Справа № 560/244/23
іменем України
19 червня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зняття ОСОБА_1 з обліку та припинення виплати пенсії по інвалідності з 01.06.2021 у зв'язку з його виїздом на постійне місце проживання за кордон.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності, здійснити нарахування та виплату йому пенсії по інвалідності, починаючи з 01.06.2021.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ЗУ «Про загальнообов' язкове державне пенсійне страхування», є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенси з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Непідтве рдження фактичного місця проживання особи не є передбаченою законом підста вою для припинення виплати пенсії.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що 21.05.2021 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла інформація з управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про те, що ОСОБА_1 20.05.2021 отримав дозвіл на постійне місце проживання у Литві.
Враховуючи зазначене, з 01.06.2021 виплату пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ позивачу припинено в зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон.
Звертає увагу суду, що заяву про поновлення виплати пенсії по інвалідності, обчисленої відповідно до Закону № 2262-ХІІ позивач до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надавав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
З 08.05.2019 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закону №2262-XII).
21.05.2021 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла інформація з управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про те, що ОСОБА_1 20.05.2021 отримав дозвіл на постійне місце проживання у Литві.
З 01.06.2021 виплату пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ позивачу припинено в зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон.
24.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо надання роз'яснення причин припинення виплати пенсії.
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.10.2021 №9631-8602/К-04/8-2200/21 позивача повідомлено про причини припинення виплати пенсії та вказано, що підстави для поновлення виплати пенсії відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Згідно з ч.1 ст.49 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV), виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.51 Закону №1058-ІV, у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 у справі №25-рп/2009 пункт 2 частини 1 статті 49, друге речення статті 51 Закону №1058-ІV щодо припинення виплати пенсії на весь час проживання (перебування) пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд України дійшов висновку, що оспорюваними нормами Закону №1058-ІV держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, право на соціальний захист поставила в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином, держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.
Згідно частин 1, 2 статті 46 Закону №1058-ІV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Слід врахувати, що право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом.
В Україні не існує на сьогодні жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини держави в особі її компетентних органів.
Тобто, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримані, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством. Конституція України та Закон №1058-ІV гарантують всім громадянам України, за певних умов, право на матеріальне забезпечення за рахунок трудових та соціальних пенсій.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії звільненим зі служби особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, не призначаються, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Пенсії, призначені зазначеним особам в Україні до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням цього правові висновки, викладені у рішенні Конституційного Суду України №25-рп/2009 щодо неконституційності положень пункту 2 частини 1 статті 49, другого речення статті 51 Закону №1058-ІV розповсюджуються на правовідносини, які є предметом розгляду у цій справі.
Позивач до виїзду за кордон перебував на обліку у відповідача та отримував пенсію по інвалідності за Законом №2262-ХІІ, громадянство не втрачав. Тому, проживаючи в Литовській Республіці, як громадянин України, позивач має такі ж самі конституційні права, як й інші громадяни України отримувати пенсію в Україні, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускають обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії за ознакою місця проживання.
Аналогічна правова позиція застосована Верховним Судом у постанові від 20.01.2021 у справі № 607/6805/17.
Аналіз підстав, за яких відповідач припинив виплату пенсії позивачу, свідчить про їх необґрунтованість та протиправність, а тому слід визнати протиправними дії щодо припинення виплати позивачу пенсії з 01.06.2021.
Рішення про припинення виплати пенсії відповідачем не приймалось.
Визначаючись з приводу того, з якого часу позивачу слід поновити виплату пенсії, суд зазначає наступне.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі № 815/1226/18 зазначила, що ст. 99, 100 КАС України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та ст. 122, 123 КАС України (у редакції, чинній з 15.12.2017) не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв'язку поновленням виплати раніше призначених (нарахованих) пенсій громадянам України, які проживають за її межами, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009.
Оскільки не проведення виплати пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів, поновлення виплати пенсії має проводитися без обмеження будь-яким строком.
З огляду на вищевказане, вимога в частині поновлення, нарахування та виплати пенсії з дати її припинення (01.06.2021) підлягає задоволенню.
Стосовно доводів відповідача про те, що з питань поновлення виплати пенсіонеру необхідно звернутися до територіального орган Пенсійного фонду України, то стаття 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регулює питання поновлення виплати пенсії, такої вимоги не містить. У той же час, як встановлено судом, саме припинення виплати пенсії відбулось протиправно.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.06.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.06.2021.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 червня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук