про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог
13 червня 2023 року ЛуцькСправа № 140/5116/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідок про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року, січень 2022 року, січень 2023 року із розрахунком посадового окладу, окладу за військовим званням та всіх інших видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.01.2023; зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року, січень 2022 року, січень 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі- Постанова №704), вказавши розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії, які встановлені на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 за посадою, аналогічною на день звільнення з військової служби, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.01.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію, призначену відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ. Вважаючи, що визначення посадового окладу і окладу за військовим званням у 2021-2023 роках повинно бути здійснено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до положень Постанови №704, позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою, у якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року, січень 2022 року, січень 2023 року для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023. Однак відповідач письмово повідомив про відсутність підстав для надання довідок.
Позивач такі дії відповідача вважає протиправними, оскільки з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, для визначення окладів не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. Тому до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу - Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік», Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік», Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік» та Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік», які не містять застережень про використання для визначення розміру посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити, мотивуючи тим, що з 29.01.2020 і на сьогоднішній день відповідно до пункту 4 Постанови №704 діючим військовослужбовцям розміри посадових окладів та окладів за військовим званням визначено, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018. Кабінетом Міністрів України не встановлено іншого порядку обрахунку розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, у тому числі для військовослужбовців Державної прикордонної служби України; підстави для видачі нових довідок для перерахунку пенсій відсутні.
Крім того, вказує на порушення позивачем строків звернення до суду, оскільки пенсія отримується помісячно, а позивач вважається таким, що дізнався про порушення своїх прав з 01.02.2021.
Ухвалою суду від 26.05.2023 позовну заяву на підставі частини тринадцятої статті 171 КАС України було залишено без руху, встановлено позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду щодо строку звернення до суду з цим позовом в частині позовних вимог щодо оскарження відмови відповідача у видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021, січень 2022 для перерахунку основного розміру пенсії, у якій вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин пропуску цього строку.
29.05.2023 до суду надійшла відповідь на відзив, а якій представник позивача з посиланням на правові позиції Верховного Суду вказує на те, що право позивача на здійснення перерахунку пенсії в контексті спірних правовідносин в силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ не може бути обмежено будь-яким строком, а тому звернення до суду стосовно складання відповідних довідок для перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ не застосовуються.
Також з посиланням на правові позиції Верховного Суду вказує на безпідставність тверджень відповідача про необхідність застосування для обрахунку грошового забезпечення військовослужбовців розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018. Просить відхилити доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представником позивача подано до суду заяву по суті ухвали про залишення позову без руху (з мотивацією про відсутність порушення строку звернення до суду з даним позовом).
Ухвалою суду від 13.06.2023 продовжено розгляд справи.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог, які стосуються видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року та станом на січень 2022 року з таких мотивів та підстав.
Позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 та протоколу за пенсійною справою 0310008477.
06.02.2023 представник позивача звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із зверненням про виготовлення і направлення до ГУ ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021року, січень 2022року, січень 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які встановлені на відповідний рік за посадою, аналогічною на день звільнення ОСОБА_1 з військової служби; надання інформації (довідки) про розмір грошового забезпечення військовослужбовця та його складові станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 за посадою, аналогічною посаді, яку займав ОСОБА_1 з урахуванням вислуги років останнього у календарному обчисленні.
Листом від 01.03.2023 Адміністрація Державної прикордонної служби України повідомила, що за відсутності станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 факту підвищення грошового забезпечення в частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням діючим військовослужбовцям, відсутні підстави для інформування Пенсійного фонду України про настання підстав для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям за відповідною (аналогічною) посадою.
Згідно з вимогами частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, законодавством регламентовано шестимісячний строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.
Оскільки початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа або фактично дізналася, або повинна була дізнатися (мала реальну можливість дізнатися) про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 у справі №240/12017/19 щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Отримання позивачем листа відповідача у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
З матеріалів позовної заяви слідує, що позивач звернувся до суду з позовом 22.03.2023 та заявив позовні вимоги щодо оскарження дій відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, зокрема, станом січень 2021 року та станом на січень 2022 року для перерахунку основного розміру пенсії відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2021 та 01.02.2022.
Отже, позивач покликається на те, що грошове забезпечення повинно змінюватись щороку, зокрема і з 01.01.2021 та із 01.01.2022, у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2021 рік встановлений Законом України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік», на 2022 рік - Законом України від 02.12.2021 №1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік».
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом пунктів 2 та 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, видача довідки як елемент в системній послідовності алгоритму дій, визначених цим Порядком, пов'язується з моментом визначення Кабінетом Міністрів України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII.
Відповідно до пункту 4 Постанови №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
За змістом висновків Верховного Суду у постанові від 12.04.2023 у справі №380/14933/22 наведена норма вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовці повинно змінюватись щороку з 1 січня, у разі зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Як наслідок, саме з цією датою пов'язується визначення Кабінетом Міністрів України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII.
З урахуванням викладеного позивач повинен був дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутності сформованої довідки як складової в алгоритмі згаданого перерахунку, 1 січня відповідного року.
При цьому, як вже було зазначено вище, позивач звернувся до суду із позовом лише 22.03.2023 з порушенням шестимісячного строку звернення до суду, визначеного частиною другою статті 122 КАС України (в частині взаємопов'язаних позовних вимог, які стосуються видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року та станом на січень 2022 року).
Надаючи оцінку доводам, наведеним у заяві представника позивача по суті ухвали про залишення позову без руху, суд зазначає, що зміст поданої заяви, як і зміст позовної заяви, не містять переконливих доводів з приводу того, що позивач з 01.01.2021 та 01.01.2022 не мав реальної, об'єктивної можливості виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії щодо отримання від Адміністрації Державної прикордонної служби України оновлених довідок про розмір грошового забезпечення або ж звернутися до суду за захистом своїх прав у встановлений законом строк. Судження щодо незастосування до спірних правовідносин строкових обмежень в силу приписів частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та позиції Верховного Суду у постанові від 26.01.2021 у справі №520/11178/20 суд не приймає до уваги, оскільки суд має враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду. І така позиція сформульована Верховним Судом у постанові від 12.04.2023 у справі №380/14933/22, відповідно до якої позивач повинен був дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і про відсутність сформованої довідки, як складової в алгоритмі перерахунку, саме з 1 січня відповідного року.
Таким чином представник позивача не навів достатніх та переконливих аргументів на підтвердження наявності об'єктивних, непереборних та істотних перешкод на звернення позивача до суду, які б завадили йому звернутися з цим позовом протягом встановленого законом строку, а тому наведені представником позивача обставини суд визнає недостатніми для висновку про те, що позивач своєчасно звернувся до суду.
З огляду на викладене, суд робить висновок про відсутність підстав для поновлення строку звернення позивача до суду в частині позовних вимог, які стосуються видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року та станом на січень 2022 року.
Суд зазначає, що інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Отже, враховуючи те, що позивачем пропущений встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду у частині взаємопов'язаних позовних вимог, які стосуються видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року та станом на січень 2022 року, належних доказів на підтвердження поважності причин пропуску вказаного строку звернення до суду із зазначеними позовними вимогами позивач не надав, тому суд дійшов висновку про залишення позову без розгляду у цій частині позовних вимог на підставі частини третьої статті 123, пункту 8 частини першої статті 240 КАС України.
Керуючись статтями 122, частиною третьою статті 123, пунктом 8 частини першої статті 240, статтями 248, 262 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідок про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року, січень 2022 року із розрахунком посадового окладу, окладу за військовим званням та всіх інших видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022 для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022; зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на січень 2021 року, січень 2022 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі- Постанова №704), вказавши розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії, які встановлені на 01.01.2021, 01.01.2022 за посадою, аналогічною на день звільнення з військової служби, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022 залишити без розгляду.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.А. Лозовський