ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
31.05.2023Справа № 910/13098/22
за позовом Антимонопольного комітету України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Північно-український будівельний альянс"
про стягнення 112 000 000,00 грн
Суддя Зеленіна Н.І.
Секретар судового засідання Токарєва К.К.
Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.
Антимонопольний комітет України звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Північно-український будівельний альянс" про стягнення 112 000 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані несвоєчасним виконанням відповідачем його зобов'язань щодо сплати штрафу накладеного на відповідача рішенням №38-р/тк від 19.06.2019, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 56 000 000,00 грн та пеню у розмірі 56 000 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.12.2022.
Протокольною ухвалою суду від 21.12.2022 задоволено клопотання відповідача про відкладення розгляду справи від 21.12.2022 та відкладено підготовче засідання на 25.01.2023.
Підготовче засідання призначене на 25.01.2023 не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Зеленіної Н.І. у відпустці.
Ухвалою суду від 27.03.2023 призначено підготовче засідання на 04.04.2023.
Протокольною ухвалою суду від 04.04.2023 відкладено підготовче засідання на 25.04.2023.
25.04.2023 через відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про передачу справи за підсудністю до Господарського суду міста Києва для розгляду справи в межах справи про затвердження плану санації боржника.
Протокольною ухвалою суду від 25.04.2023 відмовлено у задоволенні клопотання про передачу справи за підсудність та відкладено підготовче засідання на 17.05.2023.
У поданому клопотанні про передачу справи за підсудністю, як на підставу для передачі справи за підсудністю відповідач посилався на ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства.
Разом з тим, як вбачається із поданого клопотання, провадження у справі про банкрутство ТОВ "Північно-український будівельний альянс" відкрито не було.
Враховуючи, що провадження у справі про банкрутство відповідача не відкрито, суд вважає подану заяву по передачу справи за підсудністю необґрунтовано.
Протокольною ухвалою суду від 17.05.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 31.05.2023.
31.05.2023 через відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Дослідивши подане клопотання, суд дійшов висновку, що подана заява є необґрунтованою, оскільки відповідачем не зазначено обставин неможливості прибуття представник відповідача у судове засіданні.
Окрім того, суд дійшов висновку, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
У судовому засіданні 31.05.2023 суд заслухав вступне слово представника позивача, який підтримав позовні вимог; суд дослідив зібрані в матеріалах справи докази, заслухав пояснення представника позивача як щодо досліджених доказів, так і по суті позовних вимог.
У судовому засіданні 31.05.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
Рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України №38-р/тк від 19.06.2019 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Північно-український будівельний альянс" (код ЄДРПОУ - 35129952) накладено штраф у розмірі 56 000 000,00 грн за вчинення порушення, передбаченого п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, під час участі в тендерній процедурі закупівлі "Реконструкція транспортної розв'язки на перетині проспекту Перемоги з вул. Гетьмана у Солом'янському та Шевіченківському районах м. Києва (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013) (45000000 Будівельні роботи та поточний ремонт) (генпідрядні роботи)", яку проводило Комунальне підприємство "Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва" за допомогою електронної системи Prozorro, ідентифікатор закупівлі - UA-2018-02-21-000440-а.
Рішення №38-р/тк від 19.06.2019 було направлено за місцезнаходженням відповідача разом із супровідним листом №143-29/01-8285 від 27.06.2019. Поштове відправлення було вручено відповідачу у справі 04.07.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №0303508902045.
Отже, кінцевим терміном сплати відповідачем штрафу є 05.09.2019 (оскільки 04.09.2019 припадає на вихідний день).
Разом з тим, вказане рішення було оскаржено до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.07.2019 у справі №910/9630/19 відкрито провадження у справі за позовом ТОВ "Північно-український будівельний альянс" до АМКУ про визнання недійсним рішення №38-р/тк від 19.06.2019.
Рішенням суду від 16.02.2021 відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ "Північно-український будівельний альянс"
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.03.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Північно-український будівельний альянс" на рішення суду від 16.02.2021.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 19.07.2022 у справі №910/9630/19 апеляційну скаргу ТОВ "Північно-український будівельний альянс" залишено без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 16.02.2021 - без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 26.09.2022 у справі №910/9630/19 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Північно-український будівельний альянс".
Ухвалою Верховного Суду від 25.10.2022 касаційне провадження у справі №910/9630/19 закрито.
Таким чином, рішення суду, яким відмовлено у задоволенні позову ТОВ "Північно-український будівельний альянс" про визнання недійсним рішенням АМКУ, набрало законної сили.
Спір у справі виник у зв'язку із несплатою відповідачем суми штрафу у розмірі 56 000 000,00 грн. Також позивач просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасну оплату штрафу у розмірі 56 000 000,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Згідно з ч. 3 ст. 56 зазначеного закону особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Згідно п. 8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
У матеріалах справи відсутні докази надсилання відповідачем до Комітету документів, що підтверджують сплату штрафу.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Станом на день розгляду спору штраф відповідачем не сплачений, доказів зворотного суду не надано.
Таким чином, відповідач, всупереч вимогам ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ухилився від сплати накладеного на нього позивачем штрафу у встановлений Законом термін.
Враховуюче викладене вище, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафу у розмірі 56 000 000,00 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 56 000 000,00 грн за прострочення сплати штрафу за періоди з 17.02.2021 по 28.03.2021 включно, з 20.07.2022 по 31.08.2022 включно та з 26.10.2022 по 04.11.2022 включно.
Господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання у ГК України визнаються штрафними санкціями (ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України).
Відповідно до п. 1 ст. 231 Господарського кодексу України законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Так, у п. 20.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" роз'яснено, що абзацами третім - п'ятим частини п'ятої ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №904/3536/18, від 16.04.2019 у справі №910/11550/18 та від 31.10.2019 у справі №904/3778/18.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд дійшов висновку, що він є арифметично правильним та обґрунтованим.
Відповідно до частини 7 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені, органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Станом на день розгляду спору штраф та пеня не сплачені, доказів на підтвердження їх оплати відповідачем не надано.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу та пені доведеними, обґрунтованими, такими, що відповідають фактичним обставинам справи і не спростовані належним чином і у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак, заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Позовні вимоги Антимонопольного комітету України - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Північно-український будівельний альянс" (03150, м. Київ, вул. Горького (Антоновича), буд. 131, код ЄДРПОУ - 35129952) в дохід загального фонду Державного бюджету України на рахунок: ГУК у м. Києві/Солом'ян. р-н, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA278999980313090106000026010, код класифікації доходів бюджету: 21081100, 56 000 000 (п'ятдесят шість мільйонів) грн - штрафу та 56 000 000 (п'ятдесят шість мільйонів) грн - пені.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Північно-український будівельний альянс" (03150, м. Київ, вул. Горького (Антоновича), буд. 131, код ЄДРПОУ - 35129952) на користь Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45, код ЄДРПОУ - 00032767) 868 350 (вісімсот шістдесят вісім тисяч триста п'ятдесят) грн - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 14.06.2023.
Суддя Н.І. Зеленіна