Постанова від 15.06.2023 по справі 293/765/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №293/765/23

Провадження № 3/293/592/2023

15 червня 2023 рокусмт Черняхів

Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності № 1 Житомирського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.2 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ :

31.05.2023 до Черняхівського районного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 згідно протоколів про адміністративні правопорушення, а саме:

- серії ВАВ №846567 від 21.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/765/23);

- серії ВАВ №846566 від 21.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/766/23);

- серії ВАВ №846565 від 21.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/768/23);

- серії ВАВ №846562 від 21.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/769/23);

- серії ВАВ №846564 від 21.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/770/23);

- серії ВАВ №846568 від 22.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/771/23);

- серії ВАВ №846563 від 21.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/772/23);

- серії ВАВ №846570 від 25.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/773/23);

- серії ВАВ №846571 від 27.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/774/23);

- серії ВАВ №846572 від 27.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/775/23).

Постановою суду від 06.06.2023 матеріали вказаних справ стосовно ОСОБА_1 об'єднані в одне провадження з присвоєнням єдиного унікального номеру №293/765/23. Розгляд справи призначено на 15 год. 30 хв. 15.06.2023 (а.с.74).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846567 від 21.05.2023 вбачається, що 01.05.2023 о 22 год. 22 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.2).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846566 від 21.05.2023 вбачається, що 04.05.2023 о 22 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.9).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846565 від 21.05.2023 вбачається, що 07.05.2023 о 22 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.16).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846564 від 21.05.2023 вбачається, що 15.05.2023 о 01 год. 47 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.31).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846568 від 22.05.2023 вбачається, що 15.05.2023 о 22 год. 10 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.38).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846563 від 21.05.2023 вбачається, що 21.05.2023 о 02 год. 49 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.45).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846570 від 25.05.2023 вбачається, що 22.05.2023 о 22 год. 47 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.52).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846571 від 27.05.2023 вбачається, що 23.05.2023 о 23 год. 20 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.59).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846572 від 27.05.2023 вбачається, що 25.05.2023 о 00 год. 39 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.67).

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846562 від 21.05.2023 вбачається, що 13.05.2023 ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом не з'явився на реєстрацію до органів поліції, чим порушив п.4 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.23).

Під час складання протоколів про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , повідомлений під підпис, що розгляд адміністративної справи відбудеться в Черняхівському районному суді Житомирської області.

В судове засідання призначене на 15.06.2023 ОСОБА_1 , не з'явився, причини неявки о суду не повідомив. Клопотання про відкладення розгляду справи не подав.

Про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 , повідомлений шляхом направлення судової повістки на номер телефону НОМЕР_1 , про що свідчить довідка про доставку повідомлення у додаток «Viber» (а.с.75).

Вирішуючи питання про розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд виходить з ч.1 ст.268 КУпАП, яка вказує на те, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Дана позиція повністю відповідає усталеній практиці ЄСПЛ, яку відповідно до ст.17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 суди застосовують при розгляді справ як джерело права. Так, у рішенні ЕСПЛ у справі "Пономарев проти України" Суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Відтак ОСОБА_1 ,повинен був цікавитись долею справи, добросовісно користуватись наданими йому процесуальними правами.

Згідно практики Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи.

Отже, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та, з урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи без участі ОСОБА_1 ,у зв'язку з цим розглядає справу у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Розглядаючи справи про адміністративні правопорушення, суд відповідно до положень ст.1 КУпАП здійснює охорону прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення (ст.251 КУпАП) є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.

У відповідності до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАВ 846567 від 21.05.2023; №846566 від 21.05.2023; ВАВ №846565 від 21.05.2023; ВАВ №846564 від 21.05.2023; ВАВ №846568 від 22.05.2023; ВАВ №846563 від 21.05.2023; ВАВ №846570 від 25.05.2023; ВАВ №846571 від 27.05.2023; ВАВ №846572 від 27.05.2023 ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання, 01.05.2023 о 22 год. 22 хв.; 04.05.2023 о 22 год. 30 хв.; 07.05.2023 о 22 год. 30 хв.; 15.05.2023 о 01 год. 47 хв.; 15.05.2023 о 22 год. 10 хв., 21.05.2023 о 02 год. 49 хв.; 22.05.2023 о 22 год. 47 хв., 23.05.2023 о 23 год. 20 хв., 25.05.2023 о 00 год. 39 хв., чим порушив п.1 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП.

