24 квітня 2023 року Справа 215/1363/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхно І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень,-
21.03.2023 до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, у якому просить суд:
«- встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету ТЕРНІВСЬКОІ районної у м.Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 27.07.22р вх 899 організувати роботу з установами, що діють у сфері соціального захисту населення, дати направлення ОСОБА_2 до організацій, які здійснюють навчання для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі, включивши його до переліку фізичних особ, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністью до правової позициї ст 13 ЗУ Про соціальні послуги і визнати відмову від такої процедури протиправною діяльністю та зобовязати виконати таку процедуру, призначити дату, час підписання типового договору за формами, затвердженими Мінсоцполітики.».
Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.03.2023 у справі №215/1363/23 позовну заяву ОСОБА_1 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
19.04.2023 матеріали адміністративної справи №215/1363/23 надійшли до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та на підставі Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.04.2023 передані на розгляд головуючому судді Юхно І.В.
На підставі положень частини 1 та 2 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що провадження у справі не відкрито.
Згідно з положеннями частини 8 статті 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою-шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Відповідно до пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд зазначає, що форма та зміст позовної заяви закріплені у статті 160 КАС України.
Згідно із частиною першою статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до пунктів 4, 5, 9 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
У пункті 9 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Із цих законодавчих положень випливає, що особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб'єкт владних повноважень (а якщо відповідачем може бути суб'єкт господарювання, то який саме) порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать.
Закон не передбачає вимог щодо обсягу, повноти чи слушності доводів позовної заяви, але приписує щонайменше сформулювати суть (зміст) порушення, яким чином воно негативно позначилось на правах особи, яка звертається з позовом, яким чином може бути відновлено порушене право.
При цьому, зміст та обсяг порушеного права та викладення обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть різнитися, але принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові межі події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне з обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
Наведений висновок сформований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.02.2020 по справі № 640/7310/19.
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Водночас, за положеннями частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, відповідно до частин 1 та 2 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Суд звертає увагу, що в адміністративному позові позивач не погоджується з розглядом відповідачем її заяви від 27.07.2022 вх.899.
При цьому, що в адміністративному позові позивач, зокрема, посилається на те, що «Подала заяву від 19.01.22р вх 50 про потребу в наданні соціальних послуг згідно Постанови КМУ від 06.10.21 р №1040, 07.05.22р №591 і просила включити до переліку фізичних особ, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністью мого сина при обстеженні його побутових умов від 06.01.22р, 21.01.22р, 09.06.22р, оскільки я потребую такі послуги через порушення фунції організму, не можу самостійно пересуватися та самообслуговуватися … а Відповідач відмовився співробітнічати зі мною до правового порядку ст 13 ЗУ Про соціальні послуги, не ліквідувала причини звернення і цим не вжитті усі заходи для забеспечення соціальних послуг з догляду на професійній основі, які мені потрібні».
Проте, всупереч законодавчо визначеного обов'язку доказування позивачем до позовної заяви не було надано жодних доказів відмови відповідача «співробітничати з позивачем».
Разом із цим, суд звертає увагу, що до адміністративного позову було надано заяву про витребування доказів, в якій позивач просить суд ухвалою витребувати у Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради наступні документи а за їх відсутності запропонувати зазначити причини:
«1. розпорядження, якими керувалися при розгляді моєї заяви від 27.07.22р вх 899 про потребу в наданні соціальних послуг
2. підтвердження отримання мною рішення в розумінні п, 19 ч 1 ст 4 КАСУ до правового порядку ст 14 Конституції України, щодо моєї заяви від 27.07.22р вх 899 про потребу в наданні соціальних послуг
3. вихідний номер і дату відправки мені повідомлення про день, час і місце розгляду моєї заяви в з 27.07.22р вх 899 про потребу в наданні соціальних послуг та поштове повідомлення, що я таке повідомлення отримав.
4. документ, де зазначено особи, час, день, місце де розглядалася моя заява від 27.07.22р вх 899 про потребу в наданні соціальних послуг, а за їх відсутності зазначити причини
5. письмове повідомлення ОСОБА_2 , про мій вибір його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі особі з інвалідністью
6. копію мого паспорта з довідкою про призначення ін 1446704085, медичний висновок №13 форми № 080-4\о, копія довідки МСЕК, довідка Управління праці, що я перебуваю на обліку
7. копію заяви від 27.07.22р вх 899 про потребу в наданні соціальних послуг
8. рішення в розумінні п19 ч 1 ст4 КАСУ, тобто правовий акт, який принятий після розгляду моєї заяви від 27.07.22р вх 899 про потребу в наданні соціальних послуг, а за його відсутності зазначити причини
9. положення про Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради
10. положення про ТЕРНІВСЬКУ районну у м.Кривий Ріг раду
11. положення про виконавчий комітет ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради».
В обґрунтування заяви про витребування доказів позивачем зазначено, що підставами для витребування доказів є те, що ці докази має відповідач і те, що документація виділена в окрему групу, що обумовлено її винятковою важливістю і рядом особливостей документообігу і діловодства. Уповноважений орган зобов'язаний забезпечити достовірний облік у встановленому порядку.
Проте, в порушення вищенаведених норм до клопотання про витребування доказів не було надано доказів вжиття заходів, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цих доказів самостійно.
З огляду на вищезазначене, у суду відсутні підстави для задоволення клопотання позивача про витребування доказів.
Отже, позивачем до суду не було надано докази, що підтверджують обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та/або клопотання про витребування таких доказів з дотриманням вимог до ст.80 КАС України не надано.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне запропонувати позивачеві надати до суду докази, що підтверджують обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та/або клопотання про витребування таких доказів з дотриманням вимог до ст.80 КАС України.
Частиною 1 статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Відповідно до частини 2 статті 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивачем не було надано до суду копій доданих до позовної заяви додатків для направлення відповідачеві у справі.
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі викладеного суд залишає подану заяву без руху та пропонує позивачу усунути наступні недоліки шляхом надання до суду:
- доказів, що підтверджують обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та/або клопотання про витребування таких доказів з дотриманням вимог до ст.80 КАС України;
- додатків до позовної заяви для направлення відповідачеві у справі.
Керуючись статтями 30, 43, 46, 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суд,-
Прийняти до свого провадження адміністративний ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень - залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання ухвали суду.
Роз'яснити позивачу що, відповідно до абзацу 2 частини 3 Прикінцевих положень КАС України суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Юхно