Справа № 204/5826/23
Провадження № 1-кс/204/1457/23
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
2 травня 2023 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
слідчого судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у відношенні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, -
21 квітня 2023 року до суду надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у відношенні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначає, що Відділом розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12022050000000906 від 10.11.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України. 16.01.2023 керівником Донецької обласної прокуратури, на підставі ч. 5 ст. 36, ст. ст. 110, 214, 216, 218 КПК України, проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022050000000906 від 10.11.2022 за ч. 7 ст. 111-1 КК України доручено слідчим СУ ГУНП в Донецькій області. Відповідно до наказу начальника ГУНП в Донецькій області № 330 від 25.02.2022, тимчасовим місцем несення служби особового складу Головного управління Національної поліції в Донецькій області визначено Покровське РУП ГУНП в Донецькій області (вул. Мандрика, 7, м. Покровськ, Донецької області). Розпорядженням Верховного суду України № 17/0/9-22 від 08.04.2022, територіальну підслідність судових справ Красноармійського міськрайонного суду Донецької області визначено за Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська. Таким чином виникла необхідність у зверненні з відповідним клопотанням до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська. Досудове розслідування проводиться за підозрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Єнакієве, Донецької області, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 . Досудовим розслідуванням встановлено, що у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Водночас ОСОБА_3 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17, 19 Конституції України, зрадив українській державі та всьому Українському народові, добровільно зайнявши посаду в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин. Так, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. В свою чергу у складі так званого «Министерства внутренних дел» представниками «днр» створено територіальні підрозділи поліції на окупованій території України, а саме у населених пунктах Донецьку, Горлівці, Макіївці, Амвросіївці, Дебальцеве, Докучаєвську, Єнакієве, Новоазовську, Сніжному, Старобешево, Тельманове (нині смт. Бойківське), Торезі (нині м. Чистякове), Харцизьку, Шахтарську, Ясинуватій, Кіровському (нині м. Хрестівка). 19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, ст. 36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, ст. ст. 30, 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна. Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів ЗС рф на територію України. Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці Збройних Сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків. 24 лютого 2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє до 19.02.2023. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 травня 2022 року» Лиманська міська територіальна громада Донецької області включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), у редакції від 01.06.2022 № 105. Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією території України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Згідно п. 6 ст. 1-1 зазначеного Закону: окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Згідно п. 7 ст. 1-1 вказаного закону: тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 вказаного закону тимчасово окупована територія визначається сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях. Так, приблизно в кінці травня 2022 року (точна дата та час органами досудового розслідування не встановлена) військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «днр» які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію територій Донецької області, серед яких Лиманська територіальна громада з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами. Після чого представниками «днр» на вказаних окупованих територіях створено у складі так званого «МВД днр» територіальні підрозділи поліції, серед яких «Краснолиманский городской отдел министерства внутренних дел ДНР». Згідно «Постановления Народного Совета Донецкой Народной Республики» від 07.08.2015 року було прийнято «Закон о полиции ДНР». Так відповідно ч. 1 ст. 1 так званого закону о поліції (Полиция - это государственный вооруженный орган исполнительной власти, предназначенный для защиты жизни, здоровья, прав и свобод человека и гражданина, интересов общества и государства от противоправных посягательств, охраны общественного порядка и обеспечения общественной безопасности). Крім того, відповідно ст. 24 так званого закону о поліції встановлено, що (сотрудник полиции - это должностное лицо, состоящее на службе в органах внутренних дел Донецкой Народной Республики, которое наделено полномочиями по осуществлению обязанностей и прав полиции, и имеет специальное звание, присвоенное в определенном законом порядке. Сотрудник полиции, проходящий службу в территориальном органе, выполняет обязанности, возложенные на полицию, и реализует права, предоставленные полиции, в пределах территории, обслуживаемой этим территориальным органом, в соответствии с замещаемой должностью и должностным регламентом (должностной инструкцией). За пределами указанной территории сотрудник полиции выполняет обязанности, возложенные на полицию, и реализует права, предоставленные полиции, в порядке, определяемом руководителем государственного органа исполнительной власти в сфере внутренних дел и в соответствии с действующим законодательством Донецкой Народной Республики. Сотруднику