16 червня 2023 року
м. Хмельницький
Справа № 686/1904/23
Провадження № 33/4820/360/23
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Хмельницького апеляційного суду Преснякова А.А. розглянула клопотання особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження за апеляційною скаргою особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 квітня 2023 року, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, та
Короткий зміст оскаржуваного судового рішення та встановлені судом обставини
Відповідно до постанови судді першої інстанції, 15 січня 2023 року о 01 год. 34 хв. у м. Хмельницькому по вул. Старицького, 3, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Lexus LX 450 д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, нечітке мовлення). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку (за допомогою газоаналізатороа «Драгер-Алкотест 6810» та у медичному закладі КНП «ХОЗзНПМД» ХОР с. Скаржинці), відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху. Своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КК України.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 квітня 2023 року ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, і на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Вимоги апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить поновити йому строк на оскарження наведеної постанови, скасувати судове рішення та закрити щодо нього провадження на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.
Підставами для поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення вважає те, що він не знав про результати прийнятого рішення, оскільки копії оскаржуваної постанови суду не отримав. Після того, як його картковий рахунок був заблокований виконавчою службою він звернувся до суду і дізнався, що справа вже розглянута. 02.06.2023 ознайомився з матеріалами справи, а 05.06.2023 подав апеляційну скаргу.
Мотиви суду
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що клопотання про поновлення строку оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала, з наступних підстав.
Відповідно до статті 294 КУпАП України постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 та частиною 1 статті 287 цього Кодексу протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Чинні норми КУпАП стосовно права на оскарження постанови суду першої інстанції у справі про адміністративні правопорушення забезпечують за аналогією з правом на доступ до суду, закріпленим у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, законну мету і не порушують саму сутність цього права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі "Мельник проти України", норми, які регламентують строки подання скарг, безумовно, передбачаються для забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані. У той же час такі норми або їх застосування мають відповідати принципу юридичної визначеності та не перешкоджати сторонам використовувати наявні засоби вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження і перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. (Рішення у справі "Олександр Шевченко проти України" п. 27, рішення від 26 квітня 2007 року).
Європейський суд з прав людини наголошує, що особа, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Крім того, в рішенні Європейського суду з прав людини від 29 жовтня 2010 року у справі «Устименко проти України» суд зазначив, що необґрунтоване поновлення строку оскарження остаточного рішення по справі зі спливом значного періоду часу без обґрунтованих підстав порушує принцип правової визначеності, і як наслідок тягне порушення статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Також в рішенні «Пономарьов проти України» суд звернув увагу на те, що у кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип правової визначеності, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків.
Таким чином, Європейський Суд з прав людини, рішення якого є джерелом права в Україні, вважає, що поновлення судом пропущеного строку без наведення обґрунтованих причин порушує принцип правової визначеності, зокрема порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
На підставі статті 289 КУпАП, скаргу на постанову про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, строк оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, в разі пропуску зазначеного строку з поважних причин.
За правовим змістом зазначених норм, строк на оскарження постанови суду першої інстанції може бути поновлений апелянту тільки виключно у разі, коли він пропущений з поважних причин, які об'єктивно позбавляли останнього можливості реалізувати своє законне право на оскарження судового рішення.
Крім того, нормами КУпАП встановлено, що строк на оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення відраховується не з моменту отримання копії оскаржуваного судового рішення, а з моменту ухвалення постанови.
Як вбачається з наданих матеріалів справи про адміністративне провадження, справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП надійшла до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області 20.01.2023 та передана на розгляд судді Колієву С.А. (а/с 8).
Під час ознайомлення з матеріалами адміністративної справи та апеляційною скаргою на предмет відповідності її вимогам КУпАП було встановлено, що справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП неодноразово призначалась до розгляду: 08.02.2023 року на 09.00, 09.03.2023 на 12.00, 20.03.2023 на 12.30, ОСОБА_1 та його захисник адвокат Латюк П.Я. про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належними чином, про що свідчать поштові повідомлення (а/с 14-15, 19, 21, 23, 32). розгляд відбувся 28.04.2023 у Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області,
Розгляд справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП відбувся 28.04.2023 о 10.00 год. у Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області, за участі захисника Латюк П.Я., у відсутність ОСОБА_1 , який в судове засідання не з'явився, поважних причин неприбуття не повідомляв (а/с 33).
Копія постанови була направлена судом на адресу ОСОБА_1 10.05.2023 (а/с 38).
Апеляційна скарга ОСОБА_1 подана до суду першої інстанції 05.06.2023 (а/с 43-47).
На обґрунтування поважності причин пропуску строку апеляційного оскарження постанови суду першої інстанції ОСОБА_1 посилається на те, що йому не було відомо про результати розгляду справи, а також, що оскаржувану постанову суду він досі не отримав. Вказує, що з текстом оскаржуваної постанови він ознайомився лише 02.06.2023 року під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, куди він звернувся у зв'язку з тим, що його картковий рахунок було заблоковано виконавчою службою.
Як вбачається з матеріалів справи та доданого відеозапису, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 15 січня 2023 року о 01:34 керував автомобілем та був зупинений працівниками поліції, відмовився від пропозиції поліцейського пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння як на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Драгер», так і від проведення огляду у медичному закладі, після цього працівник поліції повідомив що стосовно нього буде складено протокол за частиною 1 статті 130 КУпАП.
З огляду на наведене, ОСОБА_1 був обізнаний як про складання стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП, так і про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно нього, під час розгляду справи був присутній захисник Усатого О.М., тобто ОСОБА_1 не був обмежений у конституційних правах, окрім того, для отримання інформації щодо стану розгляду судових справ і прийнятих судових рішень функціонує офіційний веб-портал «Судова влада України» і «Єдиний державний реєстр судових рішень», за допомогою яких будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи, стадії її розгляду, тож ОСОБА_1 мав об'єктивну можливість дізнатися про прийняте рішення вже після судового розгляду і у визначений ст.294 КУпАП строк подати апеляційну скаргу на прийняте судове рішення.
Отже, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини та викладених вище обставин, доходжу висновку, що ОСОБА_1 знав, що стосовно нього складений протокол про адміністративні правопорушення, знав про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно нього, але не цікавився результатами розгляду справи та оскаржив постановуз пропуском строку на апеляційне оскарження, поважних причин пропуску строку при цьому не навівши.
У зв'язку з вищенаведеними обставинами та з урахуванням положень частини 2 статті 294 КУпАП, відповідно до яких, початок відліку перебігу строку на апеляційне оскарження судового рішення у справі про адміністративне правопорушення розпочинається саме з моменту його винесення, а також практики Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, апеляційна скарга ОСОБА_1 подана з пропуском встановленого законом строку на оскарження. Хоча ОСОБА_1 не був присутнім в судовому засіданні 28.04.2023 при розгляді справи про адміністративне правопорушення стосовно нього, однак він був обізнаний про складання стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП та про судовий розгляд цієї справи. Працівники поліції на місці зупинки роз'яснили йому права, передбачені статтями 268 КУпАП та 63 Конституції України, він не був обмежений у конституційних правах, апеляційна скарга подана ним до суду першої інстанції 05.06.2023, тобто з порушенням строку на апеляційне оскарження судового рішення, а наведені в скарзі причини такого пропуску не можуть вважатися поважними.
Таким чином, вважаю за необхідне відмовити ОСОБА_1 у поновленні строку на апеляційне оскарження постанови судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 квітня 2023 року, апеляційну скаргу повернути особі, яка її подала.
Враховуючи викладене та керуючись вимогами статті 294 КУпАП,
Відмовити особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у поновлені строку на апеляційне оскарження постанови судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 квітня 2023 року, якою ОСОБА_1 визнаний винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП і на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Апеляційну скаргу повернути апелянту.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя