Рішення від 16.06.2023 по справі 580/1190/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2023 року справа № 580/1190/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

20.02.2023 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії по інвалідності;

- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію по інвалідності та виплачувати її починаючи з 06.09.2022.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є особою з інвалідністю 2 групи. 06.09.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності, проте відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з не підтвердженням позивачем сплати страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації. Позивач вважає, що наявними в його пенсійній справі документами підтверджується сплата таких внесків, тому відповідач протиправно відмовив йому у призначенні пенсії по інвалідності.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, наданому до суду 16.03.2023, зазначив, що за результатами розгляду документів, доданих позивачем до заяви про призначення пенсії, встановлено, що страховий стаж становить 08 років 01 місяць 02 дні. До страхового стажу не зараховано періоди роботи в колгоспі «Комуніст» за червень-жовтень 1993 року, так як в документах значиться ОСОБА_1 , за листопад-грудень 1993 року, так як в документах значиться ОСОБА_2 . Не зараховано періоди роботи на підприємствах, розташованих на території Російської Федерації з 01.01.2004 до 28.08.2009, з 25.09.2009 до 09.09.2010, з 30.09.2010 до 15.09.2011, з 21.10.2011 до 13.08.2013, з 04.12.2013 до 16.12.2013, з 30.12.2013 до 08.04.2014, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Страховий стаж позивача за спірний період має бути підтверджений на підставі відомостей індивідуального (персоніфікованого) обліку за вказаний період та (або) документів, що видаються роботодавцями або відповідними державними (муніципальними) органами в порядку, який встановлений законодавством Російської Федерації. При цьому, обов'язковою умовою для включення зазначених періодів роботи, яка виконувалась на території Російської Федерації, до страхового стажу є сплата страхових внесків до Пенсійного Фонду Російської Федерації за цей період.

Разом з тим, з 01.01.2023 Російська Федерація в односторонньому порядку припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення. Тому на осіб, які працювали в Росії після 01.01.1992, не поширюються норми Угоди щодо врахування при призначенні пенсії російського стажу та заробітку.

Оскільки у позивача відсутній необхідний страховий стаж, позивач не має права на призначення пенсії по інвалідності.

Крім цього зазначив, що в матеріалах справи міститься копія довідки до огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12ААВ № 359318 від 02.02.2022, якою інвалідність встановлено до 01.03.2023. Інших документів позивачем не надано.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою судді від 27.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 04.05.2023 до участі у справі у якості співвідповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області та запропоновано надати відзив на позовну заяву. Проте відповідач відзив не надав.

З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив наступне.

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії ААВ №359318 від 02.02.2022 позивачу ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності з 01.01.2022 на строк до 01.03.2023.

06.09.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності.

За принципом екстериторіальності виконавцем щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

За результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було прийнято рішення №231050001399 від 13.09.2022 про відмову у призначенні позивачу пенсії з тих підстав, що з тих підстав, що необхідний страховий стаж складає 13 років, натомість страховий стаж позивача складає 08 років 01 місяць 02 дні. До страхового стажу не зараховано періоди роботи в колгоспі «Комуніст» за червень-жовтень 1993 року, оскільки в документі зазначено ОСОБА_1 , за листопад-грудень 1993 року, оскільки в документі зазначено ОСОБА_2 . Періоди роботи та заробітна плата в Росії з 01.04.2004 по 28.08.2009, з 25.09.2009 по 09.09.2010, з 30.09.2010 по 15.09.2011, з 21.10.2011 по 13.08.2013, з 04.12.2013 по 16.12.2013, з 30.12.2013 по 08.04.2014 буде зараховано за умови підтвердження сплати внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Вважаючи відмову у призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні відносини врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).

Згідно з частиною 1 статті 32 Закону №1058-ІV особам, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: особи з інвалідністю 2 групи у віці від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років.

Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрований Міністерством юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Згідно пункту 1.1 розділу 1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію.

Згідно пункту 4.2 розділу 1V Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Судом встановлено, що позивач 06.09.2022 звернувся до відділу обслуговування громадян №6 Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності 2 групи.

За принципом екстериторіальності структурним підрозділом, що призначає пенсію, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.09.2022 №231050001399 позивачу відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності 2 групи у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, оскільки необхідний страховий стаж для призначення пенсії по інвалідності 2 групи особам з інвалідністю віком від 52 до 55 років становить 13 років включно, проте страховий стаж позивача становить 8 років 1 місяць 2 дні.

