14 червня 2023 року ЛуцькСправа № 140/5849/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, контролюючий орган, позивач) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення в дохід держави податкового боргу в сумі 13809,95 грн. (тринадцять тисяч вісімсот дев'ять гривень дев'яносто пять копійок).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення статей 16, 36, 38 Податкового кодексу України (далі - ПК України) за відповідачем рахується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, який виник 30.06.2022 відповідно до статті 129 ПК України у формі нарахованої пені в сумі 10623,04 грн. у зв'язку з порушенням строків сплати (надходження коштів, контроль за справляння яких закріплено за ГУ ДПС у Волинській області) грошових зобов'язань за даним платежем до бюджету.
За відповідачем також обліковується податковий борг по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, який виник 30.06.2022 відповідно до статті 129 ПК України у зв'язку з порушенням строків сплати (надходження коштів, контроль за справляння яких закріплено за ГУ ДПС у Волинській області) - нараховано пеню в сумі 3186,91 грн.
Нарахування пені платнику податків здійснено з урахуванням пункту 52.1 підрозділу 10 Інших перехідних положень ПК України, відповідно до якого за порушення законодавства податкового законодавства, яке вчинене протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Несплачені у встановлені законодавством строки суми податкового зобов'язання набули статусу податкового боргу. З метою погашення податкового боргу була сформована та надіслана відповідачу податкова вимога від форми «Ф» № 26135-17 від 02.08.2018, яка вручена йому 31.08.2018, однак податковий борг не був погашений.
З огляду на зазначене, контролюючий орган просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
При надходженні позовної заяви до суду, на виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судом зроблено запит до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Волинській області про реєстрацію місця проживання відповідача (арк. спр. 17).
За відомостями підрозділу УДМС України у Волинській області місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 18).
При зверненні до суду з даним позовом, контролюючий орган у позовній заяві зазначив адресу відповідача, яка відповідає його зареєстрованому місцю проживання відповідно до відомостей підрозділу УДМС України у Волинській області та направив на цю адресу копію позовної заяви з додатками, надавши суду докази такого направлення, як того вимагає частина друга статті 161 КАС України.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) (арк. спр. 19).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 10.04.2023 судом надіслано відповідачу рекомендованим листом, яка вручена йому 15.04.2023, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 21).
На адресу суду 21.04.2023 засобами електронного зв'язку від ОСОБА_1 надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху з підстав не отримання ним позовної заяви з додатками, що створює перешкоди для подання відзиву на позовну заяву (арк. спр. 22 - 24).
Це ж клопотання надійшло до суду засобами поштового зв'язку (арк. спр. 25 - 27).
З метою усунення усіх можливих сумнівів щодо неотримання відповідачем копії позовної заяви з додатками, судом 24.04.2023 на електронну адресу ОСОБА_1 було надіслано позовну заяву з додатками та доставлено до його електронної скриньки (арк. спр. 28 - 29).
У зв'язку з усуненням причин, які стали підставою заявлення клопотання про залишення позовної заяви без руху, розгляд даного клопотання судом не здійснюється.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, доказів у спростування позовних вимог не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.
У зв'язку із ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд, керуючись вимогами частини шостої статті 162 КАС України, дійшов висновку про можливість розгляду даного спору за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши доводи позивача у позовній заяві, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Відповідно до довідки про наявність заборгованості по платежах до бюджету у відповідача станом на 20.03.2023 наявна заборгованість по платежах до бюджету:
- «11010500» податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі пені за цим платежем - 10623,04 грн. та
- «11011000» військовий збір в сумі пені за цим платежем - 3186,91 грн. (арк. спр. 3).
Як убачається з розрахунку податкового боргу за платежем «11010500» позивачу нараховано пеню за період з 30.10.2018 по 30.06.2022 в розмірі 10623,04 грн.
Однак, як убачається з розрахунку пені за платежем «11010500» основне зобов'язання за цим платежем, яке платник податків визначив самостійно у декларації про майновий стан та доходи, позивач сплатив частинами 30.06.2022 та 05.07.2022, а пеня за несвоєчасну сплату була нарахована за період з 30.10.2018 по 29.02.2020 (488 днів прострочки) в розмірі 734,46 грн. та 9888,58 грн., що разом становить 10623,04 грн. Після 29.02.2020 пеня не нараховувалася (арк. спр. 6 - 7).
