14 червня 2023 року Справа № 280/268/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження, у порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач), до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), в якій відповідач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 30 грудня 2022 року № 083850015370 про відмову у призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 1 з дня звернення за пенсією.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона звернулася до Головного управління ПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 1. При цьому, до заяви позивачкою надано пакет документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1. Рішенням Головного управління ПФУ в Харківській області від 30 грудня 2022 року № 083850015370 позивачу відмовлено в призначенні пільгової пенсії за вислугою років по списку №1, у зв'язку з відсутністю у неї необхідного пенсійного віку, а також необхідного пільгового та страхового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії за віком за Списком №1, позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки вона своєчасно звернулася за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах, мало достатньо страхового стажу та надала всі необхідні документи, що підтверджують пільговий стаж для її призначення.
Ухвалою суду від 16 січня 2023 року відкрито провадження у справі №280/268/23, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
31 січня 2023 року відповідачем до суду подано відзив на позовну, у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає про те, що 22 грудня 2022 року позивач звернулась до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком. У зв'язку із відсутністю у позивача необхідного пенсійного віку, необхідного страхового та пільгового стажу, у відповідача були відсутні правові підстави для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах. З огляду на вказане, у задоволенні позову просить відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.
22 грудня 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
З урахуванням екстериторіальності, після реєстрації заяви ОСОБА_1 вона була передана на розгляд Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.
Результат розгляду вищевказаної заяви позивача оформлено рішенням Головного управління ПФУ в Харківській області області про відмову у призначенні пенсії від 30 грудня 2022 року № 83850015370.
У вказаному рішенні зазначено, що з урахуванням підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» необхідний вік для призначення вказаної пенсії становить 50 років, в той час як позивачу виповнилось лише 46 років. Також, вказано про те, що з урахуванням положень вказаної статті позивач повинна мати не менше 20 років страхового стажу, з яких не менше 7 років 6 місяців на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1. За результатами документів, доданих до заяви про призначення пенсії, відповідачем зазначено про те, що позивачу до страхового стажу зараховано всі періоди роботи, відтак страховий стаж заявника становить 19 років 7 місяців 7 днів. В той же час, до пільгового стажу не зараховано довідку № 125-316 від 18 серпня 2021 року, оскільки надані накази щодо атестацій робочих місць завірені неналежним чином.
Тобто, фактично підставою для відмови в призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 є відсутність необхідного пенсійного віку, відсутність необхідного страхового стажу та не зарахування відповідачем періодів роботи позивача до пільгового стажу.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, та вважаючи його протиправним позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Водночас, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон № 1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
З 01 квітня 2004 року цим законом є Закон №1058, який був прийнятий на зміну положенням Закону №1788.
Отже, оскільки і Закон №1058, і Закон № 1788 регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні за загальним правилом мають норми Закону №1058 як акта права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону №1788 підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону № 1058.
За приписами пункту «а» частини першої статті 13 Закону №1788 (в редакції до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ, далі - Закону №213) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
Приписи пункту «а» частини першої статті 13 Закону №1788 (в редакції зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ) обумовлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
- 45 років - по 31 березня 1970 року включно;
- 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
- 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
- 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
- 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
- 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
- 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
- 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
- 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
- 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
- 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Отже, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ, який набрав чинності з 01 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «а» статті 13 Закону № 1788 вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 45 років до 50 років.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 від 03 жовтня 2017 року (далі по тексту - Закон №2148), внесено зміни до тексту Закону №1058 зокрема вказаний закон доповнено статтею 114, згідно з частиною першою якої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058 у редакції Закону №2148 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
- 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно;
- 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
- 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
- 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
- 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
- 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
- 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
- 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
- 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
- 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
- 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Таким чином, з 01 жовтня 2017 року правила призначення пенсій за списком №1 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме: пунктом «а» статті 13 Закону №1788 у редакції Закону №213 та пунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058 у редакції Закону № 2148.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020 справа № 1-5/2018(746/15) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII.
Частиною другою резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду обумовлено, що стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Крім того, частиною третьою вказаного рішення обумовлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 01 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам…».
Таким чином, Рішенням № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення), одночасно Конституційний Суд встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213.
У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788 з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).
Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788 з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058 - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років.
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, суд з урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 03 листопада 2021 року за результатами перегляду зразкової справи №360/3611/20, дійшов висновку, що вони явно суперечать один одному.
Вирішуючи спір, суд доходить висновку, що у межах спірних правовідносин належить віддати перевагу у правозастосуванні найбільш сприятливому для позивача закону, а саме положенням пункту «а» статті 13 Закону №1788-XII в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23 січня 2020 року.
Такий висновок суду відповідає правовим висновкам, викладеним Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 03 листопада 2021 року у зразковій справі №360/3611/20. В даному судовому рішенні суд вказав на наявність колізії між нормами Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом №1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Суд зазначав, що оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, то вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу якості закону, передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі Щокін проти України). У цьому випадку, за висновками Суду, застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону №1058-ІV.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи. Таким чином, Велика Палата Верховного Суду, з урахуванням свого правового висновку, викладеного в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56), зауважила, що застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення №1-р/2020, а не Закону №1058-ІV.
За вказаних обставин, такі обов'язкові умови для призначення пенсії за віком на пільгових умовах як досягнення певного віку та наявність стажу роботи, мають застосовуватися в порядку, визначеному пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020 у справі №1-5/2018 (746/15), виходячи з принципу правової визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України. Таке застосування судом вищевказаних норм права створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність.
Враховуючи частину першу статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та № 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 2011 року у справі "Серков проти України" (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), суд вважає, що найбільш сприятливим для позивачки є підхід, коли віковий ценз має бути встановлений на рівні найменшої величини, тобто 45 років.
Позивач на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії, досягла 46-річного віку.
Відтак, суд доходить висновку, що відмова Головного управління ПФУ в Харківській області в призначенні пенсії ОСОБА_1 , яка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 46 років, з посиланням на недосягненням нею пенсійного віку, визначеного підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону № 1058-ІV, є протиправною.
З приводу доводів відповідача щодо відсутності у позивача необхідного страхового стажу суд зазначає наступне.
Як зазначалось раніше, суд дійшов висновку про необхідність застосування до спірних правовідносин положень Закону №1788-ХІІ, яким вимагається наявність у заявника 15 років страхового стажу.
При цьому, згідно оскаржуваного в адміністративній справі № 280/268/23 рішення в результаті розгляду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 до страхового стажу зараховано 19 років 7 місяців 7 днів, що є значно більшим, аніж вимагається положеннями Закону №1788-ХІІ.
Таким чином, доводи відповідача щодо відсутності у позивача необхідного страхового стажу не відповідають дійсним обставинам справи та суперечать вимогам чинного законодавства України.
Стосовно доводів відповідача щодо відсутності у позивача необхідного пільгового стажу суд зазначає наступне.
В оскаржуваному рішенні відповідач зазначає про те, що до пільгового стажу не зараховано довідку № 125-316 від 18 серпня 2021 року, оскільки надані накази щодо атестації робочих місць завірені не належним чином.
Так, на підставі статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 10 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Як зазначалось раніше, за приписами пункту «а» частини першої статті 13 Закону №1788 (в редакції до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ, далі - Закону №213) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Дослідженням трудової книжки позивача встановлено, що відповідні записи про роботу в прокатному цеху за спеціальністю «машиніст крана металургійного виробництва» з повним робочим днем на гарячих ділянках робіт внесені Приватним акціонерним товариством «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна», тобто безпосередньо підприємством, на якому позивач працює з 27 липня 2009 року і по теперішній час.
Окрім того, на підтвердження пільгового стажу позивачем при зверненні до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії на пільгового стажу надано довідку Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна» від 18 січня 2021 року № 125-316, яка містить аналогічну інформацію щодо періоду роботи та посади позивача на вказаному підприємстві.
Окрім того, суд зазначає про те, що вказана довідка містить інформацію щодо проведення атестації робочих місць, яка оформлена наказами № 186 від 29 квітня 2005 року, № 162 від 19 серпня 2010 року, № 149 від 01 липня 2015 року, які зареєстровані в Державній експертизі умов праці Запорізької області 30 травня 2005 року, 16 листопада 2010 року, 02 липня 2015 року, реєстраційні №№ 39,11,66. Також, довідка містить інформацію щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві позивача, яка оформлена наказом № 160 від 02 липня 2020 року.
При цьому, судом встановлено, що зміст та форма вказаної форми відповідає вимогам Порядку № 637.
Окрім того, зі Списків № 1 і № 2, затверджених постановами Кабінету міністрів України 16 січня 2003 року № 36, від 24 червня 2016 року № 461, що були чинними на період роботи позивача, вбачається, що професія машиніста крану належить до Списку №1 та відноситься до професій, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Також, зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що копії наказів про атестацію робочих місць, інформацію про які містить вищезазначена довідка, були надані позивачем до органів пенсійного фонду при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З огляду на вказане, з урахуванням Порядку № 637, при зверненні до пенсійного органу позивачем були надані всі документи на підтвердження факту наявності у неї пільгового стажу за Списком № 1.
При цьому, суд зазначає, що Порядком № 637 не встановлено вимог щодо спеціальної форми засвідчення наказів про атестацію робочих місць.
Окрім того, зі змісту оскаржуваного рішення та відзиву на позовну заяву не вбачається за можливе встановити яким чином, на думку відповідача, мали бути засвідчені накази про атестацію робочих місць.
Таким чином, відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу період роботи за довідкою Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна» від 18 січня 2021 року № 125-316, що у свою чергу, свідчить про наявність підстав для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області від 30 грудня 2022 року № 083850015370 та зарахування до пільгового стажу позивача період роботи за вищезазначеною довідкою.
При цьому, суд зазначає, що з урахуванням довідки Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна» від 18 січня 2021 року № 125-316 пільговий стаж позивача становить понад 7 років 6 місяців та є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням вимог Закону № 1788.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права за встановленими обставинами у даній справі є визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 30 грудня 2022 року № 083850015370 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1; зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу період за довідкою Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна» від 18 січня 2021 року № 125-316; зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 1 з 22 грудня 2022 року.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає задоволенню.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивачем у зв'язку із розглядом даної адміністративної справи понесено судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,6 грн.
За таких обставин, судовий збір сплачений позивачем в розмірі 1073,60 грн. стягується, відповідно до статті 139 КАС України, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень відповідача.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 30 грудня 2022 року № 083850015370 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи за довідкою Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна» від 18 січня 2021 року № 125-316.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 1 з 22 грудня 2022 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження: 61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344.
Рішення виготовлено та підписано 14 червня 2023 року.
Суддя Д.В. Татаринов