Справа №293/867/23
Провадження № 3/293/669/2023
15 червня 2023 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В., розглянув адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 фактичне місце проживання: в/ч НОМЕР_1 , військовослужбовця, що перебуває у розпорядженні командира в/ч НОМЕР_1
за ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
14.06.2023 до Черняхівського районного суду Житомирської області з Військової частини надійшов протокол серії А4350 №52 від 08.06.2023 про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпА.
Згідно протоколу серії А4350 №52 про військове адміністративне правопорушення від 08.06.2023, 07.06.2023 о 20 год 00 хв солдат ОСОБА_1 перебував з ознаками сп'яніння на території військової частини, а саме, не чітка мова, порушення координації рухів, поведінка яка не відповідала обстановці, що підтверджується свідками. На підставі ст. 82 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військовослужбовця було покладено до медичного лазарету під нагляд чергового лікаря, до повного протвереження. На підставі пояснень свідків, встановлено факт перебування військовослужбовця в стані сп'яніння в умовах воєнного стану, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
15.06.2023 ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується довідкою про доставку SMS-повідомлення ( а.с. 24).
Водночас у матеріалах справи міститься заява від ОСОБА_1 , в якій він просить розгляд справи здійснювати без його участі, провину свою визнає, скарг, заяв та пропозицій не має. Дана заява посвідчена начальником відділення персоналу в/ч І. Перехрестенко (а.с.20).
З метою дотримання судом розумних строків розгляду справи, а також зважаючи на те, що явка у судове засідання ОСОБА_1 , не є обов'язковою, суд керуючись ст.268 КУпАП, розгляд справи здійснює за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши адміністративні матеріали та подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Відповідно до ч.1 ст.172-20 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст.1 Закону України Про оборону України особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Дію воєнного стану неодноразово продовжено, останній раз Законом України № 3057-ІХ від 02.05.2023 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Судом встановлено, що солдат ОСОБА_1 07.06.2023 о 20 год 00 хв перебував з ознаками сп'яніння на території військової частини, а саме, не чітка мова, порушення координації рухів, поведінка яка не відповідала обстановці, що підтверджується свідками. На підставі ст. 82 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військовослужбовця було покладено до медичного лазарету під нагляд чергового лікаря, до повного протвереження. На підставі пояснень свідків, встановлено факт перебування військовослужбовця в стані сп'яніння в умовах воєнного стану, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Факт вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, підтверджується наступними матеріалами справи:
- протоколом про військове адміністративне правопорушення серії А4350 №52 від 08.06.2023, в якому ОСОБА_1 надав пояснення про те, що 07.06.2023 знаходився на території військової частини в нетверезому стані, провину свою визнав. (а.с. 3-4);
- витягом з наказу командира військової частини (з адміністративно-господарської діяльності) №1379 від 14.12.2022 "Про створення оперативної групи військової частини НОМЕР_1 в пункті постійної дислокації" (а.с.5);
- актом підтвердження перебування військовослужбовця на території військової частини, військовому об'єкті, або появи на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані у стані наркотичного чи іншого сп'яніння від 08.06.2023, згідно якого, 07.06.2023 о 20:00 год., під час перевірки лейтенантом ОСОБА_2 , військовослужбовців з особового складу, що знаходяться у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , було виявлено що солдат ОСОБА_1 , прибув до пункту постійної дислокації військової частини, та мав ознаками сп'яніння, про що свідчити: різкий запах алкоголю з порожнини, мляве та плутане мовлення, синусоїдна хода та порушення координації рухів. На підставі ст. 82 Дисциплінарного статуту ЗСУ військовослужбовця було покладено до медичного лазарету під наглядом чергового лікаря, до повного протвереження. На підставі ст.90 Дисциплінарного статуту ЗСУ від 08.06.2023 після повного протверезіння було отримано письмові пояснення щодо появи на території військової частини в нетверезому стані (а.с.6);
- письмовими пояснення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 від 08.06.2023, які підтвердили, що 07.06.2023, під час під час перевірки особового складу, було виявлено, що солдат ОСОБА_1 , який прибув у пункт постійної дислокації в/ч НОМЕР_1 мав ознаки сп'яніння про що свідчили: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, мляве та плутане мовлення, синусоїдна хода та порушення координації рухів. На підставі ст. 82 Дисциплінарного статуту ЗСУ військовослужбовця було покладено до медичного лазарету під наглядом чергового лікаря, до повного протвереження.
На підставі ст.90 Дисциплінарного статуту ЗСУ військовослужбовця після повного протверезіння були отримання пояснення, щодо появи на території військової частини в нетверезому стані. (а.с.7, 8);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08.06.2023, в яких він вказав, що 07.06.2023 перебував у стані алкогольного сп'яніння на території військової частини у нетверезому стані, провину свою визнав та просив вибачення. (а.с.9);
Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами. У суду відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.
За таких обставин дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Суд неупереджено, всебічно та повно оцінивши всі докази по справі дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, є повністю доведеною.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника є визнання вини та щире каяття.
Згідно ст. 35 КУпАП обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст.17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, який згідно службової характеристики, характеризується негативно (а.с.16), ступінь його вини, майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність правопорушника та відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність суд вважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, у виді штрафу, оскільки цей вид покарання в даному випадку буде необхідною мірою відповідальності та повністю відповідатиме меті його застосування.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків звільняються від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч.3 ст.172-20, ст. 283-285 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1000 (тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Згідно ст. 308 КУпАП України, у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.
Суддя Людмила ЛОСЬ