14 червня 2023 року Київ Справа №320/5796/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС України, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві як відокремленого підрозділу ДПС України, Державної податкової служби України, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві №7938327/2541002770 від 26.12.2022 про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №103 від 29.11.2022.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної (далі - ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), оскільки під час її реєстрації порушень вимог податкового законодавства не було. Зазначено, що відмовляючи у реєстрації ПН, контролюючий орган в оспорюваному рішенні не зазначив конкретних обставин, які б виключали можливість реєстрації ПН в ЄРПН. Разом із тим позивач стверджував, що складена ним ПН не відповідає визначеним у законі критеріям ризиковості, у зв'язку із чим підстави для зупинення її реєстрації були відсутні. Одночасно із цим позивач звернув увагу суду, що отримавши повідомлення про зупинення реєстрації ПН, контролюючому органу було направлено вичерпні пояснення та документи, що підтверджують реальність фінансово-господарських операцій, за наслідками яких було складено відповідну ПН.
Відповідно до ухвали від 21.03.2023 судом відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання.
Головне управління ДПС в м. Києві, заперечуючи проти позовних вимог, зазначило, що за результатами розгляду наданих пояснень та копій документів від позивача Комісією ТУ ДПС у м. Києві прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №7938327/2541002770 від 26.12.2022 з підстав ненадання: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункових документів та/або банківські виписок з особових рахунків; відсутня інформація про постачальника товару видаткові накладні не завірені належним чином.
Таким чином, відсутність вищезгаданих документів фактично позбавляє контролюючий орган, а також суд можливості дослідити походження товару та загалом реальність господарської операції, що першочергово була покладена в основу формування незареєстрованої податкової накладної.
Державна податкова служба України у відзиві просила суд прийняти рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначено, що у разі встановлення судом протиправності рішення зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних зазначеної податкової накладної є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ГУ ДПС у м. Києві повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 05.11.2021, номер запису: 2000650010002060096, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.11.2021 року №128929176222.
Видами економічної діяльності позивача за кодом КВЕД є: 46.46 Оптова торгівля фармацевтичними товарами (основний); 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; 49.41. Вантажний автомобільний транспорт; 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 46.51 Оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням;46.66 Оптова торгівля іншими офісними машинами й устаткуванням; 82.19 Фотокопіювання, підготування документів та інша спеціалізована допоміжна офісна діяльність.
Відповідно до Витягу з реєстру платників єдиного податку датою формування від 09/02/2022 № 18715 позивач є платником єдиного податку 3 групи з 01.10.2019 із реєстрацією ПДВ, ставка у відсотках до доходу - 3.
Позивач з 01.10.2019 є платником ПДВ (індивідуальний податковий номер 2541002770), що підтверджено копією витягу з Реєстру платників податку на додану вартість №1926514500961.
З позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що 29.11.2022 року позивачем придбано у Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-МЕД" СНЕМ WELL 2 Автоматичний імуноферментний та імунохемілюмінесцентний аналізатор з двома мікропланшетами у кількості 1 шт. вартістю 1 440 233, 64 грн., крім того ПДВ 100 816,36 грн., а загалом на суму 1 541 050,00 грн., що підтверджується видатковою накладною №РН-0000655 від 29.11.2022 року.
На підставі чого, ТОВ "ТЕРРА-МЕД" було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну №64 від 29.11.2022 року на отримувача Товару ФОП ОСОБА_1 .
З метою провадження господарської діяльності, між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та ФОП ОСОБА_2 (Покупець) укладено договір поставки №23-11/2022 від 23.11.2022 р. (надалі - Договір), за яким Постачальник передає у власність Покупця товари медичного призначення (далі - Товар) визначений за кодом ДК 021:2015:38430000-8: Детектори та аналізатори, зазначений в асортименті, кількості, за цінами у специфікації (Додаток № 1), що додається до цього Договору і є його невід'ємною частиною.
Специфікацією до Договору Сторони погодили найменування, кількість, вартість Товару, зокрема, СНЕМ WELL 2 Автоматичний імуноферментний та імунохемілюмінесцентний аналізатор з двома мікропланшетами у кількості 1 шт. вартістю 1 900 000, 00 грн., крім того ПДВ 133 000 грн., а загалом на суму 2 033 000, 00 грн.
Постачальник здійснює поставку Товару Покупцеві протягом 30 робочих днів з моменту підписання Договору обома Сторонами (п. 4.1. Договору).
У відповідності до п. 4.2. Договору Постачальник здійснює поставку Товару за кінцевим місцем призначення, вказаним Покупцем.
Датою поставки є дата, коли Товар був переданий у власність Покупця в місці поставки in. 4.3. Договору).
Пунктом 3.1. Договору визначено, що Покупець проводить оплату отриманого Товару в національній валюті України шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.
Згідно п. 3.2. Договору розрахунки за поставлений Товар здійснюються за фактом поставки протягом 15 робочих днів з моменту отримання Товару згідно виставлених рахунків-фактур та видаткових накладних.