Сума залишку несплаченої пені у вказаному розмірі за платежем «11010500» (10623,04 грн.) відображена у витязі з ІС «Податковий блок» (арк. спр. 10).
Відповідно до розрахунку податкового боргу за військовим збором позивачу нараховано пеню за період з 30.10.2018 по 30.06.2022 в розмірі 3186,91 грн. (арк. спр. 5).
Поряд з тим, відповідно до розрахунку пені за цим платежем до бюджету, основне зобов'язання якого платник податків визначив самостійно у декларації про майновий стан та доходи, таке зобов'язання позивач сплатив 30.06.2022, а пеня за несвоєчасну сплату була нарахована за період з 30.10.2018 по 29.02.2020 (488 днів прострочки) в розмірі 3186,91 грн. Після 29.02.2020 пеня не нараховувалася (арк. спр. 7 - 8).
Сума залишку несплаченої пені у вказаному розмірі за військовим збором (3186,91 грн.) відображена у витязі з ІС «Податковий блок» (арк. спр. 12).
Таким чином, сума нарахованої пені за несвоєчасність сплати основних зобов'язань за податком на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та військовим збором становить 13809,95 грн.
ГУ ДПС у Волинській області сформовано податкову вимогу № 26135-17 від 02.08.2018 на загальну суму податкового боргу 62504,00 грн., за кодами класифікації доходів бюджету 11010500 та 11011000, яка надіслана на адресу відповідача та отримана ним 31.08.2018, про що свідчить корінець відповідної податкової вимоги та повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 9)
З метою стягнення наявної заборгованості, ГУ ДПС у Волинській області звернулось із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс (далі - ПК України)
Згідно з приписами підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, установлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом
Отже, факт узгодження податкового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання в установлений законом строк. Своєю чергою невиконання обов'язку щодо сплати узгодженого податкового зобов'язання у встановлений законом строк має наслідком включення такого зобов'язання до податкового боргу платника податків, процедура стягнення якого визначається законом.
Податковий борг, вимоги про стягнення якого є предметом цього позову, включає несплачені податкові зобов'язання у формі пені за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених зобов'язань за наслідками подання відповідачем податкової декларації про майновий стан і доходи № 9530 від 18.04.2018 з терміном сплати по 31.07.2018.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Враховуючи, що основні зобов'язання по сплаті за податком на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та військовим збором позивачем були сплачені 30.06.2022 та 05.07.2022 податковий борг з моменту надіслання податкової вимоги не переривався, а тому у контролюючого органу відсутній обов'язок надсилати нову податкову вимогу про сплату боргу.
Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається в тому числі при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується в тому числі у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
З урахуванням того факту, що оплата за основними зобов'язаннями платником податків була здійснена 30.06.2022, беручи до уваги приписи підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України, контролюючим органом у розрахунках податкового боргу зазначено, що пеня нараховувалась по 30.06.2022 (арк. спр. 4, 5).
Однак, фактично нарахування пені припинилось 29.02.2020, тобто за день до 31.03.2020.
Так, відповідно до пункту 52.1 підрозділу 10 Інших перехідних положень ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Початком строку нарахування пені є 30.10.2018, тобто 90-й календарний день наступний за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (31.07.2018).
Відтак визначення контролюючим органом періоду, за який фактично була нарахована пеня здійснено відповідно до вимог Закону.
Як передбачено підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Нараховану контролюючим органом суму пені позивачем не оскаржено, оскільки матеріали справи не містять протилежного, відтак грошові зобов'язання є узгодженими.
Вжиті контролюючим органом заходи щодо надсилання платнику податків податкової вимоги не призвели до погашення податкового боргу. Доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано.
Згідно із пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано доказів його сплати та оскарження нарахованих сум, а вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 13809,95 грн підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави податковий борг в сумі 13809,95 грн. (тринадцять тисяч вісімсот дев'ять гривень дев'яносто п'ять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович