Справа № 201/6761/23
Провадження № 2-о/201/226/2023
14 червня 2023р. Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого - судді - Ткаченко Н.В.
за участю секретаря - Покопцевої Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська в м. Дніпрі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (заінтересована особа - Соборний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси)) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,
12.06.2023р. до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшла заява ОСОБА_1 (заінтересована особа - Соборний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси)) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території (заява підписана представником заявниці - адвокатом Стасюком В.О.).
Ухвалою судді Ткаченко Н.В. від 13.06.2023р. заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.№28).
В обґрунтування вимог представник заявниці - адвокат Стасюк В.О. (діє на підставі ордеру від 09.06.2023р. - а.с. № 19) посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполі помер чоловік заявниці - ОСОБА_2 внаслідок інтоксикації, раку правої нирки. Заявниця отримала лікарське свідоцтво про смерть та довідку про причини смерті, однак цей документ не може бути прийнятий заінтересованої особою, оскільки не відповідає формі, визначеній МОЗ України, у зв'язку з чим державна реєстрація смерті неможлива. Просив встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполі Донецької області.
У своїй заяві, яка надійшла до суду 12.06.2023р., представник заявниці просив справу розглядати в судовому засіданні за його відсутності, вимоги заяви підтримав (а.с.№22).
Представник заінтересованої особи - Соборного відділу ДРАЦС у м. Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)) в судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи є відповідні докази (а.с.№31-32), про причини неявки суд не сповістив.
У відповідності до ст. 223, ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд розглянув справу в судовому засіданні 14.06.2023р. за відсутності обох сторін та без фіксування процесу технічними засобами.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Законом України від 21.04.2022р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» були внесені зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Зокрема, згідно із п.7 ст.1-1 Закону, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022р. № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, зокрема, до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України віднесено всю територію Маріупольського району Донецької області з 05.03.2022р.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 цього Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є чоловіком ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу, № НОМЕР_1 , актовий запис № 611 від 18.02.1988р., виданого «Дворцом бракосочетания» (мовою оригіналу), м. Жданова, Донецької області (а.с.№13).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та причиною смерті зазначена інтоксикація, рак правої нирки (а.с.№17), що вбачається з довідки про причини смерті № 7 від 29.10.2022р. (а.с. № 17).
З наданого представником заявниці свідоцтва про смерть, яке видане (далі мовою оригіналу) Городским отделом ЗАГС Мариупольского городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой Народной Республики 09.11.2022р., вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 63років у м. Маріуполі Донецької області, про що зроблено запис про смерть № 4317 від 09.11.2022р. (а.с.№18).
Заявниця позбавлена можливості отримати уповноваженим органом свідоцтво про смерть, оскільки у неї наявні лише документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи, що заявницею надані документи, які свідчать про те, що її чоловік ОСОБА_2 помер і реєстрація його смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану неможлива через об'єктивні причини, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги заяви ОСОБА_1 та встановити факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловічої статі, уродженця м. Маріуполя, Донецької області, громадянина України, паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 02.12.2000р., який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок інтоксикації, раку правої нирки, у м. Маріуполі, Донецької обл., Україна.
При ухваленні рішення судом також враховано, що у 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) зазначав, що «Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного». Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Рішення відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України підлягає негайному виконанню.
Відповідно до положень п. 16 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» для даної категорії справи судовий збір не справляється.
На підставі викладеного, керуючись Законом України від 21.04.2022р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022р. № 309, ст. 2 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 128-131, 223, ч.2 ст. 247, ст.ст. 259, 263-265, ч. 4 ст. 317 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 (заінтересована особа - Соборний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси)) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловічої статі, уродженця м. Маріуполя, Донецької області, громадянина України, паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 02.12.2000р., який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок інтоксикації, раку правої нирки, у м. Маріуполі, Донецької обл., Україна.
Рішення відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя : Ткаченко Н.В.