справа№380/15508/22
13 червня 2023 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, (код ЄДРПОУ13814885), щодо відмови ОСОБА_1 (РНКОПП: НОМЕР_1 ) який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в зарахуванні до загального трудового стажу періоду проходження військової служби в Зройних Силах України (СРСР) на посаді командира зенітногоракетно - артилерійського взводу зенітно - ракетної артилерійської батареї (ДШВ) з 01 січня 1984 року по 30 червня 1989 року на пільгових умовах з розрахунком один календарний рік за півтора та в проведенні перерахунок пенсії з 26 січня 2021 року (із урахуванням довідки про грошове забезпечення);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, (код ЄДРПОУ 13814885), зарахувати до загального трудового стажу ОСОБА_1 (РНКОПП: НОМЕР_1 ) який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , періоду проходження військової служби в Зройних Силах України (СРСР) на посаді комендира зенітногоракетно - артилерійського взводу зенітно - ракетної артилерійської батареї (ДШВ) з 01 січня 1984 року по 30 червня 1989 року на пільгових умовах з розрахунком один календарний рік за півтора та провести перерахунок пенсії з 26 січня 2021 року (із урахуванням довідки про грошове забезпечення) та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач звернувся до Головного управління із заявою про зарахуванням військової служби у кратному розмірі при обчисленні стажу роботи позивача для призначення пенсії за віком, однак Головне управління відмовило у такому зарахуванні.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 26.01.2021. Позивачу було призначено пенсію за віком згідно Закону № 1058, як працюючій особі при страховому стажі 38 років 10 місяців 29 днів. підстави для зарахування на пільгових умовах вказаного позивачем стажу відсутні, оскільки дане пільгове обчислення стажу є передбачене тільки для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб. Водночас, позивач звернувся за призначенням пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином немає підстав для зарахування до загального трудового стажу ОСОБА_1 періоду проходження військової служби в Збройних Силах України (СРСР) на посаді командира зенітногоракетно - артилерійського взводу зенітно - ракетної артилерійської батареї (ДНІВ) з 01 січня 1984 року по 30 червня 1989 року на пільгових умовах з розрахунком один календарний рік за півтора та провести перерахунок пенсії з 26 січня 2021 року (із урахуванням довідки довідки про грошове забезпечення) та здіснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум. З урахуванням наведеного, просив відмовити у задоволенні позову.
Позивач подав до суду відповідь на відзив у якій наводить спростування доводів відповідача викладених у відзиві на позовну заяву.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 03.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Суд встановив, що позивач з 14.10.1989 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 26.01.2021.
Позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону № 1058, як працюючій особі при страховому стажі 38 років 10 місяців 29 днів, коефіцієнтстрахового стажу - 0,38833. Пенсію обчислено з врахуванням заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2020.
Періоди страхового стажу внесено відповідно до наданих первинних документів, зокрема, період військової служби - з 18.11.1983 по 03.11.1989 (запис у військовому квитку ВЧ № НОМЕР_2 , стор.16).
Позивач звернувся до Головного управління із заявою, у якій просив зарахувати до стажу проходження військової служби на пільгових умовах на підставі документів, які підтверджують даний факт, а саме: документи із особової справи, які знаходяться в Личаківсько-Залізничному об'єднанні районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, якою підтверджується дійсність проходження військової служби в ВДВ з 18 листопада 1983 року по 22 серпня 1989 року де виключений із списку особового складу з 20 січня 1990 року та цей період служби належить до зарахування на пільгових умовах( із розрахунку один календарний рік за півтора на отримання пенсії) та долучив довідку про нараховану заробітну плату за цей період.
Листом від 26.08.2022 № 1300-5305-8/76981 Головне управління повідомило позивача, що Законом № 1058-ІV не передбачено зарахування до страхового стажу періодів проходження військової служби у пільговому обчисленні. Оскільки позивачеві призначена пенсія відповідно до Закону № 1058-ІV немає законодавчих підстав для врахування до страхового стажу у пільговому обчисленні періоду військової служби, з 01.01.1984 по 30.06.1989.
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зарахування періоду військової служби позивача у пільговому обчисленні, позивач звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На підставі ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до витягу з послужного списку Личаківсько-Залізничного об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_1 у період з 18.11.1983 по 22.08.1986 проходив військову службу на посаді командира зенітного ракетно-артилерійського взводу зенітно-ракетної артилерійської батареї та у період з 22.08.1986 по 06.07.1989 на посаді командира зенітногоракетного взводу парашутно-десантного батальйону у 1318 окремому десантно штурмовому полку 5го окремого гвардійського корпусу КБВО.
Згідно з розрахунком страхового стажу позивача для обчислення пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV він становить 38 років 10 місяців 29 днів, до якого також включено період військової служби .
Стосовно посилання позивача про необхідність обчислення стажу його військової служби у пільговому відношенні, суд зазначає таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII).
На підставі п. а ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б - д, ж статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку і на день звільнення мають відповідну вислугу календарних років.
Згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
При обчисленні вислуги років необхідної для призначення пенсії відповідно до пункту а ст. 12 Закону № 2262-ХІІ необхідно керуватися постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, якою затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам (далі Порядок № 393).
Відповідно до підп. б, в п.3 Порядку № 393, за яким до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
б) один місяць служби за два місяці: на атомних підводних крейсерах, атомних підводних човнах, дизельних підводних човнах, обладнаних допоміжними атомними енергетичними установками, і підводних човнах із спеціальними енергетичними установками - за умовами, що визначаються Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки України;
в) один місяць служби за півтора місяця: на підводних човнах (крім зазначених у підпункті б цього пункту) в період перебування їх у строю.
Проте, в пункті 1 зазначеного Порядку № 393 йдеться, що його приписи застосовуються для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Натомість, як установлено судом вище, позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, який не передбачає зарахування військової служби у пільговому відношенні до страхового стажу пенсіонера.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Грень Н.М.