вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
про відкриття провадження у справі
"19" червня 2023 р. Справа № 911/1603/23
Господарський суд Київської області у складі судді Горбасенка П.В., перевіривши матеріали позовної заяви Дочірнього підприємства “ФМ Ложістік Дніпро”, 08330, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Дударків, вул. Незалежності, буд. 2/2,
до 1. Фізичної особи-підприємця Возного Володимира Миколайовича,
АДРЕСА_1 . Приватного акціонерного товариства “Українська страхова компанія “Княжа Вієнна Іншуранс Груп”, 04050, м. Київ, вул. Глибочицька, буд. 44,
про стягнення 126 613, 82 гривень
встановив:
Через канцелярію Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Дочірнього підприємства “ФМ Ложістік Дніпро” (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця Возного Володимира Миколайовича (далі - відповідач 1) та Приватного акціонерного товариства “Українська страхова компанія “Княжа Вієнна Іншуранс Груп” (далі - відповідач 2) про стягнення 126 613, 82 гривень збитків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок відшкодування позивачем ТОВ “Логістик Юніон” збитків у зв'язку із пошкодженням в дорожньо-транспортній пригоді газопроводу логістичного центру, у позивача виникло право вимоги до відповідача 1, як до особи відповідальної за шкоду, завдану її працівником під час керування транспортним засобом, та до відповідача 2 - як до особи, яка не покрила розмір завданих збитків.
Господарський суд Київської області ухвалою від 09.06.2023 залишив позовну заяву Дочірнього підприємства “ФМ Ложістік Дніпро” без руху та постановив усунути виявлені недоліки протягом десяти днів з дня вручення зазначеної ухвали.
13.06.2023 на електронну адресу Господарського суду Київської області позивач надіслав письмові пояснення на виконання вимог ухвали, відповідно до змісту яких позивач надав пояснення стосовно заявленого позову.
Відповідно до приписів ст. 174, 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
За відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Враховуючи відсутність підстав для залишення поданої Дочірнім підприємством “ФМ Ложістік Дніпро” позовної заяви без руху, повернення відповідної позовної заяви чи відмови у відкритті провадження, суд дійшов висновку про прийняття відповідної позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 12, 247, 177, 181 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
У порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, зокрема, у спорах, які виникають з корпоративних відносин, та спорах з правочинів щодо корпоративних прав (акцій).
Завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Беручи до уваги характер спірних правовідносин, предмет та підстави позову, суд дійшов висновку, що справа за відповідно поданим позовом підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням її до розгляду у підготовчому засіданні.
З огляду зазначеного, беручи до уваги характер спірних правовідносин та склад сторін, зважаючи на заявлені позивачем у цьому спорі вимоги, суд дійшов висновку, що справу за поданим Дочірнім підприємством “ФМ Ложістік Дніпро” позовом недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні, як наслідок відповідна справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Поряд з тим відповідно до змісту позовної заяви та її прохальної частини Дочірнє підприємство “ФМ Ложістік Дніпро” просить суд залучити до участі в справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Логістик Юніон».
Відповідно до приписів ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
За таких обставин, враховуючи викладені в позові доводи та обставини, суд дійшов про обґрунтованість клопотання позивача та залучення до участі у цій справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Логістик Юніон».
Водночас згідно доданого до позовної заяви клопотання про витребування доказів, Дочірнє підприємство “ФМ Ложістік Дніпро” просить витребувати у Приватного акціонерного товариства “Українська страхова компанія “Княжа Вієнна Іншуранс Груп” документи, на підставі яких останнє здійснило відшкодування збитків на користь ТОВ «Логістик Юніон» в розмірі 15 386, 18 гривень (страховий акт, експертна оцінка, розрахунок збитків та інші документи), згідно полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР-206858250 від 17.11.2021
Наведене клопотання обґрунтовано тим, що позивач не має змоги подати вказані документи, оскільки за надісланим адвокатським запитом з вимогою надати відповідні документи відповідач 2 такого прохання не виконав, зазначивши про неможливість надання запитуваної інформації з огляду на її конфіденційність.
В підтвердження наведеного до позовної заяви додано копії: адвокатського запиту № 12/04-23 від 12.04.2023 з доказами його надіслання, листа № 220000597902 від 01.05.2023.
Приписами ст. 80 та 81 ГПК України унормовано, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
За таких обставин, враховуючи мотиви та підстави заявленого позивачем клопотання, а також відповідність такого клопотання вимогам ст. 81 ГПК України, суд дійшов висновку про його задоволення та витребування від Приватного акціонерного товариства “Українська страхова компанія “Княжа Вієнна Іншуранс Груп” належним чином завірених копій документів, на підставі яких останнє здійснило відшкодування збитків на користь ТОВ «Логістик Юніон» в розмірі 15 386, 18 гривень (страховий акт, експертна оцінка, розрахунок збитків та інші документи), згідно полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР-206858250 від 17.11.2021
Крім того, суд звертає увагу, що офіційно розпочали функціонування три підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: "Електронний кабінет", "Електронний суд", підсистема відеоконференцзв'язку, у зв'язку з чим, відповідно до частини шостої статті 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки та особи, які провадять клірингову діяльність у значенні, наведеному в Законі України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Поряд з цим відповідно до рішення Ради Суддів України від 05.08.2022 з метою підвищення рівня використання інструментів електронного судочинства під час відправлення правосуддя в умовах скрутного фінансового забезпечення судів рекомендовано судам, зокрема у випадках, коли адвокат, нотаріус, приватний виконавець, арбітражний керуючій, судовий експерт, державний орган, орган місцевого самоврядування, суб'єкт господарювання державного або комунального секторів економіки, який бере участь у справі, не має офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі - вимагати зареєструвати таку офіційну електронну адресу для подальшого направлення судом процесуальних документів в електронній формі; виклики та повідомлення, обмін процесуальними документами з учасниками судових проваджень у першу чергу здійснювати за допомогою електронної пошти та/або з використанням вказаних учасниками судових проваджень мобільних телефонів (зокрема й з використанням месенджерів, які дозволяють отримати інформацію про доставку відповідного повідомлення, процесуального документа, та отримати інформацію про їх прочитання). Закликано усіх учасників судових проваджень, зокрема - з розумним інтервалом часу цікавитися провадженням у їх справах, добросовісно користуватися належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки; зареєструвати електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі; зареєструватися в підсистемі "Електронний кабінет" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи; використовувати функціонал "Електронного кабінету" для ознайомлення з поданими документами в електронній формі.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до приписів ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Поряд з тим пунктом 5.8 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 встановлено, що офіційна електронна адреса - це сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, або адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів.
