Номер провадження: 33/813/996/23
Номер справи місцевого суду: 507/414/23
Головуючий у першій інстанції Дармакука Т. П.
Доповідач Заїкін А. П.
09.06.2023 року м. Одеса
Єдиний унікальний номер судової справи: 507/414/23
Номер провадження: 33/813/996/23
Одеський апеляційний суд у складі:
- головуючого судді - Заїкіна А.П.,
- за участю секретаря судового засідання - Власенко С.І.,
Особи, які прийняли участь у розгляді справи:
- захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Юраш Ірина Олександрівна,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу адвоката Юраш Ірини Олександрівни,діючої в інтересах ОСОБА_1 ,на постанову Любашівського районного суду Одеської області від 12 травня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановив:
У протоколі про адміністративне правопорушення серії серії ААД №129718 від 08.03.2023 року зазначено, що 08.03.203 року о 23:15 годині на автодорозі Р-75 в с. Янишівка Подільського району Одеської області ОСОБА_1 керував автомобілем "Mазда 626", д/н НОМЕР_1 , при цьому перебував у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки транспортного засобу, за допомогою технічного приладу "Драгер", тест № 599, результат тесту 2,28 %. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 (а) «Правил дорожнього руху», затверджених Постановою КМ України № 1306 від 10.10.2001 року».
Постановою Любашівського районного суду Одеської області від 12 травня 2023 року визнано винним та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі - 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі - 536,80 грн..
Не погоджуючись з зазначеною постановою суду, адвокат Юраш І.О., діюча в інтересах ОСОБА_1 , подала апеляційну скаргу, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Постановою Одеського апеляційного суду від 09 червня 2023 року апеляційну скаргу адвоката Юраш Ірини Олександрівни, діючої в інтересах ОСОБА_1 , задоволено. Постанову Любашівського районного суду Одеської області від 12 травня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, скасовано. Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрито згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Судом апеляційної інстанції при розгляді вказаної справи встановлено наступне.
08.03.2023 року поліцейським СРПП ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №129718 від 08.03.2023 відносно ОСОБА_1 .. До вказаного протоколу про адміністративні правопорушення були долучені в якості доказів винних дій ОСОБА_1 : - результат тесту № 599 від 08.03.2023 року, згідно якого ОСОБА_1 , перебував у стані алкогольного сп'яніння. Результат тесту склав 2.28 %; - акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; - рапорт інспектора СРПП ВП № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області - Тоніна О.А., з якого вбачається, що 08.03.2023 року біля 23:55 години на блокпосту в с. Янишівка Подільського району Одеської області було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , який керував автомобілем "Мазда" д/н НОМЕР_1 ; - відеозапис з нагрудних камер працівників поліції.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі, без підтвердження іншими належними та допустимими доказами, не є безумовним та беззаперечним доказом доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи, в якому фактично формуються обвинувачення особи у вчиненні певного правопорушення.
Під час розгляду справи, апеляційним судом було встановлено, що з дослідженого відеозапису на СD диску з місця події з нагрудних камер працівників поліції, який долучено до матеріалів справи, вбачається, що працівниками поліції було надано ОСОБА_1 мундштук, який не знаходився в запакованій індивідуальній упаковці та взагалі перебував у кейсі без індивідуальної упаковки. Апеляційним судом обґрунтовано поставлено під сумніви результати приладу щодо алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 ..
Пунктом 6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби).
За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.
Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
З інструкції з експлуатації приладу «Драгер Алкотест 6810» вбачається, що для кожного нового виміру в обов'язковому порядку повинен використовуватись новий стерильний та змінний мундштук. Перед використанням одноразовий мундштук слід вийняти з індивідуальної упаковки.
Порядок та процедура оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах внутрішніх справ України передбачені Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом № 1376 від 06.11.2015 МВС України.
Також, нормативним актом, який регулює ці правовідносини є Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1395 від 07.11.2015 р.
Сам обов'язок щодо збирання доказів, відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд зауважує, що в справах проти України Європейський Суд розглядав питання про віднесення правопорушень, передбачених КУпАП, до «кримінального аспекту» в розумінні Конвенції, що, з огляду на суворість передбаченого покарання правопорушення, не є незначним (див. пункт 33 рішення у справі «Гурепка проти України» (F 2)) та такі адміністративні провадженні слід вважати по суті кримінальними і такими, що вимагають застосування всіх гарантій статті 6 Конвенції.
