ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, буд. 44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
13.06.2023Справа № 910/9226/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Спичака О.М. , розглянувши
позовну заяву Міністерства оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6)
до Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» (04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 36)
про стягнення 59 0932 13,89 грн.
Міністерство оборони України звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» про стягнення 59 0932 13,89 грн, з яких 41 800 911,74 грн пені, 17 292 302,15 грн штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем не було належним чином виконано взятих на себе зобов'язань за контрактом 403/1/22/130 від 14.04.2022 в частині своєчасної поставки товару.
Розглянувши матеріали позовної заяви Господарський суд міста Києва визнає їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
За приписами ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
У частині 3 вказаної статті вказано, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Виходячи з викладеного, приймаючи до уваги предмет позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Крім того, разом із позовною заявою було подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, в обґрунтування якого позивач посилався на те, що у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, був запроваджений ряд вимушених заходів, таких як мобілізація населення Україні та значне розширення сил оборони по всій території України.
Сплата судового збору вираховується із основної суми (ціни позову), яка складає 59 093 213,89 грн., а отже сума судового збору по зазначеній справ відповідно до Закону України "Про судовий збір", та становить 886398,21 грн.
Міністерство оборони України є бюджетною установою та сплата судового збору здійснюються структурним підрозділом - Департаментом фінансів МО України, через органи державного казначейства України обслуговування платежів в якому є значно тривалим у часі в порівнянні з звичайним банківським обслуговуванням.
Крім того, у зв'язку з масовими ракетними обстрілами рф України працівники та військовослужбовці Міністерства оборони України не мають можливість в повному обсязі, своєчасно виконувати свої службові обов'язки.
Разом з тим, до забезпечувального органу виконавцем подано заявку на оплату судового збору на підставі якої здійснюватимуться заходи з оформленні документів та сплати судового збору, але станом на момент подання заяви, надати суду платіжне доручення з відміткою органу Державної казначейської служби України в якості доказу сплати судового збору Міністерством оборони України у позивача можливості немає.
Розглянувши вищезазначене клопотання, суд задовольняє його частково, зважаючи на наступне.
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Тобто, вказаною нормою визначено вичерпний перелік умов, за яких суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору, з якої вбачається, що такі умови пов'язані з позивачем, який є фізичною особою, тоді як дану позовну заяву подано юридичною особою, що унеможливлює відстрочення або розстрочення сплати судового збору за подачу такої позовної заяви.
В той же час, розмір судового збору сягає вище мінімальної ставки, а також враховуючи, що в Україні введено воєнний стан, у зв'язку з чим, на переконання суду, є цілком логічним і правильним першочергове використання коштів на посилення обороноздатності держави.
З урахуванням викладених обставин, в даному випадку, відмова у відстроченні сплати судового збору фактично може призвести до позбавлення можливості Міністерства оборони України ефективно захищати інтереси держави, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та відстрочити сплату судового збору до першого судового засідання з розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 174, ч. 2 ст. 232, ст.ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, 8 Закону України «Про судовий збір», суд -
1. Клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору задовольнити частково.
2. Відстрочити Міністерству оборони України сплату судового збору у розмірі 886398,21 грн. до першого судового засідання з розгляду справи по суті спору.
3. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
4. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
5. Підготовче засідання призначити на 12.07.23 о 14:30 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 13 .
6. Зобов'язати позивача надати суду:
- оригінали наявних документів по суті спору, доданих до позовної заяви (для огляду).
7. Запропонувати відповідачу надати суду:
- у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов у порядку, передбаченому статтею 178 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; докази направлення відзиву позивачу.
8. Звернути увагу відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч.2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України). При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об'єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч. 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).
9. Запропонувати позивачу у строк не пізніше п'яти днів з моменту отримання відзиву від відповідача подати до суду відповідь на відзив; докази направлення відповіді на відзив всім учасникам справи.
10. Запропонувати відповідачу у строк не пізніше п'яти днів з моменту отримання відповіді на відзив подати до суду заперечення на відповідь на відзив; докази направлення заперечень на відповідь на відзив всім учасникам справи.
11. Всі заяви, клопотання, заперечення подати до суду в строк до 12.07.2023 з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених статтею 170 Господарського процесуального кодексу України.
12. Зобов'язати сторін направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 Господарського процесуального кодексу України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
13. Повідомити учасників справи, що інформація по справі, яка розглядається, доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/.
14. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Спичак