Справа 288/1459/13-к
1-в/288/18/23
15 червня 2023 року . смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
представника Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області - ОСОБА_3 ,
особи, відносно якої розглядається подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області подання начальника Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці села Яблунівка, Попільнянського району, Житомирської області, жительки АДРЕСА_1 , засудженої Попільнянським районним судом Житомирської області 10.10.2013 року за ст. 121 ч. 2, ст. 164 ч. 2, ст. 70 КК України до семи років шести місяців позбавлення волі,
Начальник Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , посилаючись на те, що 30.10.2020 року з місць позбавлення волі повернулась ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засуджена Попільнянським районним судом Житомирської області 10.10.2013 року за ст. 121 ч. 2, ст. 164 ч. 2 , ст. 70 КК України до семи років шести місяців позбавлення волі та формально підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 на шлях виправлення не стала, відповідних висновків не зробила, офіційно не працює, зловживає спиртними напоями, скоює адміністративні правопорушення та повернувшись з місць позбавлення волі, три рази притягувалась до адміністративної відповідальності, за скоєння навмисних правопорушень, а саме: 1. ст. 173-2 ч. 1 КУпАП від 09.05.2023 року - штраф; 2. ст. 176 КУпАП від 10.05.2023 року - штраф 51 гривня; 3. ст. 176 КУпАП від 11.05.2023 року - штраф 51 гривня.
ОСОБА_4 було чотири рази винесено попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду, та припинення ведення нею антигромадського способу життя.
Незважаючи на вжиті заходи, ОСОБА_4 на шлях виправлення ставати не бажає, та продовжує зловживати спиртними напоями.
Начальник Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області просить вирішити питання про встановлення адміністративного нагляду за п. «В» Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Яблунівка, Попільнянського району, Житомирської області, жительки АДРЕСА_1 терміном на один рік.
Представник Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області в судовому засіданні вимоги подання підтримав та просив його задовольнити.
Особа, відносно якої внесено подання ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення даного подання.
Суд, заслухавши думку представника Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 , пояснення ОСОБА_4 , вивчивши матеріали подання, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 засуджена вироком Попільнянського районного суду Житомирської області від 10 жовтня 2013 року за ч. 2 ст. 121, ч. 2 ст. 164 КК України до семи років шести місяців позбавлення волі.
Як вбачається з Довідки про звільнення серії ХАР № 02743, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відбувала покарання в установах Державної кримінально - виконавчої служби з 05.08.2013 року по 30.10.2020 року. Звільнена з державної установи «Качанівська виправна колонія (№ 54)». Після відбуття строку покарання прямує до місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 846087 від 09.05.2023 року ОСОБА_4 29 квітня 2023 року вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно Постанови ГБВ № 018336 від 10 травня 2023 року по справі про адміністративне правопорушення та ГБВ № 018337 від 11 травня 2023 року по справі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_4 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ст. 176 КУпАП та на неї накладено адміністративні стягнення у виді штрафу розміром 51 гривня.
На підставі вищевказаного ОСОБА_4 були винесені попередження особи, стосовної якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закон), який визначає умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки, адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами Національної поліції.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (стаття 2 Закону).
Відповідно до пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбуття покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Пунктом «в» статті 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначає, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів внутрішніх справ.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 , після прибуття на місце проживання в АДРЕСА_1 , офіційно не працює, зловживає спиртними напоями та скоює адміністративні правопорушення.
Із даних, які містяться в справі вбачається, що ОСОБА_4 була попереджена відразу, після скоєння вказаних вище адміністративних правопорушень, про те, що якщо вона буде порушувати громадський порядок та права інших громадян, над нею буде встановлено адміністративний нагляд. З ними вона особисто була ознайомлена, про що свідчать її підписи в Попередженнях від 02 травня 2023 року, 09 травня 2023 року, 10 травня 2023 року та 11 травня 2023 року.
Отже, враховуючи, те що ОСОБА_4 не реагує на офіційні попередження про недопустимість протиправної поведінки, на шлях виправлення не стала, продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, порушує громадський порядок, зловживає спиртними напоями, за час проживання характеризується негативно, згідно характеристики № 105/02-12 від 15.06.2023 року Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області, тому їй доцільно встановити адміністративний нагляд, що дасть змогу спостерігати за нею і контролювати її поведінку для запобігання вчинення даною особою інших протиправних дій.
Зазначене свідчить про наявність встановлених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» підстав про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , тому суд приходить до висновку про необхідність задоволення подання начальника Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області про встановлення ОСОБА_4 адміністративного нагляду строком на один рік.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»; ст. 372 КПК України, суд, -
Подання начальника Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області - задовольнити.
Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці села Яблунівка, Попільнянського району, Житомирської області, жительки АДРЕСА_1 , засудженої Попільнянським районним судом Житомирської області 10.10.2013 року за ст. 121 ч. 2, ст. 164 ч. 2, ст. 70 КК України до семи років шести місяців позбавлення волі, адміністративний нагляд терміном 1 рік, встановити щодо неї такі обмеження:
- заборонити вихід з будинку за адресою: АДРЕСА_1 , з 23 години до 06 години;
- заборонити відвідувати заклади, де спиртні напої продаються на розлив, з метою їх вживання;
- заборонити виїзд в особистих справах за межі Житомирського району Попільнянської ОТГ без дозволу Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП Житомирській області;
- прибувати на реєстрацію до Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області кожний перший та третій понеділок місяця в період часу з 09.00 до 10.00 години для проведення профілактичної роботи.
Копію ухвали направити до Відділення поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області - для виконання.
На ухвалу може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного суду через Попільнянський районний суд Житомирської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Попільнянського
районного суду ОСОБА_1