Суд пропонує учасникам справи подавати письмові пояснення та всі наявні документи на підтвердження їх правової позиції з метою розгляду справи в електронному вигляді на електронну адресу суду через особистий кабінет в системі Електронний суд, поштою або дистанційними засобами зв'язку.
Керуючись ст. 12, 50, 80, 81, 174, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
1. Прийняти позовну заяву Дочірнього підприємства “ФМ Ложістік Дніпро” до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Призначити підготовче засідання на 14.07.2023 о 10:00, що відбудеться в приміщенні Господарського суду Київської області за адресою: м. Київ, вул. С. Петлюри, 16/108.
3. Викликати у підготовче засідання представників учасників справи.
4. Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Логістик Юніон» (52005, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, Комплекс будівель та споруд, буд. 8, офіс 229, ідентифікаційний код 37090215).
5. Задовольнити клопотання Дочірнього підприємства “ФМ Ложістік Дніпро” про витребування доказів.
6. Витребувати від Приватного акціонерного товариства “Українська страхова компанія “Княжа Вієнна Іншуранс Груп” належним чином завірені копії документів, на підставі яких останнє здійснило відшкодування збитків на користь ТОВ «Логістик Юніон» в розмірі 15 386, 18 гривень (страховий акт, експертна оцінка, розрахунок збитків та інші документи), згідно полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР-206858250 від 17.11.2021.
7. Надати витребувані судом докази у строк до 14.07.2023.
8. Зобов'язати Приватне акціонерне товариство “Українська страхова компанія “Княжа Вієнна Іншуранс Груп”, у разі відсутності можливості подати докази, які витребовуються, або відсутності можливості подати такі докази у встановлені строки, повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
9. Попередити Приватне акціонерне товариство “Українська страхова компанія “Княжа Вієнна Іншуранс Груп”, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд може застосовувати передбачені ГПК України заходи процесуального примусу.
10. Встановити строк позивачу до 14.07.2023 для подання до суду:
- письмових пояснень із зазначенням відомостей щодо того, якому способу (способам) захисту прав або інтересів, передбачених законом чи договором, або іншому способу (способам) захисту прав та інтересів відповідає заявлена позовна вимога;
- додаткових доказів у справі (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних доказів іншій стороні;
- заяв та клопотань, які відповідно до ст. 182 ГПК України мають бути вирішені у підготовчому засіданні (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних заяв та/чи клопотань на адресу іншої сторони.
11. Встановити строк відповідачам - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання до суду у письмовій формі відзиву на позов, а також до закінчення підготовчого провадження - заяв та клопотань, які відповідно до ст. 182 ГПК України мають бути вирішені у підготовчому засіданні (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних заяв та/чи клопотань на адресу іншої сторони.
12. Встановити строк третій особі до 14.07.2023 для подання до суду:
- письмових пояснень щодо позову або відзиву разом з доказами направлення копій пояснень та доданих до них документів іншим учасникам справи;
- докази по справі (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних доказів іншій стороні;
- заяви та клопотання, які відповідно до ст. 182 ГПК України мають бути вирішені у підготовчому засіданні (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних заяв та/чи клопотань на адресу іншої сторони.
13. Довести до відома учасників судового процесу, що у разі подання до суду заяв по суті, зокрема відзиву, відповіді на відзив та/або клопотань з процесуальних питань, до таких заяв та клопотань додаються докази надсилання (надання) їх копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
14. Роз'яснити учасникам судового процесу, що згідно приписів ст. 118 ГПК України: право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку; заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
15. Зобов'язати учасників справи повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження під час розгляду справи.
16. Рекомендувати учасникам справи, які відповідно до вимог частини шостої статті 6 Господарського процесуального кодексу України зобов'язані зареєструвати офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку або мають можливість зробити це в добровільному порядку, використовувати функціонал системи "Електронний суд" для надсилання в електронному вигляді процесуальних чи інших документів до суду, а також отримання інформації про стан і результати їх розгляду.
17. Повідомити учасників справи про можливість:
- надавати суду всі необхідні документи (заяви, пояснення, клопотання тощо) в електронному вигляді на електронну адресу суду через особистий кабінет в системі Електронний суд, поштою або дистанційними засобами зв'язку;
- отримати інформацію щодо справи, що розглядається за вебадресою ko.arbitr.gov.ua/sud5012/ на офіційному вебпорталі Судової влади України в Інтернет.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ч. 2 ст. 235 ГПК України та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає відповідно до ч. 2 ст. 254, ст. 255 ГПК України.
Суддя П.В.Горбасенко