Постанова від 20.11.2009 по справі 2а-824-09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2009 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого- судді Грабового П.С.

при секретарі - Спаховій Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про перерахунок і виплату пенсії по інвалідності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про перерахунок і виплату пенсії по інвалідності.

В обґрунтування своїх вимог вказував, що він є інвалідом 3 групи внаслідок захворювань, пов'язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС, має статус інваліда війни, пенсія по інвалідності виплачуються йому Управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси.

Згідно ч.4 ст.54 ЗУ ,, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи " (від 28.02.91 року №796-Х1І, далі ЗУ №796 XII) у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок зі Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижче: -По другій групі інвалідності - восьми МПВ; -По третій трупі інвалідності - шести МПВ.

Відповідно до ст. 50 Закону № 796-ХП особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі:

По другій групі інвалідності - 75% МПВ;

По третій гру ні інвалідності - 50% МПВ.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» (від 22.10,1993г. № 3551 -ХП, далі - Закон № 355І-XII) інвалідам: війни пенсії підвищуються: інвалідам другої групи - у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, третьої групи -30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст. 67 ЗУ «Про внесення змін до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, (від 05.10.2006 р. № 231-У), «... у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом підвищується розмір пенсії, визначений у відповідності зі ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну; здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 1,2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму». Відповідно до ст. 46 Конституції України «... пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування. Повинні забезпечити рівень життя, не нижче від прожиткового мінімуму, встановленого законом ».

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про прожитковий мінімум (№ 966-Х1У) прожитковий мінімум застосовується для:

- Встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком ... та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України і законів України Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами визначається: | - Мінімальний розмір заробітної плати;

- Мінімальний розмір пенсії за віком.

З 01.11.2006р. розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив 366грн. в місяць, аз 1.01.2009 р -498 грн. на місяць Отже, розмір пенсії по другій групі інвалідності, визначеної згідно з ч. 4; ст. 54 ЗУ № 796-ХП мав складати 498 х 8 = 3984грн. По Третій групі інвалідності 498 х 6 = 2988 грн. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 цього закону повинна складати з 01.11,2009 р. по другій групі інвалідності 498 х 75% =373.5грн..

По третій групі 498 х 50% = 249грн, Розмір підвищення пенсії відповідно до Закону №3551 - XII складав з 01.01.2009 р. інвалідам другої групи 498 х 40% = 1992,2грн. інвалідам третьої групи - 498 х 30 % = 149, 4 грн..

Отже з 01.01.2009 р. розмір пенсії повинен був становити: для інвалідів 2 групи (498х8)=(498х75%)+ (498Х40%)+50 грн. = 4606, 7 грн., для інвалідів 3 групи (498х6)+(498х50%)+(498х30%)+50 грн. = 3436, 4 грн.. Але отримує він значно менше.

Відіовідно до ст. З Конституції України людина, її життя і здоров'я визнаються Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і

Відповідно до ст. 1 6 Конституції України подолання наслідків Чорнобильської і катастрофи є обов'язком держави.

Згідно ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні гарантії» чітко встановлено «виключно законами України визначаються... мінімальний розмір пенсії по віку». Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, не залежно від форми власності.

В Постанові Верховної Ради України від 01.06.04р. №1756-4 вказано не виконуються вимоги ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» про підвищення розмірів доплат, пенсій і компенсацій відповідно до змін індексу вартості життя і відшкодування мінімальної заробітної платні. Ряд нормативних актів Кабінет Міністрів України не відповідають вимогою закону, внаслідок чого розміри одержуваних потерпілими пільг і компенсацій значно менше встановлених законодавчими актами.

Законом України №231-У від 05.10.2006 року, що набравши чинності з 31.10.2006 гоку внесені зміни до статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими визначені основні положення реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі ст. 50 Конституції України, згідно якої кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням нього права шкоди.

Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, передбачений ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, персонам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4; розмір помісячної компенсації.

Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З урахуванням викладених обставин позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі. Просили суд його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням, визнана інвалідом 3 групи, що підтверджується довідкою МСЕК № 112368

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію.

Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ (надалі - Закон № 107) були внесені зміни, в тому числі й до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (пункт 28 розділу II).

