Рішення від 14.06.2023 по справі 620/3624/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/3624/23

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) 03.04.2023 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області» (далі - Установа, відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо невключення до довідки про розмір його грошового забезпечення від 03.06.2021 №33/45-379 доплати за роботу в зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення жителів, передбачену статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', в редакції Закону України від 06.06.1996 №230/96 та постанови КМУ від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють в зоні відчуження»;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, з урахуванням до грошового забезпечення доплати за роботу в зоні відчуження, передбачену статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', в редакції Закону України від 06.06.1996 №230/96 та постанови КМУ від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють в зоні відчуження», у розмірі 150% прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Позовні вимоги мотивовані тим, що доплата за виконання службових обов'язків у зоні відчуження ЧАЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби. Дана доплата має постійний характер, а тому має відображатись у довідці про складові та розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 19.04.2023 позивачу поновлено строк на звернення до суду з позовом, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позовну заяву, у якому Установа позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні, оскільки не є уповноваженою на видачу довідок про розмір грошового забезпечення. Крім того, позивачем не надано доказів фактичної виплати спірної доплати діючим поліцейським станом на листопад 2019 року, з включенням даної доплати до грошового забезпечення поліцейських. Наразі пенсіонерам МВС довідки про розмір грошового забезпечення оформлюються лише з урахуванням рішень ОАС м. Києва по справі №826/3858/18, по справі №826/12704/18, а також постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, інформації, наданої центральними органами виконавчої влади та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (тобто з 05.03.2019 та 19.11.2019 відповідно).

Також відповідач зазначає, що необхідно розрізняти спірні питання щодо обрахування грошового забезпечення особи при призначенні пенсії (ст. 43 Закону №2262-ХІІ) та її подальшому перерахунку (ст. 63 Закону №2262-ХІІ). Так, доплата ЧАЕС не входить до складу грошового забезпечення поліцейських та, відповідно, не застосовується для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, корті одержують пенсію на умовах Закону №2262-ХІІ. Крім того, така доплата була відсутня у виданих позивачу довідках для перерахунку пенсії у 2008, 2012 роках. При цьому, доплата у розмірі 150% прожиткового мінімуму працездатних осіб, як просить позивач, виплачується лише постійно працюючим поліцейським та з 01.01.2017. З огляду на викладене, підстави для внесення змін у довідку від 03.06.2021 відсутні.

Позивачем надано відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач перебуває на обліку в ГУПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/12704/18, постанови Великої Палати Верховного Суду по справі №160/8324/19 ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» видано позивачу довідку від 03.06.2021 №33/45-379 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за листопад 2019 року, до якої включно такі складові: посадовий оклад - 1700,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1000,00 грн., надбавку за стаж служби в поліції (40%) - 1080,00 грн., надбавку за специфічні умови проходження служби (39,99%) - 1511,62 грн., премія (158,30%) - 8376,64 грн., а всього - 13668,26 грн. (а.с. 17).

Вважаючи, що відповідач необґрунтовано не включив до вказаної довідки доплату за роботу в зоні відчуження, передбачену статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', позивач звернувся до Установи з відповідною заявою.

Листом від 14.11.2022 за №33/45-Х-644 відповідач у задоволенні заяви про внесення змін до довідки відмовив, зазначивши, що станом на день звернення ОСОБА_1 йому не виплачувалось грошове забезпечення, оскільки службово-трудові відносини припинено у 2005 році. Наразі довідки про розмір грошового забезпечення видаються лише з урахуванням рішень ОАС м. Києва по справі №826/3858/18, по справі №826/12704/18, а також постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, інформації, наданої центральними органами виконавчої влади та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (тобто з 05.03.2019 та 19.11.2019 відповідно). Крім того, доплата ЧАЕС не входить до складу грошового забезпечення поліцейських та, відповідно, не застосовується для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, котрі одержують пенсію на умовах Закону №2262-ХІІ (а.с. 8-9).

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103, у редакції, чинній на момент її прийняття) було постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02.12.2015, котрою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 10.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Також Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Розділу ІІ Порядку №260).

Починаючи з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно із Постановами №988, №260 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частина друга статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з огляду на зазначене вище, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.12.2019.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому, суд звертає увагу, що на момент виникнення спірних відносин пункт 5 Порядку №45 підлягає застосуванню в редакції, що діяла до моменту набрання чинності Постанови №103 (згідно з якою вказана правова норма була викладена у новій редакції), у зв'язку із визнанням в судовому порядку протиправними та нечинними, зокрема, змін до пункту 5 Порядку №45, внесеними положеннями Постанови №103.

Статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній станом на 2005 рік) встановлено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністрації зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положенням, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

На момент проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ виплата такої доплати була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №137 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів».

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» встановлено, що з 01.01.2017 особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.

Згідно із даними довідки від 03.06.2021 №33/45-379, виданої ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області», до складових грошового забезпечення, яке отримує поліцейський станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою, яку займав позивач при звільненні з органів внутрішніх справ, не включено доплату за роботу в зоні відчуження, що позивач вважає протиправним.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 31.08.2022 по справі №120/3807/18-а, щомісячна доплата за роботу у зоні відчуження ЧАЕС, яку позивач отримував під час проходження служби, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії.

Разом з тим, матеріалами справи не підтверджено отримання позивачем спірної доплати в період проходження служби.

Так, в матеріалах справи є грошовий атестат від 01.03.2006 №10, виданий ОСОБА_1 при виході на пенсію для призначення та нарахування пенсії, у якому вказані види грошового забезпечення, які отримував позивач, проте доплата за роботу в зоні ЧАЕС у зазначеному атестаті відсутня (а.с. 54).

Спірна доплата не відображена у складових грошового забезпечення висновку №101/10281 про призначення пенсії за вислугу років (а.с. 55).

Надана позивачем архівна довідка від 14.02.2023 №37 також безумовно не підтверджує отримання ним спірної доплати в період проходження служби (а.с. 11).

З урахуванням наведеного, суд вважає, що спірна доплата правомірно не вказана у довідці від 03.06.2021 №33/45-379 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позову.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 14 червня 2023 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області" (код ЄДРПОУ 08734598, просп. Миру, 217, м. Чернігів, 14029).

Суддя С.В. Бородавкіна