Справа № 201/6634/23
Провадження № 1-кс/201/2480/2023
12 червня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42023132600000006 від 27.02.2023, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Михайлюки Новоайдарського району Луганської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбачено ч. 3 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_3 (відеоконференцзв'язок)
захисник ОСОБА_5 (відеоконференцзв'язок)
До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №22023050000002290 від 01.06.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбачено ч. 3 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023132600000006 від 27.02.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до Щастинської окружної прокуратури Луганської області надійшло повідомлення правоохоронних органів про те, що громадянка України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , добровільно зайняла посаду директора «Денежниківської школи Новоайдарського району лнр» (мовою оригіналу «Государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Учебно-воспитательный комплекс «Денежниковская школа»») та здійснює впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на території України не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 (№ 2145-VIII) (далі - Закон України «Про освіту») визначено, що законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про освіту» державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова; Заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови, зокрема заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови.
24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023) із затвердженням відповідними Законами України.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, включаючи с. Денежникове, з 25.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України (згідно з Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022).
Починаючи з весни 2022 року, приблизно з квітня-травня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим, в с. Денежникове Щастинського району Луганської області за юридичною адресою та на матеріально-технічній базі закладу загальної середньої освіти «Денежниківський ліцей Новоайдарської селищної ради»: 93511, Луганська область, Щастинський район, с. Денежникове, вул. Центральна, 27Б, задля здійснення освітньої діяльності за стандартами і законодавством російської федерації та так званої «луганської народної республіки» почав функціонувати загальноосвітній заклад представників окупаційної влади російської федерації та «луганської народної республіки» - так званий «державний загальноосвітній заклад луганської народної республіки «навчально-виховний комплекс «Денежниківська школа» (мовою оригіналу «Государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Учебно-воспитательный комплекс «Денежниковская школа»»), який до сфери підпорядкування державних органів чи органів місцевого самоврядування України не належить.
В період з березня по травень 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області, керуючись своїми особистими інтересами, маючи умисел на зайняття посади директора закладу освіти держави-агресора, а саме так званого, мовою оригіналу «Государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Учебно-воспитательный комплекс «Денежниковская школа»» і впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти та реалізуючи його, вступила у злочинну змову з представниками окупаційної влади російської федерації та «луганської народної республіки» і в порушення вимог Конституції і Законів України добровільно, умисно зайняла посаду директора в закладі освіти держави-агресора, мовою оригіналу «Государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Учебно-воспитательный комплекс «Денежниковская школа»», що здійснює освітню діяльність.
Перебуваючи на посаді директора так званого, мовою оригіналу «Государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Учебно-воспитательный комплекс «Денежниковская школа»», ОСОБА_4 вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, зокрема забезпечила реєстрацію навчального закладу відповідно до законодавства російської федерації та так званої «луганської народної республіки, здійснює загальне керівництво роботою вказаного закладу та управління ним, представляє заклад у відносинах з іншими установами, приймає на роботу та звільняє працівників, здійснює керівництво педагогічним складом, відповідає за реалізацію загальноосвітніх програм та освітніх стандартів, організовує навчальний процес, який, зокрема, здійснюється російською мовою, за стандартами і законодавством російської федерації та так званої «луганської народної республіки», усупереч державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим Міністерством освіти науки України, здійснюється оцінювання знань учнів за стандартами російської федерації та так званої «луганської народної республіки», а також на території та приміщеннях Денежниківського ліцею Новоайдарської селищної ради, де почав функціонувати навчальний заклад держави-агресора, мовою оригіналу «Государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Учебно-воспитательный комплекс «Денежниковская школа»» розміщено символіку (прапори, герби тощо) російської федерації та так званої «луганської народної республіки».
Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_4 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 , опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 07.05.2023 - 10:00, 08.05.2023 - 10:00, 09.05.2023 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42023132600000006, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 111-1КК України, допиту в якості підозрюваного.
В жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
При цьому з АТ «Укрпошта» отримано відповідь, що, оскільки Луганська область перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відділення поштового зв'язку, що розташовані на цій території, тимчасово припинили своє функціонування та пересилання поштових відправлень до тимчасово окупованої Луганської області, зокрема до адресатів, що знаходяться на території Щастинського району цієї області тимчасово не є можливим.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимогст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8
З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 10.05.2023 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 опубліковано повістку про виклик підозрюваної - ОСОБА_4 , на 16.05.2023 - о 10:00, 17.05.2023 - о 10:00, 18.05.2023 - о 10:00.
В жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, бойовими діями, захопленням та окупацією Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_4 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, а а саме у с. Денежникове Щастинського району Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
У зв'язку з викладеним постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 19.05.2023 на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.
У зв'язку із переховуванням підозрюваної та перебуванням ії на тимчасово окупованій території до Жовтневого районного суду Дніпропетровської області у відповідності до ч. 6 ст. 193 КПК України прокурором подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_4 , яке ухвалою слідчого судді від 26.05.2023 задоволено та обрано підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
У поданому клопотанні прокурором зазначено, що наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом огляду від 03.03.2023, протоколом огляду від 06.03.2023, протоколом огляду від 06.03.2023, протоколом огляду від 09.03.2023, протоколом огляду від 09.03.2023, протоколом огляду від 24.03.2023, протоколом допиту свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що знайома із ОСОБА_4 , протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , протоколом допиту свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , протоколом допиту свідка ОСОБА_12 , Листом Відділу освіти Новоайдарської селищної ради, повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 10.05.2023.
Показаннями свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які пояснили, що їм відомо, зо ОСОБА_4 зайняла посаду директора Денежниківської школи лнр, яка розташована у с. Денежникове Щастинського району Луганської області та продовжує там працювати, тобто знаходиться саме на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області;
Інформацією Щастинського МРВ 3 Управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 05.04.2023 №78/3/30-6176, на виконання доручення прокурора, згідно з якою ОСОБА_4 фактично знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області.
Також згідно з відомостями, наданих УДМС в Кіровоградській області, ОСОБА_4 значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , тобто місцем реєстрації є тимчасово окупована територія Луганської області.
Таким чином, факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території також повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами та матеріалами, зокрема наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що підозрювана знаходиться на території Щастинського району Луганської області, де займає посаду директора так званого «ГОУ «лнр» «Денежниковская школа», яке знаходиться в с. Денежникове Щастинського району Луганської області.
Про факт переховування підозрюваної від слідства та суду свідчить і те, що вона на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликалась двічі, кожного разу на три дати), опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явилась, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Отже, є підстави стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1.частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2.частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
З 25.02.2022 збройні формування російської федерації та незаконні збройні формування т.зв. «ЛНР» встановили та здійснюють фактичний контроль території Новоайдарської територіальної громади Щастинського району Луганської області, до складу якої входить с. Денежникове, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. «лнр» та російської федерації.
Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно з вказаним Переліком Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією рф з 25.02.2022.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_4 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибула на виклик на три дати без поважної причини);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, прокурор вказує, що наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 42023132600000006 від 27.02.2023 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні даного клопотання.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
У судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023132600000006 від 27.02.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_4 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 , опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 07.05.2023 - 10:00, 08.05.2023 - 10:00, 09.05.2023 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42023132600000006, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 111-1КК України, допиту в якості підозрюваного.
Прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8
З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 10.05.2023 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 опубліковано повістку про виклик підозрюваної - ОСОБА_4 , на 16.05.2023 - о 10:00, 17.05.2023 - о 10:00, 18.05.2023 - о 10:00.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованому йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрювана могла вчинити інкриміноване їй правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрювана постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити її точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваної на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
У зв'язку з викладеним постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 19.05.2023 на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 26.05.2023 відносно підозрюваніої ОСОБА_4 обрано підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1. 2. ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибула на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрювана належним чином викликалася для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явилася у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, та згідно показань свідків перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрювана переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Отже, матеріалами клопотання також підтверджено, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність підозрюваної до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5, КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42023132600000006 від 27.02.2023, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбачено ч. 3 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №42023132600000006 від 27.02.2023 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбачено ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Роз'яснити, що у разі якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з'явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено і проголошено о 17-55 годині 12.06.2023 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1