Постанова від 07.09.2010 по справі 2а-10271/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2010 р. справа № 2а-10271/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.

при секретарі Кушек Н.А.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.,

при секретарі Кушек Н.А.,

за участю:

представника позивача Нікітіної Ю.В. - на підставі дов. від 21.07.2010 року,

представника відповідача Білецького ВМ. - на підставі дов. від 01.01.2010 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» про стягнення штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з енергозбереження звернулася до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» про стягнення штрафних санкцій. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що в результаті комплексної перевірки державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» встановлено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів. На підставі акту перевірки Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області застосовано підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 270303,31 грн. Вказана сума боргу відповідачем сплачена не була. Позивач просить стягнути з державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» вищезазначену суму боргу.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечував, пояснив, що у розрахунках, що були взяті за основу аналізу даних було виявлено ряд помилок, що призвело до значного збільшення розміру отриманих у розрахунку актів величин. Таким чином порушення, викладені в акті перевірки були обґрунтовані на основі помилкових даних. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих заперечень, встановив наступне.

Позивач, Державна інспекція з енергозбереження, є урядовим органом державного управління згідно Постанови КМУ від 29 червня 2000 року №1039 та є юридичною особою, про що свідчить Довідка з ЄДРПОУ за №181315 (а.с. 9).

Керуючись ст. 11 закону України «Про енергозбереження» та Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року №64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, яке є структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження, здійснило комплексну перевірку державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» на предмет використання останнім паливно-енергетичних ресурсів.

Актом комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів державним підприємством «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» №15-6/09-17-080 КП від 18 грудня 2009 року встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, а саме: перевитрати електричної енергії внаслідок використання насосних агрегатів головного водовідливу горизонтів 480 м та 620 м. з ККД меншим за паспортом - 308,681 тис. кВт.год./рік.

Сумарні перевитрати нераціонального використання теплової енергії складають розмір підвищеної плати - 270303,31 грн.

В результаті встановлених порушень було складено припис №15-6/09-017-080 КП від 18.12.2009 року (а.с.25-26) та постанову про сплату підвищеної плати або енергетичного збору за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів за №15-6/09-22-080 КП 72 ЕС від 29.12.2009 року (а.с.27-28).

Вищенаведеною постановою Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області застосовано до державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» підвищену плату за перевитрати теплової енергії - у розмірі 270303,31 грн.

Згідно п. 15 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Перший примірник постанови залишається в Інспекції, а другий примірник у триденний термін після оформлення постанови надсилається (видається повноважному представнику) підприємству для сплати ним підвищеної плати.

Із матеріалів справи вбачається, що вимоги п. 15 зазначеного Порядку виконані позивачем у повному обсязі.

У відповідності до п. 16 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання підприємство повинно внести застосовану до нього підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування.

Отже, постанова за №15-6/09-22-080 КП 72 ЕС про застосування до відповідача підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів прийнята від 29 грудня 2009 року.

Таким чином, граничним строком сплати відповідачем розміру підвищеної плати є 29 січня 2010 року.

Однак, відповідачем не були виконані в добровільному порядку вимоги вказаної постанови.

У відповідності до п. 17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання в разі несплати підвищеної плати в зазначений строк грошова сума стягується в судовому порядку.

У відповідності із Законом України «Про енергозбереження», який визначає правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян, економічними заходами для забезпечення енергозбереження є:

а) комплексне застосування економічних важелів та стимулів для орієнтації управлінської, науково-технічної і господарської діяльності підприємств, установ та організацій на раціональне використання і економію паливно-енергетичних ресурсів;

б) визначення джерел і напрямів фінансування енергозбереження;

в) створення бази для реалізації економічних заходів управління енергозбереженням у вигляді системи державних стандартів, які містять показники питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів для основних енергоємних видів продукції та технологічних процесів в усіх галузях народного господарства;

г) використання системи державних стандартів у сфері енергозбереження при визначенні розмірів надання економічних пільг та застосування економічних санкцій;

д) введення відрахувань від вартості фактично використаних підприємствами паливно-енергетичних ресурсів;

е) введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами;

є) застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих;

ж) надання юридичним і фізичним особам субсидій, дотацій, податкових, кредитних та інших пільг для стимулювання розробок, впровадження патентних винаходів та використання енергозберігаючих технологій, обладнання і матеріалів;

з) матеріальне стимулювання колективів та окремих робітників за ефективне використання та економію паливно-енергетичних ресурсів, впровадження розробок, захищених патентом.

Як вбачається з вищенаведених правових норм, Постановою Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області №18-6/103-КП21/М від 31.01.2008 року до позивача були застосовані положення, передбачені п. “е”ст..11 Закону України «Про енергозбереження».

Відповідно до визначення понять, які вживаються у цьому Законі, «нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів» - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.

Згідно із ст. 27 вищенаведеного закону відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

Такий вид відповідальності як застосування та стягнення підвищеної плати передбачений Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року за №64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання».

У встановлений у рішенні позивача строк, відповідач суму підвищеної плати не сплатив. Таким чином, вказана сума підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення суду.

Однак, у судовому засіданні встановлено, що вказана постанова від 29 грудня 2009 року № 15-6/09-22-080 КП 72 ЕС про застосування економічних санкцій використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів була оскаржена відповідачем у судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року, яка набрала законної сили, у задоволенні позовних вимог державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» щодо визнання протиправним та скасування постанови від 29 грудня 2009 року № 15-6/09-22-080 КП 72 ЕС про застосування економічних санкцій було відмовлено повністю.

У відповідності до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд вважає, що позивачем доведено правомірність своїх дій щодо обґрунтування прийняття постанови.

З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної інспекції з енергозбереження до державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.

Стягнути з державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» 270303,31 грн. (двісті сімдесят тисяч триста три) грн. 31 коп. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в доход Державного бюджету України, 21081200, призначення платежу: «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів», отримувач: державний бюджет м.Донецька, банк: УДК в Донецькій області, р/р 31218202700059, МФО: 834016, ЄДРПОУ: 34686652.

Стягнути з державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1700 грн. на р/р 31112095700005, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, Банк ГУ ДКУ у Донецькій області на користь Державного бюджету України.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 07 вересня 2010 року в присутності представників сторін. Повний текст постанови виготовлено 13 вересня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії

Суддя Тарасенко І.М.