Якість складання протоколу є дуже важливою стадією оформлення справи про адміністративне правопорушення, й фактично є «обвинуваченням» держави щодо особи, що потребує належного до цього ставлення.
Відеозапис віднесений ч. 1 ст. 251 КУпАП до джерел доказів.
Відповідно до положень п. 1.3, п. 3.3 розділу ІІІ «Інструкції про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них», затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції НПУ від 03.02.2016 №100, необхідність відеофіксації: «використання нагрудних відеокамер (відео реєстраторів) як превентивного поліцейського заходу є важливим елементом функціонування патрульної поліції, покликаним гарантувати чесність, відкритість та антикорупційну спрямованість діяльності патрульної поліції». Випадки застосування такого превентивного заходу: «нагрудна відеокамера (відео реєстратор) повинна активуватись працівником патрульної поліції та знаходитись у режимі відео-зйомки при будь-якому контакті з особами, зокрема, але не виключно: при оформленні дорожньо-транспортної пригоди; при перевірці документів; при поверхневому; при загрозі використання фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї; при наданні допомоги особам; у випадках, коли усвідомлення особою факту відео-фіксації її поведінки може сприяти вирішенню конфліктної ситуації. Відповідно до п. 3.5 розділу ІІІ Інструкції, «після активації нагрудної відеокамери (відео реєстратора) все спілкування повинно бути записане безперервно».
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 30 Закону України «Про національну поліцію» визначено, що поліцейські можуть застосовувати превентивні заходи, до яких відповідно до ст. 31 цього закону віднесено застосування засобів відеозапису, а саме поліція може застосовувати такий превентивний захід, як застосувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису, що не було зроблено поліцейським, під час складання адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Даних вимог закону поліцейським СРПП ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області Тоніним Олегом Андрійовичем при складанні адміністративного протоколу відносно ОСОБА_1 здійснено не було.
Долучений до матеріалів справи відеозапис не відображає всіх подій, які відбулися 08.03.2023 року близько 23:15 год., тому не може бути допустимим доказом.
Такі виявлені апеляційним судом порушення щодо неналежного виконання поліцейськими своїх професійних обов'язків, призвели до того, що суд апеляційної інстанції позбавлений можливості визначити чи мало місце адміністративне правопорушення, яке ставиться в провину ОСОБА_1 ..
За приписами ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
При цьому, згідно до ст. 1, 6, 7 Закону України «Про Національну поліцію», Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації.
Зі змісту ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» слідує, що поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини.
За вказаних обставин, суд вважає необхідним для усунення подібних порушень законодавства довести вищевикладені обставини до відома Начальника ГУ НП в Одеській області та шляхом винесення окремої ухвали, застосувавши загальні принципи верховенства права, невідворотності покарання та аналогію закону відповідно до норм ЦПК та КАС, які містить такий інститут судового реагування, як окремі ухвали.
Таке несумлінне та недбале ставлення працівником поліції СРПП ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області Тоніним Олегом Андрійовичем, який оформляв матеріали справи про адміністративне правопорушення до виконання своїх службових обов'язків є наслідком уникнення правопорушником адміністративної відповідальності, якщо таке мало місце.
Ураховуючи вищевикладене, з метою усунення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, Одеський апеляційний суд вважає за необхідне довести вищевикладені обставини до відома органів Національної поліції для відповідного реагування і надання правової кваліфікації діям працівника поліції СРПП ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області Тоніним Олегом Андрійовичем , який складав протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №129718 від 08.03.2023 року.
Про результати перевірки прошу повідомити Одеський апеляційний суд.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1, 7, 245 КУпАП, Одеський апеляційний суд, -
ухвалив:
Довести до відома керівництва Головного управління Національної поліції в Одеській області про необхідність проведення перевірки і надання правової кваліфікації діям працівника поліції СРПП ВП №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області Тоніним Олегом Андрійовичем , який складав протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №129718 від 08.03.2023 року.
Посилити контроль на предмет підвищення якості складання та оформлення матеріалів адміністративних справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП при направленні їх до суду.
Про вжиття здійснених заходів повідомити Одеський апеляційний суд протягом одного місяця з дня отримання копії даної ухвали.
Постанова може бути оскаржена до Верховного Суду особами, яких вона стосується.
Суддя Одеського апеляційного суду: А. П. Заїкін