полиции выдается служебное удостоверение, образцы которых утверждаются государственным органом исполнительной власти в сфере внутренних дел. Так, на початку червня 2022 року, більш точний час органами досудового розслідування не встановлений, ОСОБА_3 , пройшов співбесіду з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, на предмет його переходу на сторону окупанта. У ході вказаної співбесіди ОСОБА_3 , діючи умисно, надав згоду представникам рф на добровільне зайняття посади в незаконному правоохоронному органі «Полиции ДНР», а саме посади - «следователь следственного отделения Краснолиманского городского отдела министерства внутренних дел ДНР в специальном звании капитан полиции», про що свідчить документ «Строевая записка Краснолиманского городского отдела МВД ДНР» та ряд пояснень громадян України, відібраних ОСОБА_3 під час проведення ним фільтраційних заходів на території м. Лиман Донецької області. Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, спрямований на завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, не пізніше 08 червня 2022 року, більш точний час досудовим слідством не встановлений, ОСОБА_3 зайняв посаду - «следователя следственного отделения Краснолиманского городского отдела МВД ДНР», яку обіймав до вересня 2022 року, знаходячись у приміщені так званого «Краснолиманского городского отдела МВД ДНР», за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Свободи, 27, будучи одягнутим у камуфльований формений одяг так званої «Полиции ДНР», маючи при собі вогнепальну зброю, виконував функціональні обов'язки згідно посади, а саме з прийняття та фіксації заяв, та повідомлень від громадян про скоєні злочини, приймання пояснень від громадян про обставини доставки останніх до відділення поліції, опитування осіб при проведенні фільтраційних заходів, а також здійснювання повноважень «следователя следственного отделения Краснолиманского городского отдела МВД ДНР», чим добровільно будучи громадянином України зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованої території. Таким чином, ОСОБА_3 , обґрунтовано підозрюється в добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України. 14.04.2023 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України. 14.04.2023 повідомлення про підозру ОСОБА_3 та повістки про виклик на 17, 18, 19 квітня 2023 року до старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 , до відділу поліції № 1 Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, розташованого за адресою: Донецька область, м. Добропілля, вулиця Першотравнева, 52, опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Отже, відповідно до положень ст. 42 КПК України, з моменту публікації повідомлення про підозру ОСОБА_3 в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, тобто з 19.04.2023 ОСОБА_3 є підозрюваним у вказаному кримінальному провадженні. 17, 18 та 19 квітня 2023 року ОСОБА_3 за викликом до старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 , до відділу поліції № 1 Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, розташованого за адресою: Донецька область, м. Добропілля, вулиця Першотравнева, 52, не з'явився, про причини неявки не повідомив. 19.04.2023 постановою слідчого, винесеною відповідно до ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_3 оголошено в розшук. Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_3 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженнями доказами, а саме: протоколом огляду місця події від 06.10.2022, а саме адміністративної будівлі відділенні поліції м. Лиман за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Свободи, 27, складеного старшим слідчим в ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 , в ході якого вилучені документи, які доказують злочинну діяльність ОСОБА_3 ; протоколом огляду документів, вилучених старшим слідчим в ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області майором поліції ОСОБА_4 06.10.2022 в ході огляду адміністративної будівлі відділення поліції м. Лиман, за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Свободи, 27, складеного старшим слідчим відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_7 , яким оглянуті раніше вилучені документи, підтверджуючі злочинну діяльність ОСОБА_3 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.11.2022, яка пояснила, що в середині серпня 2022 року бачила ОСОБА_3 біля адміністративної будівлі відділу поліції м. Лиман Донецької області, який був одягнутий у камуфльовану форму одягу, який спілкувався із військовослужбовцями рф та раніше неодноразово бачила його у формі співробітника поліції; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 06.11.2022 за участю свідка ОСОБА_8 , в ході якого свідок на пред'явлених для впізнання фотознімках, впізнала саме ОСОБА_3 ; протоколом проведення слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_8 від 06.11.2022, в ході проведення якого свідок на місті показала обставини, за яких вона бачила ОСОБА_3 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 від 08.11.2022, який пояснив, що приблизно 07 серпня 2022 року, він прийшов до адміністративної будівлі відділу поліції м. Лиман Донецької області, де в приміщенні бачив ОСОБА_3 , який був одягнутий у камуфльований одяг, сидів за столом та вів журнал прибуття цивільних осіб для проходження фільтрації; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 08.11.2022 за участю свідка ОСОБА_9 , в ході якого свідок на пред'явлених для впізнання фотознімках, впізнав саме ОСОБА_3 ; протоколом проведення слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_9 від 08.11.2022, в ході проведення якого свідок на місті показав обставини, за яких він бачив ОСОБА_3 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 від 09.11.2022, який