Ухвала від 13.06.2023 по справі 606/1092/23

№ провадження 1-кс/606/280/23

Справа № 606/1092/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2023 року м. Теребовля

Слідчий суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 ,, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Теребовлянського районного суду Тернопільської області скаргу адвоката ОСОБА_3 , подану в інтересах ОСОБА_4 , на бездіяльність відділення поліції № 3 (м.Теребовля) РУП ГУНП в Тернопільській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

12.06.2023 до слідчого судді звернувся адвокат ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 із скаргою на бездіяльність відділення поліції № 3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП Головного управління НП в Тернопільській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань згідно із заявою ОСОБА_4 про вчинення кримінального правопорушення. У заяві вказано про наявність в діях ОСОБА_5 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 383 КК України - завідомо неправдиве повідомлення органу досудового розслідування про вчинення кримінального правопорушення. Вказана заява була зареєстрована та розглянута в порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян», однак відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, зобов'язаний був внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. У своїй скарзі просить зобов'язати уповноважену особу відділення поліції № 3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП Головного управління НП в Тернопільській області внести відомості до ЄРДР згідно із поданою ОСОБА_4 заявою про вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ст.383 КК України.

В судове засідання заявник ОСОБА_4 та адвокат ОСОБА_3 не з'явились, останній подав до суду письмове клопотання про розгляд скарги за його відсутності та відсутності ОСОБА_4 , скаргу підтримав із мотивів, викладених у ній, просить її задовольнити.

Представник відділення поліції № 3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП Головного управління НП в Тернопільській області в судове засідання не з'явився.

Вказане згідно з ч. 3 ст. 306 КПК України не є перешкодою для розгляду скарги.

Дослідивши зміст скарги та додані до неї документи, слідчий суддя дійшов до висновку, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Пункт 1 ч. 1 ст. 303 КПК України визначає, що на досудовому провадженні заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування може бути оскаржена, зокрема бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Згідно з ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Вимоги ст. 214 КПК України зобов'язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.

Вказаний обов'язок слідчого або прокурора не вимагає від цих суб'єктів оцінки поданої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу кримінального правопорушення, а зобов'язує невідкладно внести відомості до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якими відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Із долучених до скарги матеріалів вбачається, що 18.05.2023 ОСОБА_4 подано до слідчого управління ГУНП в Тернопільській області заяву про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 383 КК України, згідно якої він просив внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення, на його думку, ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ст.383 КК України.

У відповідь на вищевказану заяву Відділенням поліції №3 (м.Теребовля)Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області листом від 29.05.2023 повідомлено ОСОБА_4 про те, що його звернення прийнято та зареєстровано в Журналі єдиного облвку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події відділення поліції №3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області за №1843 від 22.05.2023. Сектором СД відділення поліції №3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області повідомлення ОСОБА_4 не внесено в реєстр досудових розслідувань у зв'язку з відсутністю даних, які б вказували на наявність кримінального правопорушення.

Слідчий суддя зазначає, що за змістом ч. 3 ст. 214 КПК України заборонено здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Викладені в повідомленні обставини підлягають перевірці, але така перевірка повинна проводитись в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

В подальшому, у разі, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладених у повідомленні обставинах немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України.

За таких обставин скарга адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність відділення поліції № 3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП Головного управління НП в Тернопільській області, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 214, 303, 306, 307, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу адвоката ОСОБА_3 , поданою в інтересах ОСОБА_4 , на бездіяльність відділення поліції № 3 (м.Теребовля) РУП ГУНП в Тернопільській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, задовольнити повністю.

Зобов'язати уповноважену особу відділення поліції № 3 (м.Теребовля) РУП ГУНП в Тернопільській області виконати дії відповідно до статті 214 КПК України та внести відомості до ЄРДР згідно заяви ОСОБА_4 від 18.05.2023 про вчинене кримінальне правопорушення відносно особи та кваліфікації можливо вчиненого злочину, виходячи зі змісту заяви та викладених в ній обставин.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_6

Попередній документ
111493127
Наступний документ
111493129
Інформація про рішення:
№ рішення: 111493128
№ справи: 606/1092/23
Дата рішення: 13.06.2023
Дата публікації: 15.06.2023
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування; бездіяльність слідчого, прокурора
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (13.06.2023)
Дата надходження: 12.06.2023
Предмет позову: -
Розклад засідань:
13.06.2023 12:30 Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
МЕЛЬНИК АННА ВОЛОДИМИРІВНА
суддя-доповідач:
МЕЛЬНИК АННА ВОЛОДИМИРІВНА