Постанова від 29.01.2010 по справі 2а-242-10

Справа № 2а-242/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2010 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого- судді Грабового П.С.

при секретарі - Спаховій Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, в обґрунтування своїх вимог вказував, що вона, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року (далі - Закон) є дитиною війни. Згідно статті 6 зазначеного Закону з 01.01.2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п. 2.1. Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» від 30 квітня 2002 року N 8-2, основним завданням органів Пенсійного фонду України є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством. Таким чином, виплата надбавки до пенсії мала здійснюватись Відповідачем.

Всупереч положенням ст. 22 Конституції України, якими передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, пунктом 17 статті 77 та статтею 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 року та пунктом 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» було зупинено на 2006 та 2007 роки відповідно. Пунктом 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року положення статті 6 Закону було викладено в новій редакції, відповідно до якої право на державну соціальну допомогу дітям війни було обмежено.

Проте, рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та № 10-рп 2008 від 22.05.2008 р. положення, що призупиняли дію статті 6 Закону, були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та втратили свою чинність з дня їх ухвалення. Таким чином Відповідач зобов'язаний був здійснювати виплату належну їй допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за 2007 та 2008 роки.

Позивач направляла письмове звернення до Відповідача з вимогою здійснити нарахування належної їй, як дитині війни, соціальної державної допомоги у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком за 2006-2008 роки та забезпечити її виплату. На своє звернення позивач отримала відмову від відповідача .Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити нарахування їй щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату за 2006-2008 роки в сумі 3891грн.90 коп.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила позовні вимоги задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є дитиною війни, що підтверджується посвідченням № 389410 від 09.11.2005 року.

Відповідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія норм закону, які передбачали вищевказані виплати була призупинена п.12 ст.71 і ст. 111.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року у справі за конституційним поданням 46 депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.29, 36 ч.2 ст.56, ч.2 ст.62, ч.І ст.66, п.7,9, 12, 13, 14, 23, 29, 30,39, 41, 43, 44, 45, 46 ст.71. ст.98, 101, 103, 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції ( є неконституційними) положення п.12 ст.71, ст. 111 Закону України, якими встановлено, що на 2007 рік зупинено дію положень ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.07.2007 року дійшов висновку, що зупинення законом України «Про Державний бюджет України» дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій та гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст.1, 3 ч.2 ст.6. ч.2.ст.8, ч.2 ст.19. ст.21, 22. п.1 ч.2 ст.92. ч.І, 2, 3 ст.95 Конституції України.

Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. З Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.

Стаття 8 Конституції України встановлює, що норми Конституції України є нормами прямої дії.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч.2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно - правовими актами.

З огляду на вищенаведене та виходячи із загальних засад пріоритетності законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при вирішенні даного спору необхідно застосувати саме ст.6 вищевказаного закону.

Суд вважає, що відсутність бюджетних асигнувань для задоволення вимог позивача судом взято до уваги бути не може, та як це не є підставою для недоплати державної соціальної допомоги дітям війни.

Однак, відповідно ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. За правилами ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин річний процесуальний строк може бути поновлений.

Враховуючи те, що позивач частково пропустила строк позовної давності, тому суд вважає, що необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1. з підвищенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», та провести відповідні виплати за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням сплачених сум.

Отже, позов позивача підлягає до часткового задоволення так як відповідно до п.5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

При цьому, керуючись ст.9 ч.4 КАС України, суд вважає доцільним не оцінювати правомірність дій відповідача при нарахуванні позивачеві виплат, так як вказаний суб'єкт владних повноважень вимушено діяв на підставі правових актів, що не відповідають Конституції.

Керуючись ст.ст. 3, 8, ч.2 ст.19, ч.1,ст. 22, ст.152 Конституції України ст.ст.8, 9, 11,69,71,99, 100,158 - 167 КАС України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України Соснівського району про виплату щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 підвищенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», та провести відповідні виплати за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням сплачених сум.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Соснівського району здійснювати подальшу виплату у розмірі передбачених законом України «Про соціальний захист дітей війни».

В іншій частині позовних вимог позивачу відмовити.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження .

Головуючий: