Справа № 173/1337/23
Провадження № 3/173/452/2023
31 травня 2023 р. м. Верхньодніпровськ
Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Бурхан С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Верхньодніпровську матеріал, який надійшов від ВП № 3 Кам'янського РУП у Дніпропетровській області відносно
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
РНОКПП - НОМЕР_1 ;
місце проживання: АДРЕСА_1 ;
місце роботи: не працює
у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 126 КпАП України
встановив:
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 186670 від 30.04.2023 року вбачається, що 30.04.2023 року о 09 год. 47 хв. а/д О 040310 поблизу м. Верхівцеве водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем MERCEDER - BENZ днз НОМЕР_2 відносно якого встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними постановою ДВС південного відділу м. Кам'янське від 19.11.2018 № 53114247.
Посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.3 ст. 126 КпАП України.
В судове засідання гр. ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Останньому направлялась SMS-повістка про виклик до суду в справі про адміністративне правопорушення на номер мобільного телефону, зазначений в заявці на отримання судової повістки в електронній формі, а також у протоколі про адміністративне правопорушення. У тому числі судова повістка була розміщенна на сайті судової влади України. Із заявою про відкладення розгляду справи не звернувся, та про причини неявки не повідомив. У зв'язку з чим, суд вважає, що гр. ОСОБА_1 умисно не з'явився до суду.
Відповідно до положень ст.268 КпАП України, інкриміноване гр. ОСОБА_1 адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 126 КпАП України, не відноситься до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи є обов'язковою, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ст.245 КпАП України, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до положення ст.251 КпАП України, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, яка використовується при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.252 КпАП України, висновок про наявність вини ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.1 ст.9 та ст.10 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Підставою залучення суб'єкта правопорушення до відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення як сукупності передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують його як правопорушення.
Об'єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об'єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об'єктивних умов його здійснення. Обов'язковими ознаками об'єктивної сторони правопорушення є наявність діяння (суспільно небезпечного або шкідливого), причинний зв'язок, наслідки (суспільно небезпечні або шкідливі) діяння. Крім того, серед ознак об'єктивної сторони порушення є місце та час його вчинення.
Суб'єктивна сторона правопорушення - це внутрішня сторона правопорушення, що характеризує психічну діяльність особи в момент здійснення правопорушення. Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є провина (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам (результату).
Диспозиція ч. 3 ст. 126 КпАП України встановлює адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Отже обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони даного правопорушення є вина суб'єкта правопорушення у формі умислу.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця від 19 листопада 2018 року ВП № 53114257 відкрито виконавче провадження з примусового виконання Виконавчий лист №2/207/1741/16 виданий 05 грудня 2016 року документ видав: Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська про стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь гр. ОСОБА_2 аліменти на утримання доньки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частини з усіх видів заробітку, щомісяця, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з 20 жовтня 2016 року і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
При дослідженні протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів, суд встановив відсутність доказів, що підтверджують наявність заборгованості зі сплати аліментів на момент вчинення правопорушення.
Також в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення гр. ОСОБА_1 з постановою державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортним засобом ВП №53114257 від 19.11.2018 року, а також відомості про направлення останньому копії цієї постанови для відома.
Отже, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які належні та допустимі докази того, що гр. ОСОБА_1 у будь-який спосіб був повідомлений про встановлення щодо нього тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом, що виключає притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.126 КпАП України.
При цьому, суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу правопорушення.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КпАП України, а саме: керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, не знайшла свого підтвердження в ході судового розгляду. А тому, провадження по даній справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КпАП України, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.245, п.1 ст.247, ст.251, ст.252 КпАП України
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 про притягнення до відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КпАП України, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначеного десятиденного строку, встановленого для її оскарження.
Суддя С.М. Бурхан