14 червня 2023 року Чернігів Справа № 620/2197/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко О.Є., розглянувши у письмовому провадженні звіт звіту Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та стягнення матеріальної шкоди,
В провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та стягнення матеріальної шкоди.
Рішенням суду від 14.06.2021 позов ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та стягнення матеріальної шкоди задоволено повністю. Визнано протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в меншому розмірі, ніж п'ять мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 24.11.2022 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та стягнення матеріальної шкоди задоволено. Зобов'язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подати до канцелярії суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 у адміністративній справі №620/2197/20 протягом трьох місяців з дати закінчення дії воєнного стану в Україні.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.03.2023 ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року скасовано.
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та стягнення матеріальної шкоди задоволено частково.
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року по адміністративній справі № 620/2197/20 протягом трьох місяців, з моменту ухвалення даної постанови.
18.05.2023 Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надіслано до суду звіт про виконання рішення суду від 14.06.2021.
У звіті зазначено, що станом на 01.05.2023 рішення суду від 14.06.2021 по справі 620/2197/20 перебуває під номером 59 у списку черговості виконання рішень за пріоритетністю 2 - забезпечені виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистські переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат.
Додатково повідомило, що Київський міський центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат листом від 07.03.2023 № 09/1053-044 звернувся до Міністерства соціальної політики України щодо виділення додаткових коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду».
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту про виконання рішення суду, з огляду на таке.
Частиною 1 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, положеннями ч.2 ст.382 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частинами 2-5 Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 540 визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: 1) щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., - Пенсійний фонд України; 2) щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р.: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат). Бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань (далі - грошова допомога), та оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання. Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень.
Відповідно до п. 6-9 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 р. № 902 не допускається спрямування бюджетних коштів на здійснення видатків, які не пов'язані з напрямами, зазначеними в пункті 5 цього Порядку, та фінансуються за рахунок інших бюджетних програм.
Черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.
Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку (далі - списки).
Розподіл бюджетних коштів між боржниками здійснюється Мінсоцполітики з дотриманням пріоритетності напрямів пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, наданої Мінсоцполітики Нацсоцслужбою та регіональними органами соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою.
Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють бюджетні кошти між районними органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, сформованої відповідно до черговості.
Судом встановлено, що відповідачем, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №620/2197/20, проведено перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, яка склала 6800,00грн.
За таких обставин, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №620/2197/20 виконано Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в межах наявної компетенції у повному обсязі. При цьому, виплата перерахованої відповідачем грошової допомоги, здійснюється за черговістю виконання рішень, згідно розподілу Мінсоцполітики бюджетних коштів між боржниками.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019р. по справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу, що ст. ст. 382, 383 КАС України (два види судового контролю) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем виконано рішення суду в межах наявної компетенції у повному обсязі, суд приймає звіт Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №620/2197/20 та вважає рішення виконаним Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 132, 294-296, КАС України, суд -
Прийняти звіт Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 18.05.2023 про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №620/2197/20.
Вважати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 по справі №620/2197/20 за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та стягнення матеріальної шкоди виконаним.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст ухвали складено 14 червня 2023 року.
Суддя О.Є. Ткаченко