Рішення від 16.02.2023 по справі 753/15089/22

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/15089/22

провадження № 2-о/753/53/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2023 року Дарницький районний суд міста Києва у складі судді Якусика О.В., за участю секретаря судового засідання Боклач А.Є., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дарницький районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Дарницького районного суду міста Києва, в якій просила встановити факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Маріуполь.

Заява обґрунтована тим, що заявниця є дружиною старшого солдата ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час ведення оборони міста Маріуполь, однак у неї відсутня можливість отримати свідоцтво про смерть померлої особи, оскільки неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації його смерті. Заявник вказує, що встановлення факту смерті їй необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.

Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 грудня 2022 року заяву було передано для розгляду судді Якусику О.В.

Ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 17 січня 2023 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду на 16 лютого 2023 року.

Заявник у судове засідання не з'явилась, у поданій до суду заяві просила розглядати справу у її відсутність.

Представник заінтересованої особи - Дарницького районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, у поданій заяві просив слухати праву без присутності представника відділу .

Дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Як вбачається із довідки про загибель військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 30.05.2022 № 40/57/9/2-165, командир військової частини засвідчує факт смерті старшого солдата ОСОБА_2 , смерть констатована ІНФОРМАЦІЯ_2 , загинув під час ведення оборони міста Маріуполь. Довідка складена на підставі донесення командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України.

Заявником також надано сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого), складене 15.06.2022 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_3 , яким сповістили ОСОБА_1 про те, що її чоловік, старший солдат ОСОБА_2 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час ведення оборони міста Маріуполь.

Як слідує з копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 померлий ОСОБА_2 є чоловіком заявниці.

Судом з'ясовано, що ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть чоловіка у зв'язку з тим, що копія довідки про загибель військовослужбовця відсутня в переліку відповідних документів, на підставі яких видається свідоцтво про смерть.

За змістом ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Пунктом 1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о) установленої форми; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о) установленої форми; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Як роз'яснено у п. 13, 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Враховуючи факт неможливості реєстрації смерті ОСОБА_2 у встановленому законом порядку і усунення цього порушення іншим шляхом, ніж судовим, не вбачається можливим, а також, оскільки заявниця не може зареєструвати смерть свого чоловіка для проведення державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва згідно чинного законодавства України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Керуючись статтями 81, 258, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дарницький районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця міста Донецьк, Україна, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Маріуполі Донецької області у віці 31 рік.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду безпосередньо або через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Суддя О.В. Якусик

Попередній документ
111537245
Наступний документ
111537247
Інформація про рішення:
№ рішення: 111537246
№ справи: 753/15089/22
Дата рішення: 16.02.2023
Дата публікації: 16.06.2023
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дарницький районний суд міста Києва
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; факту смерті, з них: на тимчасово окупованій території України
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (06.12.2022)
Дата надходження: 06.12.2022
Предмет позову: про встановлення факту смерті
Розклад засідань:
16.02.2023 16:00 Дарницький районний суд міста Києва