Рішення від 13.06.2023 по справі 380/18758/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/18758/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2023 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.12.2022 року №о/р134650016675, щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з моменту звернення за перерахунком пенсії, а саме з 02.12.2022;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з моменту звернення за перерахунком пенсії, а саме з 02.12.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 02.12.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою встановленого зразка та необхідними документами для перерахунку пенсії на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.12.2022 №о/р134650016675 відмовлено в призначені пенсії у зв'язку з не досягненням позивачем пенсійного віку. Проте в рішенні від 07.12.2022 №о/р134650016675 зазначає, що позивач отримує пільгову пенсію.

Зазначає, що для перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає обмежень щодо віку, а просто зазначені особи які повинні отримувати пенсії.

Згідно із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Позивач вважає дії відповідачів незаконними та протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом за захистом свого порушеного права.

Ухвалою суду від 30 грудня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 01 лютого 2023 року залучено до участі у справі у якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надало суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

02.12.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

При розгляді матеріалів пенсійної справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі рішення суду, так як станом на сьогоднішній день ОСОБА_1 пенсійного віку не досягла, а зобов'язання щодо проведення подальших перерахунків в рішенні суду відсутні, то підстави для проведення перерахунку згідно заяви від 02.12.2022 щодо перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає, тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення від 07.12.2022 року №134650016675 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Враховуючи наведене, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві просить суд відмовити в задоволенні позову.

Представником позивача подано відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому зазначає, що позивач відповідно до чинного законодавства та зразкової справи Верховного Суду №360/3611/20 від 21.04.2021 з урахуванням ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» досягла пенсійного віку для призначення пенсії, тому посилання щодо недосягнення пенсійного віку є безпідставними.

Перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає обмежень щодо віку, а лише встановлений перелік осіб, які повинні отримувати пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надало суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що 02.12.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою щодо перерахунку пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка за принципом екстериторіальності передана на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Згідно ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» норми цього Закону поширюються на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайняті повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі рішення суду, станом на дату звернення позивач пенсійного віку не досяг. Зобов'язання щодо проведення подальших перерахунків в рішенні суду відсутні, тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення від 07.12.2022 №134650016675 про відмову у перерахунку пенсії.

Враховуючи наведене, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить суд відмовити в задоволенні позову.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подало, про розгляд справи повідомлено належним чином.

Суд всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та,-

встановив:

ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 у справі №380/7359/22, яке набрало законної сили 02.09.2022, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 02.02.2022 №134650016675 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020) з 25 січня 2022 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 у справі №380/7359/22 встановлені наступні обставини:

« 25.01.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових вимогах за Списком №1 з моменту подання заяви.

За результатами розгляду поданих позивачем документів Відділом обслуговування громадян №8 (Сервісний центр) м. Львова Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення №134650016675 від 02.02.2022, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з посиланням на п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058 у зв'язку з тим, що заявниця не досягла пенсійного віку.

У спірному рішенні відповідач вказав, що відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, та за результатами атестації робочих місць після досягнення 50 років і наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Страховий стаж особи становить 37 років 11 місяців 10 днів. Пільговий стаж 10 років 07 місяців 24 дні. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.

Тобто, підставою для відмови в призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 є недостатній вік».

Крім того, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 у справі №380/7359/22 встановлено, що « ОСОБА_1 досягла віку 45 років, станом на 25.01.2022 страховий стаж позивача становив 37 років 11 місяців 10 днів (при необхідному не менше 15 років), з них 10 років 07 місяців 24 дні - пільговий стаж за Списком №1 (при необхідному не менше 7 років 6 місяців), який набутий саме до 01.04.2015, що підтверджується записами у трудовій книжці, довідками Державного підприємства «Торезантрацит» ВП «Шахта Прогрес» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 03.06.2015 №06-01-249, витягами з наказів від 29.12.1994 №1474, від 24.12.1999 №1592, від 30.11.2004 №768, від 30.11.2009 №950 про результати проведення атестації робочих місць.

Відтак, на час звернення із заявою від 25.01.2022 позивач досягла 45-річного віку, мала 37 років 11 місяців 10 днів страхового стажу, з них 10 років 07 місяців 24 дні пільгового стажу за Списком №1, про що подала необхідні документи, тому позивач мала право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі Закону №1788-ХІІ (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020), та відповідач безпідставно відмовив позивачу у задоволенні заяви від 25.01.2022».

