Постанова від 30.08.2010 по справі 2а-12692/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2010 р. справа № 2а-12692/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мандичева Д.В.

при секретарі Карлюк М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом прокуратури Гірницького району міста Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до державного підприємства «Макіїввантажтранс»

про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів

за участю представників:

від позивача: Чебаненка Є.О., за довір. від 11.12.2009р.

від відповідача: Івановій Г.О., за довір. від 20.12.2007р.,

ВСТАНОВИВ:

Прокуратурою Гірницького району міста Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заявлено позов до державного підприємства «Макіїввантажтранс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 49354, 40 грн.

Прокурор у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки невідомі, заяв про розгляд справи у його відсутність не надходило.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, надав пояснення аналогічні викладеним в запереченнях на позов, зазначив, що відповідач протягом 2009 року, щомісячно інформував Макіївський міський центр зайнятості про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів, шляхом подання звіту у формі 3-ПН про наявність вільних робочих місць та потреби в працівниках. Також зазначив, що з 01 липня 2009 року державне підприємство «Макіїввантажтранс» припинило свою господарську діяльність в зв'язку з орендою цілісного майнового комплексу ДП «Макіїввантажтранс», кількість працюючих склала 2 чоловіка та звіти не подавались до Макіївського міського центру зайнятості, оскільки у відповідності до статті 19 закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив робочих місць складає 4% від 2 чоловік, тобто 0,08 робочих місць, що підтверджується податковими розрахунками комунального податку за 2009 рік. На підставі зазначеного просив відмовити в задоволені позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-12 (надалі - Закон України № 875) саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Стаття 19 зазначеного Закону встановлює для підприємств (об'єднань), установ і організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю (надалі - підприємства) нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007, № 70 інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач протягом 2009 року інформував Макіївський міський центр зайнятості про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів у формі 3-ПН подання звіту про наявність вільних робочих місць та потреби в працівниках, про що свідчать листи від 29 червня 2010 року № 12-24/4678 та від 07 липня 2010 року № 02-23/4973.

Відповідач розміщував оголошення про працевлаштування інвалідів в газетах: «Вечерняя Макеевка», «Макеевский рабочий».

Як встановлено судом, з 01 липня 2009 року державним підприємством «Макіїввантажтранс» до податкового органу подавались податкові розрахунки комунального податку, з яких вбачається, що кількість працюючих на підприємстві складає 2 чоловіка.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно із частиною 9 статті 19 вищезазначеного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач з 01 липня 2009 року не був зобов'язаний подавати до відповідного відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Отже, відповідачем приймалися заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади у підприємстві

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що відповідач вимоги Закону виконав. У судовому засіданні не встановлено фактів відмови відповідача у працевлаштуванні направлених на вакантні посади інвалідів

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги прокуратури Гірницького району міста Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Макіїввантажтранс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову прокуратури Гірницького району міста Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Макіїввантажтранс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 30 серпня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Мандичев Д. В.