пояснив, що 10 серпня 2022 року, він за порушення комендантської години був доставлений до адміністративної будівлі відділу поліції м. Лиман Донецької області, де в одному із кабінетів, розташованих на 1 поверсі, бачив ОСОБА_3 , який був одягнутий у камуфльований одяг; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.11.2022 за участю свідка ОСОБА_10 , в ході якого свідок на пред'явлених для впізнання фотознімках, впізнав саме ОСОБА_3 ; протоколом проведення слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_10 від 10.11.2022, в ході проведення якого свідок на місті показав обставини, за яких він бачив ОСОБА_3 ; вилученими 06.10.2022 в огляду місця події - адміністративної будівлі відділенні поліції м. Лиман за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Свободи, 27, поясненнями громадян України на ім'я начальника так званого «Краснолиманського МВ МВС ДНР», відібраними у період з 08.06.2022 по 08.09.2022 слідчим «СО Краснолиманского ГО МВД ДНР» капітаном поліції ОСОБА_3 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 від 15.03.2023 який пояснив, що 14.07.2022, він за порушення комендантської години був доставлений до адміністративної будівлі відділу поліції м. Лиман Донецької області, де ОСОБА_3 відібрав у нього пояснення; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 15.03.2023 за участю свідка ОСОБА_11 , в ході якого свідок на пред'явлених для впізнання фотознімках, впізнав саме ОСОБА_3 ; протоколом огляду пояснення ОСОБА_11 від 14.04.2022 відібраного ОСОБА_3 , проведеного за участю свідка ОСОБА_11 15.03.2023, в ході проведення якого свідок зазначив, що саме це пояснення було у нього відібране працівником поліції так званого «МВД ДНР»; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 від 11.04.2023 який пояснив, що в червні 2022 року, він був запрошений до адміністративної будівлі відділу поліції м. Лиман Донецької області, де ОСОБА_3 відібрав у нього пояснення; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 11.04.2023 за участю свідка ОСОБА_12 , в ході якого свідок на пред'явлених для впізнання фотознімках, впізнав саме ОСОБА_3 ; протоколом огляду пояснення ОСОБА_12 від 08.06.2022 відібраного ОСОБА_3 , проведеного за участю свідка ОСОБА_12 11.04.2023, в ході проведення якого свідок зазначив, що саме це пояснення було у нього відібране працівником поліції так званого «МВД ДНР»; протоколом проведення слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_13 від 11.04.2023, в ході проведення якого свідок на місті показав обставини, за яких він бачив ОСОБА_3 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 від 11.04.2023 який пояснив, що в червні 2022 року, він прибув до адміністративної будівлі відділу поліції м. Лиман Донецької області для проходження фільтрації, де ОСОБА_3 відібрав у нього пояснення; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 11.04.2023 за участю свідка ОСОБА_14 , в ході якого свідок на пред'явлених для впізнання фотознімках, впізнав саме ОСОБА_3 ; протоколом огляду пояснення ОСОБА_14 від 08.06.2022 відібраного ОСОБА_3 , проведеного за участю свідка ОСОБА_14 11.04.2023, в ході проведення якого свідок зазначив, що саме це пояснення було у нього відібране працівником поліції так званого «МВД ДНР»; протоколом проведення слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_14 від 11.04.2023, в ході проведення якого свідок на місті показав обставини, за яких він бачив ОСОБА_3 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 від 11.04.2023 яка пояснила, що в червні 2022 року, вона прибула до адміністративної будівлі відділу поліції м. Лиман Донецької області для проходження фільтрації, де ОСОБА_3 відібрав у неї пояснення; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 11.04.2023 за участю свідка ОСОБА_15 , в ході якого свідок на пред'явлених для впізнання фотознімках, впізнала саме ОСОБА_3 ; протоколом огляду пояснення ОСОБА_15 від 16.06.2022 відібраного ОСОБА_3 , проведеного за участю свідка ОСОБА_15 11.04.2023, в ході проведення якого свідок зазначила, що саме це пояснення було у неї відібране працівником поліції так званого «МВД ДНР»; протоколом проведення слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_15 від 11.04.2023, в ході проведення якого свідок на місті показала обставини, за яких вона бачила ОСОБА_3 ; іншими матеріалами кримінального провадження, які долучені до даного клопотання. Органом досудового розслідування зібрано достатньо доказів про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, яке згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії особливо тяжкого злочину, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Указом президента України ОСОБА_16 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та триває на теперішній час. Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України - під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, а саме тримання під вартою, у зв'язку з чим, до підозрюваної може бути застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Необхідність обрання стосовно підозрюваного ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обумовлюється наявністю ризиків, передбачених ст. 177 КПК України. Метою та підставами застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний, може здійснити вищезазначені дії. Так, ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, обґрунтовується, тим, що ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, у зв'язку із чим розуміючи тяжкість понесення покарання у разі визнання ОСОБА_3 винним у вчиненні інкримінованого злочину, останній може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення понесення покарання. Зазначений ризик, окрім іншого підтверджується тим, що ОСОБА_3 на теперішній час перебуває на тимчасово окупованій території, яка не підконтрольна органам державної влади України з іншими державами. Ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, обґрунтовується наступними доводами: Хоча органом досудового розслідування на даний час виконано велика кількість слідчих дій, завдяки яким вдалось встановити причетність ОСОБА_3 до вчинення інкримінованого йому злочину, однак на даний час по кримінальному провадженню встановлюються інші свідки та особи, яким відомі обставини злочину, у вчинені якого підозрюється ОСОБА_3 , у зв'язку з чим підозрюваний, перебуваючи на волі, може здійснити тиск на зазначених осіб, а вказані особи можуть знищити або сховати предмети чи документи, які мають доказове значення по справі. Крім того, ризик передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України обґрунтовується тим, що ОСОБА_3 на даний час фактично продовжує співпрацювати з представникам рф, працюючи в так званому «МВД ДНР», а відтак, перебуваючи на волі, останній шляхом застосування до свідків методів залякування, фізичного та морального впливу, може вчиняти тиск на них з метою примушування їх змінити раніше надані покази задля уникнення кримінальної відповідальності за вчинення особливо тяжкого злочину. Так, ризик передбачений, п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється обґрунтовується тим, що підозрюваний ОСОБА_3 на даний час фактично продовжує займати посаду слідчого так званого «МВД ДНР», при цьому співпрацює з представниками окупаційної адміністрації рф, а відтак вчиняє інші злочини на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України. Обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_3 відповідає суспільному інтересу. Все вищезазначене дає органу досудового розслідування достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_3 при застосуванні більш м'якого запобіжного заході ніж тримання під вартою, у подальшому може переховуватись від слідства та суду, знищувати, сховати будь-які речові докази, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків по кримінальному провадженню, вчинити інше кримінальне правопорушення. Оцінюючи в сукупності викладене, варто прийти до висновку, що інші менш суворі запобіжні заходи не зможуть запобігти уникненню вищезазначених ризиків з боку ОСОБА_3 та відповідно до ст. ст. 176, 183, 194 КПК України, йому необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Одночасно із цим клопотанням, до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська спрямовано клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_3 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Тому, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
У судове засідання прокурор не з'явився, але надав до суду заяву в якій просив розглядати справу без його участі.
Дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 186 КПК України, клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.
За приписами ст. 187 КПК України, слідчий суддя, суд після одержання клопотання про застосування запобіжного заходу до підозрюваного, обвинуваченого, який перебуває на свободі, призначає дату судового засідання і здійснює судовий виклик.
Якщо слідчий, прокурор подав разом із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, слідчий суддя, суд приймає рішення згідно зі статтею 189 цього Кодексу.
У разі неприбуття підозрюваного, обвинуваченого за судовим викликом і відсутності у слідчого судді, суду на початок судового засідання відомостей про поважні причини, що перешкоджають його своєчасному прибуттю, слідчий суддя, суд має право постановити ухвалу про привід підозрюваного, обвинуваченого, якщо він не з'явився для розгляду клопотання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді застави, домашнього арешту чи тримання під вартою, або ухвалу про дозвіл на його затримання з метою приводу, якщо ухвала про привід не була виконана.
21 квітня 2023 року старший слідчий в ОВС відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
За результатами розгляду клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу, слідчою суддею ОСОБА_1 28 квітня 2023 року було винесено ухвалу, якою дозволено старшому слідчому в ОВС відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 затримати підозрюваного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Однак, вищезазначена ухвала слідчого судді від 28 квітня 2023 року щодо приводу ОСОБА_3 для участі у розгляді клопотання слідчого про обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, так і не була виконана.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України, розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною 6 цієї статі.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У той же час, Законом встановлена імперативна норма щодо обов'язкової участі підозрюваного у розгляді клопотання про застосування щодо нього запобіжного заходу, що в свою чергу унеможливлює розгляд клопотання без обов'язкової участі підозрюваного.
У ході розгляду клопотання встановлено, що слідчим всупереч вищевказаним нормам Закону не було забезпечено явку у судове засідання підозрюваного ОСОБА_3 .
Таким чином, враховуючи все вищенаведене, приймаючи до уваги скорочені строки розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, керуючись загальними засадами кримінального провадження, а саме, принципом забезпечення права на захист, принципом змагальності сторін, принципами диспозитивності та рівності, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_3 , слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9, 131, 132, 176-178, 182-186, 193-197, 219 КПК України, суд, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у відношенні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України - залишити без задоволення.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1