Україна
09 серпня 2010 р. справа № 2а-16158/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зеленова А. С.
при секретарі Беспалько Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Позивач, Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову посилається на те, що станом на 10.06.2010 року за відповідачем числиться заборгованість перед бюджетом на загальну суму 11562,48 грн. Зазначена заборгованість складається з заборгованості по орендній платі з земельних ділянок на загальну суму 7692,48 грн., з штрафних (фінансових) санкцій в сумі 160,00 грн. згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.09.2008 року №0009152308, в сумі 3710 згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.09.2008 року №0008812308. Інспекцією було вижито ряд заходів по погашенню даного боргу, проте очікуваного результату вони не дали.
Просить суд стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість перед бюджетом:
- по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 7692,48 грн. на поточний рахунок №33211815700054, код ЄДРПОУ 34686694, одержувач платежу - місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, установа банку: ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код інспекції - 0583, призначення платежу - орендна плата фізичних осіб, код платежу 13050500;
- штрафні (фінансові) санкції в розмірі 160,00 грн. на поточний рахунок №31413541700054, код ЄДРПОУ 34686694, одержувач платежу - місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, установа банку: ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код інспекції - 0583, призначення платежу - штрафна санкція, код платежу 21080900;
- штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3710,00 грн. на поточний рахунок №31117104700054, код ЄДРПОУ 34686694, одержувач платежу - місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, установа банку: ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код інспекції - 0583, призначення платежу - штрафна санкція, код платежу 21080900;
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
ОСОБА_1 зареєстрована Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області як фізичні особа - підприємець 18.02.2000 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку як платник податків в ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя.
Рішенням №6/1 про скасування розстрочення податкових зобов'язань від 03 червня 2009 рок у зв'язку з несплатою чергової частки розстроченої суми орендної плати за землю та накопичуванням нового податкового боргу було скасовано рішення про розстрочення податкових зобов'язань №6 від 30 квітня 2009 року.
Після скасування розстрочення податкових зобов'язань несплачений податковий борг з орендної плати за землю з урахуванням простроченої суми розстроченого платежу складає 1205,70 грн.
Відповідачем 30.01.2008 року до податкового органу подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, якою нарахував орендної плати на 2009 рік на загальну суму 9575,01 грн., у тому числі в січні 797,89 грн. та щомісячно починаючи з лютого по грудень по 797,92грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про плату за землю», податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.
Статтею 14 цього Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», податок на землю є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків у строки, визначені законом, повинні подавати до податкового органу декларації, бухгалтерську звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлює, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу «а» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені статтею 5 даного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Судом встановлено, що відповідачем не сплачена сума орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року у сумі 7181,28 грн.
Згідно довідки про заборгованість по платежах до бюджету ФО-П ОСОБА_1 станом на 10.06.2010 року має податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з урахування часткової сплати, пені, процентів за використання розстрочкою складає 7692,48 грн.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була відправлена перша податкова вимога від 04.06.2009 року №1/574 та друга податкова вимога від 10.07.2009 року №2/775.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що свідчать матеріли справи.
29 липня 2008 року податковим органом проведена перевірка, за результатами якої складений відповідний акт №05190154/2304, яким встановлено проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) без застосування реєстратора розрахункових операцій, без друкування відповідних розрахункових документів, невидача особі, яка отримує товар, послуги, розрахункового документу встановленої форми на повну суму проведеної операції, оригінал торгового патенту знаходиться у недоступному для огляду місці.
03 вересня 2008 року податковим органом винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008812308, яким на підставі акту перевірки за порушення п. 1, ч. 1, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5610,00 грн.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п. 1, п. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п. 1, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 25 зазначеного Закону, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Судом встановлено, що відповідачем сума заборгованості сплачена частково на суму 1900,00 грн., тому загальна сума податкового боргу складає 3710,00 грн.
Також 03 вересня 2008 року податковим органом винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0009152308, яким на підставі акту перевірки за порушення п. 1, ст. 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 160,00 грн.
Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької», об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької», патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 зазначеного Закону, торговий патент повинен бути розміщений:
- на фронтальній вітрині магазину, а в разі її відсутності - біля касового апарату;
- на фронтальній вітрині малої архітектурної форми;
- на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності місцях;
- у пунктах обміну іноземної валюти;
- у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг.
Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької», суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону, а саме за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною першою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць.
Відповідно до ч. 3 Закону України «Про патентування деяких видів діяльності», контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
Суми штрафів, що стягуються державним податковим органом, підлягають перерахуванню до бюджету місцевого самоврядування (місцевого бюджету) за місцем плати за торговий патент.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість перед бюджетом по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 7692,48 грн. на поточний рахунок №НОМЕР_2, код ЄДРПОУ 34686694, одержувач платежу - місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, установа банку: ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код інспекції - 0583, призначення платежу - орендна плата фізичних осіб, код платежу 13050500.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість перед бюджетом по штрафним (фінансовим) санкціям в розмірі 160,00 грн. на поточний рахунок №31413541700054, код ЄДРПОУ 34686694, одержувач платежу - місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, установа банку: ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код інспекції - 0583, призначення платежу - штрафна санкція, код платежу 21080900.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість перед бюджетом по штрафним (фінансовим) санкціям в розмірі 3710,00 грн. на поточний рахунок №31117104700054, код ЄДРПОУ 34686694, одержувач платежу - місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, установа банку: ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код інспекції - 0583, призначення платежу - штрафна санкція, код платежу 21080900;
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 09 серпня 2010 року.
Постанову у повному обсязі складено 16 серпня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зеленов А. С.