Таким чином, Львівським окружним адміністративним судом у справі №380/7359/22 від 02.08.2022 встановлена наявність достатнього віку у ОСОБА_1 , а саме 45 років, достатнього страхового стажу, а саме 37 років 11 місяців 10 днів та достатнього пільгового стажу за Списком №1, а саме 10 років 07 місяців 24 дні.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

02.12.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №134650016675 від 07.12.2022 «Про відмову у перерахунку пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно змісту рішення про відмову у перерахунку пенсії від 07.12.2022 ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі рішення суду, так як станом на сьогоднішній день ОСОБА_1 пенсійного віку не досягла. Зобов'язань щодо проведення подальших перерахунків в рішенні суду відсутні.

Не погоджуючись з рішенням про відмову у здійсненні перерахунку пенсії на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» позивач звернувся до суду з даним позовом.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закріплений у ч.1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно із п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст.36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Визначення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого ст.8 Закону №345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на викладене, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать лише працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналізуючи зазначені положення законодавства, суд дійшов висновку, що основною умовою для виплати мінімального розміру пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», які відпрацювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідачем не заперечується факт роботи позивача на даних посадах та їх відношення до посад і робіт, передбачених Списком №1.

Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 у справі №380/7359/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 02.02.2022 №134650016675 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020) з 25 січня 2022 року.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 у справі №380/7359/22 набрало законної сили 02.09.2022.

Згідно з ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 у справі №380/7359/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 25.01.2022 у розмірі 6109,64 гривень, про що свідчить рішення №134650016675 від 08.11.2022.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 та довідки Державного підприємства «Торезантрацит» ВП «Шахта Прогрес» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 03.06.2015 №06-01-249, ОСОБА_1 обіймала посади, які відносяться до Списку №1.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 у справі №380/7359/22 встановлено, що ОСОБА_1 досягла віку 45 років, станом на 25.01.2022 страховий стаж позивача становив 37 років 11 місяців 10 днів (при необхідному не менше 15 років), з них 10 років 07 місяців 24 дні - пільговий стаж за Списком №1 (при необхідному не менше 7 років 6 місяців), який набутий саме до 01.04.2015.

Відтак, на час звернення із заявою від 25.01.2022 позивач досягла 45-річного віку, мала 37 років 11 місяців 10 днів страхового стажу, з них 10 років 07 місяців 24 дні пільгового стажу за Списком №1, про що подала необхідні документи, тому позивач мала право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі Закону №1788-ХІІ (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність застосування при перерахунку (призначенні) та обчисленні позивачу пенсії порядку, встановленого ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №640/4469/17.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст.3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.

Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) у справі «Чуйкіна проти України» констатував: «п.50. суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. The United Kingdom),п.п.28-36, Series A №18).

Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог п.1 ст.6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для п.1 ст.6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Згідно з п.п.3 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Крім того, щодо дискреційних повноважень, Верховний Суд зазначав, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Наведені висновки викладені у постанові Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №806/2208/17.

Суд наголошує, що перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є діями, які пенсійний орган зобов'язаний вчинити за наявності відповідних підстав, а тому вони не можуть вважатись дискреційними повноваженнями.

Відповідно до п.4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію, за місцем проживання заявника.

Пунктом 4.2 Порядку №22-1визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З огляду на зазначені положення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянуто заяву позивача про перерахунок пенсії та прийнято рішення №134650016675 від 07.12.2022 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки, станом на день розгляду заяви ОСОБА_1 не досягла пенсійного віку.

При цьому, пунктом 4.10 Порядку № 22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Відповідно до довідки від 01.09.2021 №1309-5000391074 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 фактично проживає у м. Львові, що свідчить про те, що після прийняття рішення №134650016675 від 07.12.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, усі матеріали за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» були передані до Пенсійного органу за місцем фактичного проживання позивача, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Крім того, згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги, що позивач має права на здійснення перерахунку пенсії за віком на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки досяг необхідного віку, має необхідний страховий та пільговий стаж, внаслідок чого наявні підстави для зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з дня звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії 02.12.2022, оскільки, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою і фактично проживає у м. Львові та відноситься до територіального органу Пенсійного фонду України Львівської області де на теперішній час фактично і перебуває на обліку.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати пенсію відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з моменту звернення за перерахунком пенсії, а саме з 02.12.2022 задоволенню не підлягають, оскільки зазначені вимоги заявлені до неналежного відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

На підставі аналізу наведених вище норм, ураховуючи положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 від 07.12.2022 №134650016675 та зобов'язанням Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з дня звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії 02.12.2022.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в сумі 744,30 гривень, оскільки, підставою для звернення до суду стало протиправне рішення саме Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ухвалив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.12.2022 №134650016675 «Про відмову у перерахунку пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з дня звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії 02.12.2022

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О.Ольжича, буд. 7, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 744,30 гривень (сімсот сорок чотири гривні, 30 копійок).

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 13.06.2023.

Суддя Коморний О.І.