Справа № 521/16199/22
Провадження № 3/496/317/23
повний текст
09 червня 2023 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Буран В.М.,
за участі секретаря - Стрілець Є.М.,
представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 - адвоката Хуторної С.В. в режимі відеоконференції,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
В провадженні суду розглядається протокол серії ААД № 358671 від 11.10.2022 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 - адвокат Хуторна С.В. в судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_1 вину не визнає, а також заявила усне клопотання про повернення протоколу для доопрацювання у зв'язку з не врученням його копії ОСОБА_1 , посилаючись на висновок зроблений постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 06.04.2023 року у справі № 345/792/23 зазначила, що таким чином суд не має процесуального права проводити судовий процес без даних про вручення ОСОБА_1 копії протоколу про правопорушення, це істотне порушення права на захист, оскільки ОСОБА_1 фактично не пред'явлено адміністративне звинувачення, йому не вручено акт звинувачення, що передбачено ст. 254 КУпАП. Таке порушення є процесуальною перешкодою для притягнення його до відповідальності. Суд не має повноважень на вручення такої копії протоколу, оскільки не є стороною обвинувачення. Це може бути виконано лише працівником поліції.
Заслухавши захисника, ознайомившись із матеріалами протоколу та відеозапису долученого до нього, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП вбачається, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Зокрема, перед початком розгляду справи, суд перевіряє матеріали, щодо дотримання вимог ст. 256 КУпАП, так у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно п. 8 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом від 06.11.2015 № 1376 МВС України - протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Також Інструкцією передбачено, що у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це.
За таких обставин, суд зазначає, що хоч Інструкцією і визначено, порядок вручення особі, відносно якого складено протокол її копії, та це не виключає того факту, що особа може відмовитись від її отримання.
Як визначено протоколом серії ААД № 358671, ОСОБА_1 відмовився від підпису у всіх графах протоколу. При цьому, суд ознайомився із відео сюжетом події та встановив, що на 42 хв. запису диску № 1 співробітники поліції запропонували ОСОБА_1 отримати тимчасовий дозвіл, підписати протокол, отримати його копію, та ОСОБА_1 відмовився від усіх підписів та нічого не волів отримувати, про що зроблено відмітку в протоколі.
Отже, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що не вручення ОСОБА_1 копії протоколу ні є наслідком не виконання працівниками поліції обов'язку про його вручення а особиста відмова особи.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП України,-
Відмовити у задоволенні усного клопотання представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Хуторної С.В. про повернення протоколу для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складено 14 червня 2023 року.
Суддя: В.М. Буран