Справа № 167/646/23
Номер провадження 3/167/421/23
14 червня 2023 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., вивчивши матеріали, які надійшли від відділу поліцейської діяльності № 1 (м.Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
Від відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 060271 від 09 червня 2023 року складений відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи.
Вивчивши вказаний протокол у справі про адміністративне правопорушення та приєднані до нього матеріали, доходжу висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для належного оформлення, виходячи з такого.
Згідно вимог ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 060271 від 09 червня 2023 року відносно ОСОБА_1 поліцейським СРПП ВПД № 1 (м. Рожище) ЛРУП ГУНП у Волинській області Супруновим В. В. в графі «До протоколу додаються» зазначено лише копія протоколу.
Однак, при вивченні матеріалів справи встановлено, що до протоколу додано також копію постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09 лютого 2023 року.
Відповідно до вимог п. 9, 10 розділу ХІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України 20 серпня 2019 року № 814 копія рішення суду вважається належним чином засвідченою у разі вчинення засвідчувального напису судом.
Проте, всупереч зазначеним вимогам вказаної Інструкції додана до протоколу про адміністративне правопорушення копія постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09 лютого 2023 року не засвідчена в установленому порядку.
Крім того, до протоколу серії ААД № 060271 від 09 червня 2023 року додано копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 197886 від 23 травня 2023 року складеного відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме, за керування автомобілем будучи позбавленим права керування транспортними засобами на 60 місяців. Проте, протокол серії ААД № 197886 від 23 травня 2023 року не може підтверджувати інкриміновану ОСОБА_1 повторність вчинення адміністративного правопорушення. Постанови, яка свідчила б про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вказане у протоколі серії ААД № 197886 від 23 травня 2023 року правопорушення, до адміністративних матеріалів не додано.
Вказані порушення унеможливлюють розгляд справи судом та прийняття за наслідками такого розгляду законного та об'єктивного судового рішення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14 від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При цьому звертаю увагу, що належно оформлену справу про адміністративне правопорушення необхідно направити до суду з урахуванням вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя
Повернути відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 060271 від 09 червня 2023 року відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, з додатками - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І. Т. Гармай