Отже належним відповідачем у цій справі є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Спірними у цій справі є періоди роботи позивача періоди роботи ОСОБА_1 , 1970 року народження, в Російській Федерації з 01.01.2004 по 28.08.2009, з 25.09.2009 по 09.09.2010, з 30.09.2010 по 15.09.2011, з 21.10.2011 по 13.08.2013, з 04.12.2013 по 16.12.2013, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків за вказані періоди роботи.

Статтею 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 статті 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Відповідно до положень статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується, зокрема, на міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення). Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 пенсійне забезпечення громадян держав-учасників Угоди та членів їх сімей здійснюються відповідно до законодавства держави, на території якого вони проживають.

Згідно з частинами другою, третьою статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної Угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються у трудовий стаж.

Аналіз вищенаведених норм вказує на те, що обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться за законодавством держави, на території якого вони проживають.

Згідно з статтею 2 Федерального Закону Російської Федерації від 17.12.2001 № 173-ФЗ «Про трудові пенсії в Російській Федерації», страховий стаж - враховувана при визначенні права на трудову пенсію сумарна тривалість періодів роботи і (або) іншої діяльності, протягом яких сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації, а також інших періодів, які зараховуються до страхового стажу.

Відповідно до частини першої статті 10 Федерального Закону Російської Федерації від 17.12.2001 № 173-ФЗ «Про трудові пенсії в Російській Федерації» до страхового стажу включаються періоди роботи та (або) іншої діяльності, які виконувались на території Російської Федерації особами, вказаними в частині першій статті 3 даного Федерального закону, за умови, що за ці періоди сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду Російської Федерації.

При підрахунку страхового стажу періоди роботи та (або) іншої діяльності, передбачені статтями 10 та 11 даного Федерального закону, до реєстрації громадянина у якості застрахованої особи у відповідності до Федерального закону «Про індивідуальний (персоніфікований) облік в системі обов'язкового пенсійного страхування» підтверджується документами, які видаються в установленому порядку роботодавцями або відповідними державними (муніципальними) органами.

При підрахунку страхового стажу періоди роботи та (або) іншої діяльності, передбачені статтями 10 та 11 даного Федерального закону, після реєстрації громадянина в якості застрахованої особи у відповідності до Федерального закону «Про індивідуальний (персоніфікований) облік в системі обов'язкового пенсійного страхування» підтверджується на підставі відомостей індивідуального (персоніфікованого) обліку. (частинами 1, 2 статті 13 Федерального Закону Російської Федерації від 17.12.2001 № 173-ФЗ «Про трудові пенсії в Російській Федерації»).

Аналогічні за змістом положення щодо визначення страхового стажу, періодів роботи та (або) іншої діяльності, що включаються до страхового стажу, та правил обчислення та порядку підтвердження страхового стажу містяться і у Федеральному Законі Російської Федерації від 28.12.2013 № 400-ФЗ «Про страхові пенсії» (статях 3, 11, 14).

Згідно підпункту 2 пункту 2.1 розділу 2 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого Міністерством юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, а за періоди роботи після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків.

Отже, страховий стаж позивача за спірний період 2004-2013 роки має бути підтверджений відомостями індивідуального (персоніфікованого) обліку та (або) документами, що видаються роботодавцями або відповідними державними (муніципальними) органами в порядку, який встановлений законодавством Російської Федерації.

Судом встановлено, що відповідно до архівних довідок від 21.10.2019 №1204-02/6528 та від 15.12.2020 №1204-02/6915, виданих відділом у справах архівів (муніципальним архівом) Адміністрації міста Уренгой за періоди роботи ОСОБА_1 , 1970 року народження, в Російській Федерації у ЗАТ «Полярная геофизическая экспедиция» з 01.01.2004 по 28.08.2009, з 25.09.2009 по 09.09.2010, з 30.09.2010 по 15.09.2011, з 21.10.2011 по 13.08.2013, з 04.12.2013 по 16.12.2013 позивачу нараховувалась заробітна плата.

Зі змісту довідки від 15.12.2020 №1204-02/6915 вбачається, що в отриманих на зберігання розрахункових листах по нарахуванню заробітної плати за 2004 рік наявні утримання у графі «Под.налог текущ», за 2005-2013 роки наявні утримання у графі НДФЛ».

Проте зі змісту вказаних довідок вбачається, що у червні 2004 року, червні та серпні 2005 року, травні-червні 2006 року, квітні-червні та вересні 2007 року, травні-липні 2008 року, червні-липні 2009 року, червні-вересні 2010 року, травні-серпні 2011 року, липні 2012 року позивачу заробітна плата нарахована не була.

