Справа №461/4676/22
Провадження №3/461/29/23
13 червня 2023 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Мисько Х.М., за участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Дитинича П.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гролмадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст.130 КУпАП, -
29.08.2023 року о 23 год. 40 хв., ОСОБА_1 , на вул. Данилишина, 5 у м.Львові, керував транспортним засобом марки «Nissan» д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводивсяу лікаря - нарколога КНП ЛОР «Львівський обласний центр превенції та терапії узалежнень», висновок № 002159 від 30.08.2022 року. Своїми діями ОСОБА_1 , порушив вимоги п.2.9А Правил дорожнього руху за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не прибув.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності адвокат Детинич П.І. у судовому засіданні факт вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП заперечив. Зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення, складений без дотримання вимог чинного законодавства. Зокрема у такому не міститься доказів, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Nissan» д.н.з. НОМЕР_1 та що йому запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Драгер». Просив провадження у справі закрити, у зв'язку із відсутністю, в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 повідомив суду, що станом на 30.08.2022 року працював на посаді інспектора взводу №1 роти №1 батальйону №4 УПП у Львівській області та перебував на чергуванні разом з інспектором взводу №1 роти №1 батальйону №4 Управління патрульної поліції у Львівській області Бурлаком В.О. В ході чергування ними було отримано повідомлення про особу, яка керує транспортним засобом марки «Nissan» д.н.з. НОМЕР_1 та перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Свідок зазначив, що ОСОБА_1 не пропонували пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки та ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 були внесені у направлення на огляд пізніше після складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 повідомив суду, що станом на 30.08.2022 року працював на посаді інспектора взводу №1 роти №1 батальйону №4 УПП у Львівській області та перебував на чергуванні разом з інспектором взводу №1 роти №1 батальйону №4 Управління патрульної поліції у Львівській області Зіньківим М.І. В ході чергування ними було отримано повідомлення про особу, яка керує транспортним засобом марки «Nissan» д.н.з. НОМЕР_1 та перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Свідок зазначив, що ОСОБА_1 не пропонували пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки та ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 були внесені у направлення на огляд пізніше протоколу про адміністративне правопорушення
Заслухавши думку представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 , свідків, перевіривши доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст.9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
П.1.3 Правил дорожнього руху (далі ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В п.1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пункт 2.9-а Правил дорожнього руху України передбачає, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина перша ст.130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок оформлення та вимоги до оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення за ст.130 КУпАП врегульовано Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 № 1395(далі - Інструкція № 1395); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р. (далі - Інструкція № 1452/735); та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 р. (далі Порядок №1103).
Порядок проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння регламентується ст.266 КУпАП та Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року №1452/735, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за №1413/27858 (далі Інструкція).
Пунктами 3, 4, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015р. №1452/735, визначено, що ознаками алкогольного сп'яніння є:
- запах алкоголю з порожнини рота;
- порушення координації рухів;
- порушення мови;
- виражене тремтіння пальців рук;
- різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;
- поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 , наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Зокрема, вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності підтверджується:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №148000 від 30.08.2022 року;
-тестом на встановлення стану алкогольного сп'яніння, проведеного із застосуванням приладу «Alcotest Drager АRNA -0343», тест №2751, результат 1,76 проміле ;
-висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного, чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №002159 від 30.08.2022 року
-дослідженими у судовому засіданні відеозаписами з нагрудної камери поліцейського, які здійснено відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію».
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який був проведений у зв'язку із наявними ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці;
-постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАР №5823124 від 29.08.2022 року;
-наказом Департаменту ЛОДА, яким КНП ЛОР “ЛОМЦПТТУ” включено до Переліку закладів охорони здоров'я Львівської області, яким надається право проведення оглядів водіїв ТЗ з метою виявлення стану сп'яніння;
-направленням на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 , з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30.08.2022 року;
-журналом реєстрації медичних оглядів осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з фіксацією медичного огляду ОСОБА_1 від 30.08.2022 року;
-актом медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30.08.2022 року;
-іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію», поліція може застосовувати такі превентивні заходи, зокрема, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
У ст. 40 вищевказаного Закону встановлено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото - і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото - і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб, забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Так, судом був оглянутий та досліджений відеозапис, який долучений до матеріалів справи, з якого убачається, що 29.08.2023 року о 23 год. 40 хв., ОСОБА_1 , на вул. Данилишина, 5 у м.Львові, керував транспортним засобом марки «Nissan» д.н.з. НОМЕР_1 , та був зупинений працівниками поліції за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 121 КУпАП. При з'ясуванні обставин, у ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння та працівниками поліції було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі на що ОСОБА_1 погодився.
Згідно результатів висновку КНП ЛОР «Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень» щодо результатів медичного огляду, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002159 від 30.08.2022 року, ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Крім того, 29.08.2022 року о 23 год. 42 хв. 34 сек. щодо ОСОБА_1 складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАР № 5823124 за те, що він керуючи транспортним засобом марки «Nissan» д.н.з. НОМЕР_1 , був не пристебнутим ременем безпеки, чим порушив п. 2.3.В ПДР України.
Суду не надано відомостей про те, що вказана постанова оспорювалася або скасована, що могло б свідчити про непогодження ОСОБА_1 з нею, зокрема у частині того, що не він керував транспортним засобом.
Відповідно до загальних положень ПДР, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Так представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - Детинич П.І. заперечив вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення. Однак, твердження представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності суд оцінює критично і розцінює їх, як спосіб захисту, з метою уникнення адміністративної відповідальності. Вказані твердження спростовуються дослідженими у судовому засіданні доказами та матеріалами справи.
При цьому, судом враховується також те, що ОСОБА_1 , дії працівників поліції щодо складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення не оскаржував, доказів неправомірної поведінки останніх та доказів, які б спростовували фактичні дані, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення та додатках до нього, суду не скеровував.
Матеріали справи не містять доказів порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, протокол складений в установленому законом порядку, з дотриманням вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП, та положень «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» №1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 р. за №1408/27853 (з внесеними змінами).
Крім того, суд не бере до уваги покази свідків, оскільки такі повністю спростовуються матеріалами справи.
Відтак, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували встановлені в судовому засіданні обставини ОСОБА_1 суду не надано.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП. Зазначені докази є узгодженими між собою та іншими доказами у справі та сумніву у своїй належності та допустимості не викликають.
За таких обставин направлені до суду матеріали та їх аргументація, на думку суду, не є сумнівними, узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Відповідно до ст.1 КУпАП, завданнями цього Кодексу є, в тому числі, охорона встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, вихованням громадян в дусі точного і неухильного додержання законів України.
Згідно ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Обставини, що пом'якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлені.
Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами відповідно до вимог ст.130 КУпАП.
У відповідності до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стягується судовий збір у розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати, що з 01.01.2023 року складає 536, 80 грн.
Керуючись ст.ст.130, 221, 280, 283-284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти стягнення 1 (одну) тисячу неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17 000,00 грн. штрафу в дохід держави та 1 рік позбавлення права керування транспортними засобами.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь ДСА України 536,80 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в Львівського апеляційного суду протягом десяти діб з дня винесення постанови через Галицький районний суд м. Львова.
Суддя Мисько Х.М.