На виконання умов Договору Постачальник поставив, а Покупець отримав Товар погоджений Сторонами у Специфікації, що підтверджується видатковою накладною №98 від 29.11.2022 року.
Позивач має у власності власний автомобіль, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 та мав змогу здійснити постачання Товару у відповідності до умов Договору. 05.12.2022 року ФОП ОСОБА_2 оплатила ФОП ОСОБА_1 вартість поставленого Товару, що підтверджується копією банківської виписки, яка міститься в матеріалах справи.
На виконання приписів п. 201.1. та п.201.10. ст.201 ПКУ, в день виникнення податкових зобов'язань, ФОП ОСОБА_1 було складено в електронній формі податкову накладну № 103 від 29.11.2022, яку в подальшому направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних
13.12.2022 позивач за допомогою програми електронного документообігу отримав квитанцію № 926696299 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до ПН в ЄРПН, відповідно до якої ПН № 103 від 29.11.2022 прийнято, але її реєстрацію зупинено.
Підставою для зупинення реєстрації ПН відповідачем вказано таке: "відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК № 103 від 29.11.2022 в ЄРПН зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 9027, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Позивачем 23.06.2021 до податкового органу було подано таблицю даних платника ПДВ, яка відповідно до рішення контролюючого органу від 24.06.2021 № 2799708/2879411335 врахована.
Позивач на виконання вимог пункту 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 скористався своїм правом та направив повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та відповідних документів з поясненнями.
16.12.2022 року ФОП ОСОБА_1 подано до ДПС повідомлення №3 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинена.
До пояснень надано лист вих. №13.12.2022-1 від 13.12.2022 року у якому зазначалося, що податкова накладна № 103 від 29.11.2022 року складена на операцію з постання ФОП ОСОБА_2 . Товару, придбаного у TOB "ТЕРРА -МЕД". Також подано документи, на підтвердження придбання та реалізації Товару.
До повідомлення №3 від 16.12.2022 року про надання пояснень та копій документів було додано документи необхідні для розблокування податкової накладної № 103 від 29.11.2022 року, зокрема, документи на підтвердження придбання Товару, оплати, реєстрації податкової накладної ТОВ "ТЕРРА -МЕД" та реалізацію Товару, оплату, а саме: Рахунок на оплату №747 від 29.11.2022; видаткова накладна №655 від 29.11.2022; податкова накладна №64 від 29.11.2022; рахунок на оплату №91 від 29.11.2022; видаткова накладна №98 від 29.11.2022, податкова накладна №103 від 29.11.2022, виписка по особовому рахунку від 05.12.2022, 06.12.2022.
26.12.2022 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в м. Києві з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів прийнято рішення № 7938327/2541002770 про відмову у реєстрації ПН № 103 від 29.11.2022.
Підставою для відмови у реєстрації ПН слугували висновки щодо ненадання платником податків: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись із правомірністю рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно із цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 01.07.2015, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення ЄРПН встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої ПН на відповідність із даними ЄРПН.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг ПН в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в ПН, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Механізм внесення відомостей, що містяться у ПН та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Пунктом 2 Порядку № 1246 передбачено, що ПН - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 5 Порядку № 1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми ПДВ в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок, який визначає механізм зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок № 1165 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Додаток 3 до Порядку № 1165 містить перелік Критеріїв ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Так, наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520), згідно з пунктом 5 якого перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.
За змістом пункту 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідачі у відзиві на позовну заяву зазначили, що відповідно до АІС "Податковий блок" подані позивачем повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій до ПН № 103 від 29.11.2022 розглянуто Комісією ГУ ДПС в м. Києві та прийнято рішення від 26.12.2022 № 7938327/2541002770 про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН з підстав ненадання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити), а також розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
На думку контролюючого органу зміст первинних документів не дозволяв однозначно з'ясувати фактичні обставини здійснення фінансово-господарських операцій.
На думку контролюючого органу подані позивачем документи разом із повідомленням не підтверджують дійсність господарської операції.
Як зазначалось вище та підтверджено матеріалами справи, що 29.11.2022 року позивачем придбано у Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-МЕД" СНЕМ WELL 2 Автоматичний імуноферментний та імунохемілюмінесцентний аналізатор з двома мікропланшетами у кількості 1 шт. вартістю 1 440 233, 64 грн., крім того ПДВ 100 816,36 грн., а загалом на суму 1 541 050,00 грн., що підтверджується видатковою накладною №РН-0000655 від 29.11.2022 року.
На підставі чого, ТОВ "ТЕРРА-МЕД" було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну №64 від 29.11.2022 року на отримувача Товару ФОП ОСОБА_1 .
З метою провадження господарської діяльності, між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та ФОП ОСОБА_2 (Покупець) укладено договір поставки №23-11/2022 від 23.11.2022 р. (надалі - Договір), за яким Постачальник передає у власність Покупця товари медичного призначення (далі - Товар) визначений за кодом ДК 021:2015:38430000-8: Детектори та аналізатори, зазначений в асортименті, кількості, за цінами у специфікації (Додаток № 1), що додається до цього Договору і є його невід'ємною частиною.
