Справа № 442/3051/23
Провадження №3/442/1227/2023
Іменем України
16 червня 2023 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Павлів З.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В провадженні Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області знаходяться матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , 30.06.2022 о 22.56 год. в м.Стебнику на вул.Дрогобицькій керувала транспортним засобом марки ЗАЗ 110307 р.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота). Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку з використанням технічного засобу Драгер 6820, результат 1,61 проміле.
ОСОБА_1 подала до суду клопотання про закриття провадження у справі. Зазначила, що вищевказані матеріали про притягнення її до адміністративної відповідальності вже неодноразово перебували на розгляду в Дрогобицькому міськрайонному суді Львівської області, однак такі було двічі повернуто для належного оформлення. Вважає, що представлені суду матеріали є неналежно оформлені, недоліки зазначені у попередній постановах суду не усунено. З таких підстав, просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У частині 1 статті 130 КУпАП регламентовано адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.а п.2.9 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306 водієві забороняється керувати транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Пункт 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом ст.ст.9-12, 280 КУпАП підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення.
У відповідності до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Протокол про адміністративне правопорушення, який складений з виконанням процесуальних вимог уповноваженою особою, є документом, який офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним з основних джерел доказів.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251 КУпАП є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол та не може бути перекладено на суд.
Згідно із ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст.279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
У ч.1 ст.256 КУпАП передбачено вимоги до протоколу, а саме: зазначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За клопотанням ОСОБА_1 судом витребувано матеріали справи №442/3869/22 та №442/6798/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративно відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Постановою Львівського апеляційного суду від 02.09.2022 матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на підставі вищевказаного протоколу ААБ№171180 повернуто Дрогобицькому РВП ГУНП у Львівській області для доопрацювання у зв'язку з тим, що зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що викладена у ньому фабула адміністративного правопорушення не відповідає об'єктивній стороні складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. У протоколі не викладено, які саме дії вчинила ОСОБА_1 котрі б відповідали диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП.
Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 14.12.2022 матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на підставі вищевказаного протоколу ААБ№171180 повернуто Дрогобицькому РВП ГУНП у Львівській області для доопрацювання з аналогічних підстав, викладених у постанові Львівського апеляційного суду від 02.09.2022.
Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 03.03.2023 матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на підставі вищевказаного протоколу ААБ№171180 повернуто Дрогобицькому РВП ГУНП у Львівській області для доопрацювання з аналогічних підстав, наведених у вищевказаних постановах.
З матеріалів справи вбачається, що недоліки, зазначені у вищевказаних постановах судів, не усунено.
У відповідності до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» неприпустимим є спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів. Визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи вищенаведене, суд позбавлений можливості встановити істину у даному провадженні про адміністративне правопорушення, а тому приходить до висновку про необхідність направлення адміністративного матеріалу для належного дооформлення органу, який його склав.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити те, що у ч.3 ст.62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних не законним шляхом, також на припущеннях. Всі сумніви щодо доведеності вини особи, як притягують до адміністративної відповідальності, і якщо їх неможливо усунути, повинні тлумачитись на користь даної особи.
Керуючись ч.1 ст.130, ч.1 ст.256, ст.ст.283, 284 КУпАП, -
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, повернути Дрогобицькому районному відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Павлів З.С.