31 травня 2010 року Справа № 2а-1120/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 5 345, 52 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач з 14.11.08 став на облік у Кіровоградському міськрайонному центру зайнятості (надалі - Кіровоградський МРЦЗ) та з 21.11.08 отримав статус безробітного, приховавши при цьому, що з 01.09.07 і на момент набуття статусу безробітного був студентом денної форми навчання Кіровоградського національного технічного університету та отримував стипендію. Оскільки за час перебування на обліку відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю у сумі 5 345, 52 грн., однак відмовляється повернути її добровільно, позивач просить суд стягнути вказані кошти на свою користь.
У судовому засіданні 31.05.10 представник позивача подала заяву про зменшення позовних вимог до 2345, 52 грн., пояснивши, що під час розгляду справи відповідачем добровільно відшкодовано 3 000 грн.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а.с.17, 22, 28) повторно у судове засідання не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав. У зв'язку з цим справа вирішується за його відсутності, на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 14.11.08 звернувся до Кіровоградського МРЦЗ як особа, яка шукає роботу, за сприянням у працевлаштуванні. При цьому він не надав документ про освіту, пояснивши, що атестат про повну середню освіту загубив і не є студентом ПТУ чи ВНЗ (а.с. 5). 21.11.08 він подав заяву до Кіровоградського МРЦЗ про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с.6).
Як вбачається з персональної картки ОСОБА_1 та витягу з наказів про прийняті щодо нього рішення, останній, отримавши 21.11.08 статус безробітного, перебував на обліку в Кіровоградському МРЦЗ до 08.08.09, коли наказом №НТ090810 від 10.08.09 був знятий з обліку на підставі абз.4 пп.2 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.07 №219, у зв'язку невідвідуванням центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин після закінчення встановленого строку відвідування (а.с. 4, 32).
Відповідно до додатку до персональної картки про прийняті рішення щодо нарахувань та платежі відповідачеві на підставі частин 1, 3, 4 ст. 22, ч.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" призначено допомогу по безробіттю, як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу, строком на 360 календарних днів. Загальна сума нарахованої та виплаченої допомоги по безробіттю за період з 21.11.08 по 25.06.09 склала 5 345 грн. 52 коп. (а.с. 33).
Відповідно до частин 1, 3, 4 ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що перебували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.00 №307, зареєстрованим в Мін'юсті 14.12.00 за №915/5136. Відповідно до п. 1.2 вказаного Порядку допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу. Реєстрація громадян провадиться при пред'явленні паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють. Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.07 №219 (надалі - Порядок), до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.
Згідно з п.2 Порядку (в редакції, яка діяла на час реєстрації відповідача) незайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації. Під час проведення реєстрації кожна особа самостійно або за допомогою працівника центру зайнятості заповнює із застосуванням автоматизованої системи картку особи, що звернулася до центру зайнятості (далі - картка), засвідчує особистим підписом достовірність внесених до неї даних та ознайомлюється з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки". Форму картки та пам'ятки затверджує Мінпраці.
Реєстрація та облік громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта і трудової книжки, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. Для реєстрації у державній службі зайнятості громадяни подають копії документів (трудової книжки, диплома або іншого документа про освіту), які зберігаються в їх особовій справі. (п.3 Порядку)
Пунктом 11 Порядку передбачено, що за відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого зазначаються у картці.
Для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не є найманим працівником, не уклав договір цивільно-правового характеру, не отримує пенсію на пільгових умовах і не зареєстрований як фізична особа-підприємець, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер (п.12 Порядку).
При цьому, як передбачено, ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. У п.п. "е" п. 3 ст. 1 вказаного Закону визначено, що в Україні до зайнятого населення належать, зокрема громадяни, які навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах.
Між тим, як доведено у судовому засіданні, у період з 01.09.07 по 25.05.09 ОСОБА_1 навчався у Кіровоградському національному технічному університеті на денній формі навчання на безплатній основі та отримував стипендію (а.с. 8)
Однак, в порушення вищевказаних норм законодавства відповідач при реєстрації у центрі зайнятості приховав від державної служби зайнятості дані про те, що він був студентом денної форми навчання з відповідною виплатою стипендії, тобто той факт, що він є зайнятою особою. У зв'язку з чим у розділі 6 "Відношення до зайнятості" картки персонального обліку ним зазначено, що він є незайнятим до одного року (а.с.4 зв.).
Вказані обставини було виявлено працівниками Кіровоградського МРЦЗ у ході перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оформленої актом №241 від 10.02.10 (а.с. 7).
У зв'язку з виявленими порушеннями Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" директором Кіровоградського МРЦЗ видано наказ №61 від 16.02.10 про відшкодування коштів, виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю, у сумі 5 345, 52 грн. (а.с. 10).
Вказаний наказ разом з оформленою листом №02-833 від 18.02.10 вимогою про добровільне повернення коштів направлено відповідачеві рекомендованим відправленням, яке повернуто відділенням зв'язку за закінченням терміну зберігання (а.с.11,31).
У судовому засіданні встановлено, що вказаний наказ відповідач у передбаченому порядку не оскаржив, а безпідставно отримані кошти у визначений строк не сплатив, у зв'язку з чим пред'явлено даний позов. Разом з тим, у ході судового розгляду справи відповідачем з вказаної суми перераховано на рахунок позивача 3000 грн., про що свідчить квитанція №564.664.1 від 28.05.10. Таким чином, залишок заборгованості становить 2345, 52 грн.
При вирішенні цього спору суд виходить з того, що частиною 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено обов'язок застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Статтею 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Згідно з п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.00 (в редакції, діючій на час виникнення спірних відносин), якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
За змістом абз. 14 п.п.1 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №219 від 14.02.07, виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної, є підставою для зняття її з обліку громадян, зареєстрованих як такі, що шукають роботу, та безробітні, а отже і підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки станом на 14.11.08 відповідач був студентом вищого навчального закладу, в якому навчався на денній формі, тому він не міг бути визнаний безробітнім та не мав права на отримання допомоги по безробіттю, позаяк вважався зайнятою особою. Повідомивши у заяві про надання йому статусу безробітного завідомо неправдиві дані про невіднесення його до категорії зайнятих та про втрату документу про освіту, засвідчивши це своїм підписом у персональні картці, відповідач неправомірно з 21.11.08 набув статус безробітного та отримав допомогу у сумі 5 345, 52 грн.
Згідно з п.5 ч.2 ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати витрат за страхуванням на випадок безробіття, проведення розслідування обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснює виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та її робочі органи, функції яких покладено на центри зайнятості.
На виконання п.5 ч.2 ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.09 №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.09 №7-1, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.03.09 за №232/16248, затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним. Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної (п.2 Порядку). У разі відмови особи повернути незаконно виплачені кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства (п.8 Порядку).
Таким чином, позовні вимоги Кіровоградського МРЦЗ, який є місцевим органом державної служби зайнятості та робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, є обґрунтованими та такими, що підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Згідно з п.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості 2 345 грн. 52 коп. (дві тисячі триста сорок п'ять гривень 52 коп.) безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено в повному обсязі 04.06.10.