Частина 3 статті 54 та стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону № 107) встановлюють нижчі розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, а також розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у процентному співвідношенні до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, і до статей 50, 54.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

У пункті 6 рішення КСУ, зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Враховуючи вищевикладене, суд при розгляді і вирішенні даного спору застосовує норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, які були чинними до внесення змін Законом № 107.

Частина 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-4 від 17 листопада 2005 року) визначає, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (у спірних відносинах має місце захворювання) внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - загальний закон), у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4 (статті 30-35 Закону).

Частиною 1 статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності. Частина друга вищенаведеної статті визначає, що за наявності у непрацюючих інвалідів 2 і 3 груп - у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу - за їх вибором пенсія по інвалідності призначається у розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Зазначене посвідчує що після внесення змін у частину третю статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (17 листопада 2005 року), обчислення і призначення пенсії по інвалідності здійснюється за правилами загального закону, внаслідок чого розмір пенсії по інвалідності поставлений в залежність від розміру пенсії за віком, обчисленої за нормами загального закону.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків - 25 років, а у жінок - 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Суд не приймає посилання відповідача на те, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, з огляду на те, що зазначена стаття частиною 3 доповнена Законом України № 2505 від 25 березня 2005 року (набрав чинності з 31 березня 2005 року), тоді як частина 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» змінена Законом України від 17 листопада 2005 року № 3108-15 (набрав чинності з 13 грудня 2005 року).

Не врахування відповідачем зазначених змін стало однією з причин хибного висновку щодо неможливості застосування стосовно позивача норм статті 28 загального закону в частині визначення мінімального розміру пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму.

Враховуючи, що порядок обчислення мінімальної пенсії за віком встановлений лише нормами Закону України № 1058, суд вважає за необхідне також застосувати аналогію закону, закріплену статтею 9 КАС України, відповідно до якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.

Частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Посилання відповідача на частину 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19 грн. 91 коп. та 22 грн. 30 коп., що визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1 (зі змінами внесеними постановою № 895 від 13 липня 2004 року), суд не приймає, оскільки ототожнювати порядок і розмір в силу різного правового навантаження цих значень неможливо. Якщо „порядок" відповідає на питання „як, яким чином", то „розмір" - „скільки".

Вищенаведена частина статті 54 викладена із змінами згідно із Законами України № 2532-12 від 1 липня 1992 року та № 3285-12 від 17 червня 1993 року (в редакції Закону № 230/96 від 6 червня 1996 року), тоді як частина 3, яка визначає обчислення і призначення пенсії по інвалідності змінена Законом № 3108-15 від 17 листопада 2005 року (набрала чинності 13 грудня 2005 року) і регулює безпосередньо правила обчислення пенсій за нормами статті 54 спеціального закону.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2 групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Суд зазначає, що за нормами частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-ХІV.

Позиція Управління ґрунтується виключно на постановах Кабінету Міністрів України, огляд яких не підтверджує доводи відповідача стосовно того, що будь-яким із них визначений мінімальний розмір пенсії за віком для встановлення нижчого рівня пенсії, у тому числі інвалідам, внаслідок захворювання від аварії на ЧАЕС.

Суд не приймає посилання відповідача на норми частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, які регулюють, у тому числі, строки перерахунку пенсії з огляду на наступне. Норми статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлюють право позивачів на державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, які визначені цим Законом. Стаття 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає здійснення перерахунку лише з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, без встановлення додаткових умов для такого перерахунку, тобто заяви осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Спірні правовідносини у даній справі виникли у зв'язку із невиконанням суб'єктом владних повноважень (відповідач у справі) норм Закону, які не пов'язують право на перерахунок пенсії із заявою особи. Суд дійшов висновку, що для здійснення перерахунку пенсії у даному випадку необхідною умовою є саме зміна розміру прожиткового мінімуму, а не заява позивача чи наявність інших обставин. Зміни до статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення пенсії в залежності від розміру прожиткового мінімуму, були внесені Законом України від 5 жовтня 2006 року № 231-V (набрав чинності 31 жовтня 2006 року).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19,21,22, 24, 46, 48, 50, 56, 113 Конституції України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії у відповідності до статей 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії зі 02.07.2009 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, задовольнити повністю.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 і з 02.07. 2009 року у відповідності до ч. 3 ст. 67, ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси здійснити з 02.07. 2009 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, відповідно до ч. 3 ст. 67, ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий: