Справа № 513/585/23
Провадження № 3/513/525/23
Саратський районний суд Одеської області
13 червня 2023 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., за участю: секретаря судового засідання Гінкул Т.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Сарата Одеської області матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Сарата Одеської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 25 листопада 2019 року органом 5144, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст.130, ст.122-2, ст. 185 КУпАП,
28 квітня 2023 року о 19 годині 04 хвилини по вулиці Чкалова в смт. Сарата Білгород-Дністровського району Одеської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки OPEL ASTRA реєстраційний номер НОМЕР_3 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, 28 квітня 2023 року о 19 годині 04 хвилини по вулиці Чкалова в смт. Сарата Білгород-Дністровського району Одеської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки OPEL ASTRA реєстраційний номер НОМЕР_3 не виконав вимогу поліцейського про зупинку вказаного транспортного засобу, подану за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольору та жезла, чим порушив п. 2.4, 8.9 б Правил дорожнього руху України, за що відповідальнімть пеердбачена ст.122-2 КУпАП.
Крім того, 28 квітня 2023 року о 19 годині 04 хвилини ОСОБА_1 перебуваючи по вулиці Чкалова в смт. Сарата Білгород-Дністровського району Одеської області, та керуючи транспортним засобом марки OPEL ASTRA реєстраційний номер НОМЕР_3 з ознаками алкогольного сп'яніння на законну вимогу поліцейського пред'явити документи для перевірки не відреагував, при цьому висловлювався в грубій формі на адресу поліцейських, які знаходилися у форменому одязі, при виконанні ними службових обов'язків, та погрожував фізичною розправою, відповідальність за що передбачена ст. 185 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, посилаючись на те, що не керував автомобілем. 28 квітня 2023 року приблизно о 19 годині в гаражі він сидів в автомобілі марки OPEL ASTRA реєстраційний номер НОМЕР_3 . До гаражу зайшли двоє поліцейських, наділи йому кайданки. Не заперечує, що 28 квітня 2023 року він був нетверезий, бо випив 200 г горілки, але автомобілем не керував. Автомобіль належить жінці, з якою він співмешкає. Від проходження огляду на стан сп'яніння він відмовлявся, оскільки не керував автомобілем, а сидів в ньому в гаражі на передньому водійському сидінні.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши та оцінивши докази, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За положеннями ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 266 КУпАП встановлено, що особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до пунктів 2, 3, 6 Розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 6 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України 07.11.2015 № 1395, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 808 від 05.11.2021), у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст. 122-2, ст. 185 КУпАП, підтверджується:
протоколами про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 505774, серії ААД № 122297, та серії ВАВ № 453670, які складено 28 квітня 2022 року о 19:30 годин та які містять відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративних правопорушень. У відповідності до положень ч.3 ст.256 КУпАП в протоколах є запис про те, що ОСОБА_1 від підпису в протоколах та від надання письмових пояснень відмовився. До протоколів додано рапорт, відеозапис;
відеозаписами обставин складання протоколів про адміністративне правопорушення, з яких вбачається, що 28 квітня 2023 року о 19 годині 04 хвилини по вулиці Чкалова в смт. Сарата Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 керував автомобілем OPEL ASTRA реєстраційний номер НОМЕР_3 та не виконав законну вимогу поліцейського, подану за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольору та жезла про зупинку вказаного транспортного засобу. В ході переслідування поліцейськими водій зупинився у гаражі. Після зупинки його працівниками поліції ОСОБА_1 , який керував автомобіль марки OPEL ASTRA реєстраційний номер НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння поводився неадекватно та зухвало, відмовився надавати документи, висловлювався грубою нецензурною лайкою на адресу поліцейських, погрожував їм. На вимогу поліцейських щодо проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу "Драгер" та в Саратській ЦЛ відмовився;
рапортом про реєстрацію події в ЄО за № 1118 від 28.04.2023 року, як опір працівнику поліції, де у фабулі зазначено, що 28.04.2023 року о 19:50 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 28.04.2023 року о 19:43 за адресою: Саратський район, смт. Сарата ОСОБА_1 .05.1971 верував авто Опель Астра НОМЕР_3 в нетверезому стані, на законні вимоги поліцейських не реагував та чинив злісну непокору.
рапортами поліцейських СРПП відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП щодо обставин переслідування та зупинення ОСОБА_1 та злісної непокори працівнику поліції та складання протоколів за ч.1 ст. 130, ст. 122-2 та ст. 185 КУпАП.
довідкою поліцейського СРПП відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області О. Романець про те, що згідно облікових даних адміністративної практики (ІПНП "Цунамі", тощо) ОСОБА_1 , 1971 року народження, до адміністративної відповідальності за ознаками ст.130 КУпАП впродовж календарного року не притягувався. Інформація про посвідчення водія відсутня.
Досліджені судом докази в їх сукупності є належними, допустимими та достатніми для висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-2, ч. 1 ст. 130 та ст. 185 КУпАП.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (із змінами та доповненнями), водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.4 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (із змінами та доповненнями), на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Пунктом 8.9 б Правил дорожнього руху України встановлено, що вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою:увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч.1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, за ст.122-2 КУпАП, як не виконання вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу та за ст. 185 КпАП України за ознаками: злісна непокора законній вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд відповідно до ст. 33 КУпАП України враховує характер адміністративних правопорушень, особу порушника, який протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, та обставини, що пом'якшують відповідальність
Судом не встановлено обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив три адміністративних правопорушення, з яких адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, є більш серйозним з числа вчинених, а також те що ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував, на нього належить накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, передбачене санкцією ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 536,80 гривень.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 283, 284, 285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст.122-2, ст. 185 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень; за ст.122-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 153 (сто п'ятдесят три) гривні, за ст. 185 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA848999980313080149000015001, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК у Одеській області (Одеська обл.) 21081300, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору на користь держави.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Повний текст постанови складено 15 червня 2023 року.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А. І. Бучацька