У відповідь на запит відповідача листом Державної установи-управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Новий Уренгой Ямало-Ненецького автономного округу №14131/14 від 15.12.2020 надано інформацію відносно позивача, згідно якої закрите акціонерне товариство «Полярна геофізична експедиція» зареєстроване як платник страхових внесків з 19.10.2004 по теперішній час. За період роботи з 19.10.2004 по 24.05.2012 страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації нараховувались та сплачувались. З 25.05.2012 по 31.12.2014 страхові внески не нараховувались та не сплачувались.

Отже архівними довідками відділу у справах архівів (муніципальним архівом) Адміністрації міста Уренгой за періоди роботи ОСОБА_1 , 1970 року народження, в Російській Федерації з 01.01.2004 по 28.08.2009, з 25.09.2009 по 09.09.2010, з 30.09.2010 по 15.09.2011, з 21.10.2011 по 13.08.2013, з 04.12.2013 по 16.12.2013 та листом Державної установи-управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Новий Уренгой Ямало-Ненецького автономного округу №14131/14 від 15.12.2020 частково підтверджується сплата позивачем страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації, тому періоди, за які сплачені страхові внески, підлягають зарахуванню до страхового стажу позивача.

Проте відповідач не взяв до уваги вказані документи та відмовив у зарахуванні до страхового стажу позивача спірні періоди роботи у ЗАТ «Полярная геофизическая экспедиция» повністю.

З рішення від 13.02.2022 №231050001399 не вбачається, з яких підстав при визначенні страхового стажу позивача не враховані архівні довідки від 21.10.2019 №1204-02/6528 та від 15.12.2020 №1204-02/6915, видані відділом у справах архівів (муніципальним архівом) Адміністрації міста Уренгой за періоди роботи ОСОБА_1 , 1970 року народження, в Російській Федерації у ЗАТ «Полярная геофизическая экспедиция» з 01.01.2004 по 28.08.2009, з 25.09.2009 по 09.09.2010, з 30.09.2010 по 15.09.2011, з 21.10.2011 по 13.08.2013, з 04.12.2013 по 16.12.2013, та лист Державної установи-управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Новий Уренгой Ямало-Ненецького автономного округу №14131/14 від 15.12.2020 згідно якого закрите акціонерне товариство «Полярна геофізична експедиція» зареєстроване як платник страхових внесків з 19.10.2004 по теперішній час. За період роботи з 19.10.2004 по 24.05.2012 страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації нараховувались та сплачувались.

Ухвалою суду від 04.05.2023 суд запропонував відповідачу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області надати відзив на позовну заяву, у якому вказати пояснення щодо підстав неврахування листа Державної установи-управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Новий Уренгой Ямало-Ненецького автономного округу №14131/14 від 15.12.2020 при визначенні страхового стажу позивача, проте відповідач відзив не надав.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З огляду на зазначені вище обставини суд вважає, що спірне рішення є необгрунтованим та підлягає скасуванню.

Частиною 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно частини 3 вказаної статті у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

З метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд на підставі вказаних приписів вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головне управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву позивача від 06.009.2022 року про призначення пенсії по інвалідності 2 групи з урахуванням архівних довідок відділу у справах архівів (муніципальним архівом) Адміністрації міста Уренгой та листа Державної установи-управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Новий Уренгой Ямало-Ненецького автономного округу №14131/14 від 15.12.2020 і прийняти рішення з врахуванням висновків суду.

Щодо посилання відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на ту обставину, що з 01.01.2023 Російська Федерація в односторонньому порядку припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення, тому на осіб, які працювали в Росії після 01.01.1992, не поширюються норми Угоди щодо врахування при призначенні пенсії російського стажу та заробітку, то вказана обставина не була підставою відмови у призначенні пенсії, тому суд не надає їй правової оцінки.

Щодо посилання на ту обставину, що група інвалідності встановлена позивачу до 01.03.2023, то воно є безпідставним, оскільки спірні відносини виникли у зв'язку зі зверненням позивача за призначенням пенсії 06.09.2022, тобто до збігу терміну, на який позивачу встановлена інвалідність.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору як особа з інвалідністю 2 групи

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.02.2022 №231050001399 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності 2 групи.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40030, м. Суми, вул. Пушкіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 06 вересня 2022 року про призначення пенсії по інвалідності 2 групи з урахуванням архівних довідок відділу у справах архівів (муніципальним архівом) Адміністрації міста Уренгой та листа Державної установи-управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Новий Уренгой Ямало-Ненецького автономного округу №14131/14 від 15.12.2020 і прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий Алла РУДЕНКО