Постанова від 08.09.2010 по справі 2а-20110/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2010 р. справа № 2а-20110/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зеленова А. С.

при секретарі Ковальському А.В.

за участю:

представників позивача Глущенка Я.О., Філіпенка Є.С.,

представника відповідача Нудьги І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії, -

ВСТАНОВИВ:

13.08.2010 КРУ в Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ДП «Донецька залізниця» про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів строком з 20.09.2010 по 08.10.2010.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до п. 2.33 плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ на ІІІ квартал 2010 року, п. 1.1.3.2 плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Донецькій області на ІІІ квартал 2010 року відділом інспектування у сфері матеріального виробництва та фінансових послуг проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів (162 об'єкти) за період з 01.01.2008 по 01.04.2010. Термін ревізії визначено з 19.07.2010 по 30.08.2010.

Під час проведення ревізії виникла необхідність у перевірці документації, яка знаходиться в структурних підрозділах ДП «Донецька залізниця» у Луганській та Донецькій областях, що потребує додаткового часу. Посилаючись на ч.ч. 10, 12 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу», п. 22 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, позивач з метою якісного проведення ревізії, узагальнення матеріалів ревізії та написання об'єктивного акту просив продовжити термін проведення ревізії з 20.09.2010 по 08.10.2010 (а.с. 4-6).

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що ревізія була розпочата 19.07.2010, призупинена 27.08.2010, тобто проводилася протягом 28 робочих днів. За період перевірки відповідно до затвердженої програми ревізії були надані усі необхідні документи, проведена перевірка 19 структурних підрозділів залізниці, а не 162, як стверджується позивачем. Термін перевірки на підрозділах був визначений строком до 25-30 серпня 2010 року. 02.09.2010 було складено проміжний акт ревізії, згідно з яким ревізією не встановлено жодного порушення. Нормами Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу» та Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 окремо визначено порядок проведення ревізій за зверненнями правоохоронних органів, який передбачає наявність кримінальної (оперативно-розшукової) справи. Позивач такої інформації не надає. Просив відмовити у задоволенні позову (а.с. 46-48).

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Позивач Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області (КРУ в Донецькій області) діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09.01.2001р.

Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби відповідно до ст. 2 вказаного Закону, є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Як вбачається з матеріалів справи, Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області проводиться планова виїзна ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» за період з 01.01.2008 по 01.04.2010 (а.с. 7-8, 11-16). Ревізія здійснюється за Програмою, затвердженою заступником начальника КРУ в Донецькій області 16.07.2010р. (а.с. 9-10).

Згідно ч.ч. 1, 10 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Відповідно до п. 22 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення значної кількості зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії в межах встановленої Законом тривалості, а також за обґрунтованим зверненням об'єкта контролю і погодженням з керівником підрозділу служби. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів.

Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник органу служби за письмовим поданням посадової особи служби, що проводить ревізію.

У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні орган служби надсилає об'єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії.

Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об'єкта контролю. Повідомлення здійснюється одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.

Строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення. В усіх випадках зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні складається акт із зазначенням фактів, виявлених на момент зупинення ревізії, який долучається до матеріалів ревізії. Акт підписується та вручається об'єкту контролю у тому ж порядку, що і акт ревізії.

З 27.08.2010 ревізія ДП «Донецька залізниця» була призупинена для проведення зустрічних перевірок, про що ДП «Донецька залізниця» було повідомлено листом заступника начальника КРУ в Донецькій області від 25.08.2010 № 05-05.1-10-14/9186 (а.с. 125).

З матеріалів справи вбачається, що ревізія включена до п. 2.33 плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ на ІІІ квартал 2010 року, п. 1.1.3.2 плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Донецькій області на ІІІ квартал 2010 року. Крім того, як вбачається з листів УСБУ в Донецькій області та УМВС України на Донецькій залізниці, вони просять в процесі проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця» здійснити також перевірку поставлених у листах питань щодо діяльності ревізуємого підприємства (а.с. 37-38, 41-42, 43, 44-45).

Станом на момент розгляду справи судом посадовими особами КРУ в Донецькій області не перевірено всіх питань згідно з Програмою, затвердженою заступником начальника КРУ в Донецькій області 16.07.2010р. Як вбачається з проміжного акту ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця», станом на 02.09.2010 не завершено розгляд питань щодо перевірки порядку формування та сплати коштів на утримання апарату Укрзалізниці, правильності складання та стану виконання фінансових платежів, відповідності положення наказу про облікову політику залізниці вимогам чинного законодавства та ін. (а.с. 58-63).

Матеріали справи містять достатньо доказів на підтвердження тих обставин, що КРУ в Донецькій області позбавлено можливості провести ревізію у визначений ним термін. Суд враховує, що під час проведення ревізії необхідно дослідити та проаналізувати значну кількість документів фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця» та 162-х його структурних підрозділів, які надавались позивачу на його запити (а.с. 54-124), а також які ще належить дослідити відповідно до запитів СБУ в Донецькій області та УМВС України на Донецькій залізниці. Згідно з проміжним актом КРУ в Донецькій області не завершило розгляд значної кількості належних до перевірки питань діяльності ДП «Донецька залізниця».

Відповідно до ч. 12 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.

З аналізу викладених обставин справи, в контексті наведених вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позивач має законні підстави для продовження терміну проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця».

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області підлягають задоволенню у повному обсязі .

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії - задовольнити.

Продовжити термін проведення Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів строком з 20.09.2010р. по 08.10.2010р.

Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 08 вересня 2010 року. Повний текст постанови складений та підписаний 10 вересня 2010 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Зеленов А. С.