Специфікацією до Договору Сторони погодили найменування, кількість, вартість Товару, зокрема, СНЕМ WELL 2 Автоматичний імуноферментний та імунохемілюмінесцентний аналізатор з двома мікропланшетами у кількості 1 шт. вартістю 1 900 000, 00 грн., крім того ПДВ 133 000 грн., а загалом на суму 2 033 000, 00 грн.
На виконання умов Договору Постачальник поставив, а Покупець отримав Товар погоджений Сторонами у Специфікації, що підтверджується видатковою накладною №98 від 29.11.2022 року.
Як встановлено судом, позивач має у власності власний автомобіль, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 та мав змогу здійснити постачання Товару у відповідності до умов Договору.
05.12.2022 року ФОП ОСОБА_2 оплатила ФОП ОСОБА_1 вартість поставленого Товару , що підтверджується копією банківської виписки , яка міститься в матеріалах справи.
На виконання приписів п. 201.1. та п.201.10. ст.201 ПКУ, в день виникнення податкових зобов'язань, ФОП ОСОБА_1 було складено в електронній формі податкову накладну № 103 від 29.11.2022, яку в подальшому направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних
Матеріалами справи підтверджено, що підставою для зупинення реєстрації поданої позивачем ПН була відповідність платника податку пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПК/РК.
Водночас, як убачається з матеріалів справи, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН, не зазначено, яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
Суд звертає увагу на те, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації ПН платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН.
Зупинення реєстрації ПН не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів, дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем направлено відповідачу пояснення та копії первинних документів для підтвердження підстав подання ПН № 103 від 29.11.2022 для реєстрації в ЄРПН.
Податкова накладна № 103 від 29.11.2022 складена у визначений абз. 13 п. 201.10 ст. 201 ПКУ строк, в день відвантаження Товару Покупцю.
Посилання Контролюючого органу на пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій є необґрунтованим, адже аналогічний Товар вже реалізовувався ФОП ОСОБА_1 і у Відповідача не було жодних претензій щодо відсутності коду товару у таблиці даних Позивача, що на постійній основі постачаються, вказане підтверджується видатковою накладною №22 від 06.04.2021р., податковою накладною №22 від 06.04.2021 р., видатковою накладною №23 від 09.04.2021 р„ податковою накладною №23 від 09.04.2021 р.
Відтак, суд доходить висновку про необґрунтованість рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено у реєстрації ПН № 103 від 29.11.2022.
Суд констатує, що рішення Комісії повинно містити чіткі підстави для відмови в реєстрації ПН, або інформацію про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, або надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття Комісією рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.
Суд, приймаючи рішення, виходить із того, що оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Натомість позивачем було надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за ПН № 3, у реєстрації якої відмовлено.
Як установлено судом, контролюючим органом у рішенні не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що матеріали справи не містять належних і достатніх доказів спростування відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, тверджень позивача, наведення ними відповідних мотивів прийняття спірного рішення та неврахування наданих позивачем до Комісії документів. Відтак, оскаржуване рішення прийняте відповідачем необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку із чим таке рішення є протиправними та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання ДПС України здійснити реєстрацію ПН № 103 від 29.11.2022 в ЄРПН датою її першого подання - 13.12.2022, суд зазначає, що відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію ПН в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації ПН механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС.
Як установлено судом і підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по ПН № 103 від 29.11.2022. Документи складені з дотриманням вимог законодавства та були достатніми для реєстрації ПН в ЄРПН.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію ПН в ЄРПН, судом не встановлено.
Як установлено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами частини третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем 1 не доведено належними та допустимими доказами правомірності його рішення.
Натомість, позивачем було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не були спростовані відповідачами.
Під час розгляду справи відповідач 1, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду жодних належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.
У підсумку, з урахування зазначеного у сукупності, суд доходить висновку про протиправність рішення відповідача, а відтак уважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В позовній заяві представником позивача зазначено про намір надати докази понесення витрат на правничу допомогу у строки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України, попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести: 25000, 00 - витрати на правову допомогу в суді першої інстанції.
Суд зазначає, що на час вирішення справи, позивачем не заявлено до стягнення понесених витрат на професійну правничу допомогу, не надано до суду відповідних доказів, у зв'язку з чим, вирішенню судом такі витрати за ст. 134 та ст. 139 КАС України, під час винесення рішення у даній справі, не підлягають.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 5368, 00 грн. згідно з платіжним дорученням № 207 від 13.01.2023.
Суд, керуючись частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо задоволення позовних вимог, присуджує позивачеві 5368, 00 грн. понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління ДПС у м. Києві, оскільки саме комісією регіонального рівня прийняте оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Реєстрі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7938327/2541002770 від 26.12.2022, прийняте комісією Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ - 43005393, Львівська площа, буд.8, м. Київ) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну, складену Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 №103 від 29.11.2022 датою її фактичного подання - 13.12.2022.
Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адресою: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві як відокремленого підрозділу Державної податкової служби (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 5368,00 грн (п'ять тисяч триста шістдесят вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Войтович І.І.