Справа № 529/662/23
Провадження № 3/529/439/23
12 червня 2023 року суддя Диканського районного суду Полтавської області Петренко Л.Є., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП №2 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , який протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
встановив:
Розпорядженням Верховного суду від 14.03.2022 р. N 7/0/9-22 “Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану” змінено територіальну підсудність судових справ Золочівського районного суду Харківської області на Диканський районний суд Полтавської області.
Відповідно до протокола про адміністративне правопорушення, 09.04.2023 о 14 год. 15 хв. ОСОБА_1 по вул. Сковороди в смт Золочів Харківської області, керував транспортним засобом “ВАЗ-2101”, реєстраційний номер НОМЕР_3 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у медичному закладі, результат огляду склав 1,33 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, але на адресу суду надіслав заяву з проханням розглянути справу у його відсутність При цьому, у заяві він вказав, що свою вину у вчиненому правопорушенні не визнає, так як того дня він не керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, а просто відпочивав в салоні автомобіля. Також, він вказує, що дійсно того дня він придбав пляшку алкоголю, яку випив, при цьому припаркував автомобіль біля паркану приватного будинку, після чого ліг відпочивати і автомобілем вже не керував. Потім, через деякий час до його авто підішли працівники поліції, які почали його звинувачувати в тому, що він керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння на що він постійно заперечував. Просить закрити провадження за відсутністю складу правопорушення.
За вказаних обставин, розгляд адміністративного матеріалу проведено без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи приходжу до наступного.
За змістом ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати обставини того, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з п. 2.9а Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Диспозиція ч. 1 ст.130 КУпАП передбачає обов'язкову умову керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння або передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.
Наведене дає підстави стверджувати те, що у ході провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП підлягає доведенню факт керування особою транспортним засобом та перебування водія у стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до Правил дорожнього руху України водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.
Суддя ухвалює рішення про притягнення особи до відповідальності у випадку наявності доказів, які доводять кожну із обставин, що в своїй сукупності утворюють об'єктивну сторону даного адміністративного правопорушення.
Так, у якості доказу поліцейським наданий відеозапис події, зроблений за допомогою нагрудної камери поліцейського. Запис розпочинається з того, як ОСОБА_1 у якомусь приміщенні продуває пристрій. На наданому відеодиску зовсім не зафіксовано самого автомобіля, не міститься даних про безпосередній рух автомобіля та керування цим транспортним засобом саме ОСОБА_1 , а також пропозиції поліцейських пройти огляд на встановлення факту сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Драгер.
Крім цього, відповідно до положень п. 20 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735, висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
З матеріалів справи вбачається, що основою для складання відносно водія ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП стала довідка №73 від 09.04.2023 складена лікарем ОСОБА_2 , відповідно до якої після проведення огляду за допомогою алкотесту “Алко Фор 307” було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння 1,33 проміле.
Так, дослідивши вказану довідку, суд не може визнати його як належний та допустимий доказ винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, оскільки не містить ґрунтовних висновків щодо спростування або підтвердження даних, що мають значення для розгляду даної справи, і не може бути розцінена як медичний висновок складений за результатами проведення відповідного огляду на стан алкогольного сп'яніння, як це передбачено відповідною Інструкцією.
Інших належних доказів на підтвердження факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом не надано.
Отже, досліджені в судовому засіданні докази вказують на недоведеність об'єктивної сторони правопорушення, а саме того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, а тому сама лише обставина перебування останнього у стані алкогольного сп'яніння та перебування у транспортному засобі, не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки для наявності об'єктивної сторони даного правопорушення обов'язковим є встановлення не лише стану алкогольного сп'яніння особи, але й здійснення нею, як водієм, керування транспортним засобом.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суддя керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст.129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст.62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 247 п. 1 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, провадження по справі слід закрити, оскільки в діях особи відсутній склад і подія адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись п.1 ст. 247, 266, 283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, -
постановив:
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Диканський районний суд Полтавської області.
Суддя: Л.Є. Петренко