Однак, до матеріалів справи не додано належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 вказаних адміністративних правопорушень, зокрема: пояснень свідків, понятих або відео фіксації правопорушення, що ОСОБА_1 у зазначений у протоколах час був відсутній за місцем свого проживання.

До матеріалів справи додано копію постанови Черняхівського районного суду Житомирської області від 13.10.2023 про встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду, рапорти працівників поліції, які не можуть слугувати доказам на підтвердження вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення, а саме: порушення п.1 встановлених йому судом обмежень - відсутність за місцем свого проживання у визначений судом час.

За таких обставин, вина ОСОБА_1 у вчиненні даних правопорушень є сумнівною та не доведеною, що є не прийнятним, оскільки, суперечить практиці Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що вина особи повинна бути обґрунтована доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівів, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява №25).

Зважаючи на викладені обставини, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАВ 846567 від 21.05.2023; №846566 від 21.05.2023; ВАВ №846565 від 21.05.2023; ВАВ №846564 від 21.05.2023; ВАВ №846568 від 22.05.2023; ВАВ №846563 від 21.05.2023; ВАВ №846570 від 25.05.2023; ВАВ №846571 від 27.05.2023; ВАВ №846572 від 27.05.2023 ОСОБА_1 , що відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП є підставою для закриття провадження по справі.

З приводу притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846562 від 21.05.2023 за ч.2 ст.187 КУпАП суд зазначає наступне.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846562 від 21.05.2023 вбачається, що 13.05.2023 ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом не з'явився на реєстрацію до органів поліції, чим порушив п.4 встановлених йому судом обмежень, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.187 КУпАП (а.с.23).

Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846562 від 21.05.2023, з якого вбачається, що даний протокол складений в присутності ОСОБА_1 , про що свідчать його підписи та пояснення по суті правопорушення, в яких він вказав, що згоден (а.с.23);

- реєстраційним листком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця в АДРЕСА_1 , дата і час реєстрації: кожної другої суботи місяця з якого вбачається, що ОСОБА_1 13.05.2023 на реєстрацію не з'явився (а.с.25);

- копією постанови Черняхівського районного суду Житомирської області від 13.10.2022, згідно до якої відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік із застосуванням обмежень, зокрема: зобов'язання з'являтися на реєстрацію органи поліції для реєстрації кожної суботи місяця (а.с.26-27);

- копією постанови Черняхівського районного суду Житомирської області від 20.12.2022, згідно до якої ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 КУпАП (справа №293/2064/22).

При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення за даним протоколом про адміністративне правопорушення, суд враховує всі обставини справи в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, відсутність суспільно-небезпечних наслідків, особу порушника, який правопорушення вчинив повторно, та на шлях виправлення не став, ступінь його вини, майновий стан - не працює, та дійшов висновку про необхідність накладення на правопорушника адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, вважаючи, що саме таке стягнення сприятиме його вихованню у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття та для запобігання вчиненню нових правопорушень. При цьому суд вважає, що підстав для визнання правопорушення малозначним немає.

Відповідно до ст.40-1, ч.7 ст.283 КУпАП, Закону України "Про судовий збір" судовий збір у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33-35, 40-1, ч.2 ст.187, ст.ст.280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним (згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №846562 від 21.05.2023) у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції зазначеної статті у виді штрафу в розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень на р/р - UA968999980313090106000006823, отримувач ГУК у Житомирській області/ТГ смт Черняхів/21081100, код отримувача 37976485; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету 21081100.

Провадження згідно протоколів про адміністративні правопорушення ВАВ 846567 від 21.05.2023; №846566 від 21.05.2023; ВАВ №846565 від 21.05.2023; ВАВ №846564 від 21.05.2023; ВАВ №846568 від 22.05.2023; ВАВ №846563 від 21.05.2023; ВАВ №846570 від 25.05.2023; ВАВ №846571 від 27.05.2023; ВАВ №846572 від 27.05.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 коп. на користь держави (адреса: вул.Липська, 18/5, м.Київ, 01601; код ЄДРПОУ 26255795); отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 "Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)".

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

На постанову суду протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області.

Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

Згідно ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.

Суддя Людмила ПРОЦЕНКО