с. 4).
Вказаний акт підписано без зауважень продавцем ОСОБА_2, якій вручено його копію.
На підставі цього акту перевірки начальником ДПІ у м. Кіровограді прийнято рішення №0005172320 від 06.10.09, яким за реалізацію алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін, згідно з абзацом 11 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до ФОП ОСОБА_1 застосовані фінансові санкції у виді штрафу в сумі 1000 грн. Вказане рішення отримано відповідачкою 06.10.09, про що свідчить її підпис у відповідній графі рішення (а.с. 5).
У встановленому порядку зазначене рішення відповідачкою не оскаржувалося, проте на даний час фінансові санкції до бюджету нею не перераховані, про що свідчать дані облікової картки платника податків. (а.с. 13)
Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідачки вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон) Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Абзацом 31 ст. 1 Закону визначено, що мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - це ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Постановою від 30.10.08 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" Кабінет Міністрів України встановив мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на горілку у розмірі 70 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин). При цьому мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), розділений на 100 відсотків.
Таким чином, мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки "Добірна-люкс" з вмістом спирту етилового 40%, місткістю 0, 5 л має становити 14 грн. (70 х 40 х 0, 5: 100). Натомість, як вбачається з копії контрольної стрічки реєстратора розрахункових операцій від 15.11.08, така пляшка горілки реалізована відповідачкою за ціною 13, 50 грн. (а.с. 7).
Мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки "Неміров особлива" з вмістом спирту етилового 40%, місткістю 1 л має становити 28 грн. (70 х 40 х 1: 100). Як вбачається з копії контрольної стрічки реєстратора розрахункових операцій від 17.11.08, така пляшка горілки реалізована за ціною 13, 50 грн. (а.с. 7).
Мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки "Пшенична межа" з вмістом спирту етилового 40%, місткістю 0,25 л має становити 7 грн. (70 х 40 х 0,25 : 100). Натомість, як вбачається з копії контрольної стрічки реєстратора розрахункових операцій від 19.11.08, така пляшка горілки реалізована за ціною 6 грн. (а.с. 7).
Таким чином, у судовому засіданні підтверджено факт реалізації у листопаді 2008 року у належній відповідачці господарській одиниці алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення норм чинного законодавства щодо виробництва і торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами передбачена, зокрема, частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Так, відповідно до абз. 11 ч.2 ст.17 Закону (в редакції, діючій на час виникнення спірних відносин) у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Частинами 3 та 4 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.03 затверджено порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Порядок).
Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством. (п. 6 Порядку).
Згідно з п.9 Порядку рішення про застосування фінансових санкцій складається в трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - у 3-денний строк після його прийняття надсилається суб'єкту підприємницької діяльності або видається його уповноваженому представникові під розписку; третій - надсилається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності як платника податків для контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу.
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (п.10 Порядку).
Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету (п.11 Порядку).
Відповідно до п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов державної податкової інспекції у м. Кіровограді задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) в доход Державного бюджету України (відділення ДКУ м. Кіровограда, банк: УДК у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329, рахунок №31114104700002) фінансові санкції у розмірі 1 000 грн. (одна тисяча гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанова складена в повному обсязі 08.06.10.